V USA se plánuje výstavba testovacího vysokoteplotního reaktoru Hermes
Vývoj demonstračních malých modulárních reaktorů vyžaduje zapojení vědeckých týmů. Z tohoto důvodu společnost Kairos Power plánuje spustit testovací reaktor v East Tennessee Technology Park (ETTP) v Oak Ridge.
Společnost Kairos Power vyvíjí vysokoteplotní jaderný reaktor chlazený fluoridovými solemi s označením KP-FHR a jménem Hermes. Hermes využívá pokročilou reaktorovou technologii, která nyní cílí na udržení konkurenceschopnosti s elektrárnami na zemní plyn na americkém trhu. Přitom je hlavní snahou vývojářů poskytnout dlouhodobé snížení nákladů na provoz.
Reaktor Hermes bude využívat palivo ve formě TRISO částic. Ty budou naskládány v aktivní zóně ve formě pebble-bed. Aktivní zónu bude chladit roztavená sůl s pouze o málo vyšším tlakem, než je atmosférický tlak. Roztavené sole mohou mít vysokou teplotu i při nízkém tlaku, takže mohou předávat teplo využitelné pro průmyslové potřeby. Složení aktivní zóny umožní výměnu paliva za provozu, díky čemuž budou zkráceny odstávky, a zvýší se tak využitelnost elektrárny.
„Infrastruktura, která je dostupná v technologickém parku ve spojení s místními odborníky a spolupracovníky, činí z Oak Ridge skvělé místo pro ukázku naší technologie. Úspěšné uvedení reaktoru Hermes do provozu staví na našem programu vývoje a rozsáhlých jednání s americkým jaderným dozorem (US NRC). Hermes nakonec prokáže schopnost společnosti Kairos Power dodávat skutečné systémy při cenách, které jsme nastavili. Pokročilá jaderná technika tak může být konkurencí ostatním čistým zdrojům energie ve Spojených státech,“ sdělil Michale Laufer, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Kairos Power.
Ředitel národních laboratoří Oak Ridge, Thomas Zacharia, sdělil, že laboratoře Oak Ridge vyvíjí úsilí o rozvoj jaderných technologií včetně světově uznávaných technologií reaktorů chlazených roztavenými solemi.
„Spolupracovali jsme v minulosti se společností Kairos Power a jsme potěšeni z jejich výběru našeho technologického parku,“ dodal Zacharia.
Společnost Kairos Power již podepsala memorandum o porozumění s Heritage Center s cílem získat prostory po bývalém obohacovacím zařízení K-33. To bylo v minulosti využíváno pro obohacování uranu pomocí technologie plynné difuze. Toto zařízení již není využíváno.
Zdroj úvodní fotografie: jki.net
Mohlo by vás zajímat:
Modulární reaktor IV. generace se v Číně staví už 8 let a příští rok bude připojen na síť. Zdá se, že v USA opět zaspali dobu.
V ORNL běžel principiální předchůdce, reaktor chlazený roztavenými solemi mezi lety 1965-1969. Operátoři experimentu vzpomínali, že to bylo zároveň úspěšné i nudné období-ten reaktor fungoval bez jakýchkoli problémů nebo intervencí ze strany obsluhy... Přesně, jak to má být.
Reaktor se nestaví na 4 roky jako ten 1965-1969.
MSRE - Experimentální MSR
https://cs.wikipedia.org/wiki/Reaktory_zalo%C5%BEen%C3%A9_na_roztaven%C3%BDch_sol%C3%ADch
Reaktor s maximálním tepelným výkonem 8 MW v principu potvrdil realizovatelnost tohoto konceptu. Ovšem již po krátké provozní době došlo na stěnách průtokových kanálů k velkým korozním poškození vlivem působení směsí solí produktů štěpení.
Jako nevýhody se ukázaly mezi jiným vysoká produkce tritia.
ak bylo zjištěno během demontáže v roce 1994, muselo dojít během provozu k téměř poruchovému úniku velkého množství 233uranu ze soli do odplyňovacího systému reaktoru.
Pokrok je i zde, ale vedou v tomto číňané. Amíci zaspali dobu.
Za mých mladých let První brněnská bádala výměníky se solemi i se sodíkem i s olovem. Vše fungovalo, do jisté míry. Myslím, že i po 50 letech je pokrok ve vývoji materiálů velký ale bude dlouho trvat než se dosáhne potřebné životnosti (40-60 let?). Nechci být pesimista, ale už cca 50 let je "jaderná fúze nadosah".
Ziskovost jaderné fúze byla dosažena před 4 mi lety - viz dynomak. Chybí jedno důležité. Dostatek He 3 pro usa 15-20 tun. Amíci nechtějí na Měsíc pro krásu očí paní Trumpové.
Teď se pokoušení o obdobné s plazmovým dělem.
To se bude hodit i jako pohon ve vesmíru.
Připomínám, že čínské bloky vycházejí konstrukčně z těch amerických, takže kdo je před kým dlouhodobě bych zase tak jednoznačně neříkal...
Amíci evidentně ustoupili po fukušimě pár kroků dozadu. Aplikace amerických reaktorů ve fukušimě byla čistá zhovadilost.
Nechat si zaplavit nádrže s naftou a hlavně čerpadla primárního okruhu přes propojovací tunel může jen naprostý hlupák.
Bohužel rusové dělají stejnou chybu s Akkuyu. Také nízko nad hladinou moře blízko aktivního zlomu. Santorini varuje.
Pokud nedojde na sériovou výrobu, tak jsou takovéto reaktory v přepočtu na výkon o min. 50 % dražší, jak dosud běžné velké 1 GW reaktory.
Přesně tak, a snad nebudou na 4 roky.
Amíci se v tom plácají jak nudle v bandě...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se