Domů
Jaderné elektrárny
X-energy předkládá malý modulární reaktor Xe-100 k hodnocení u kanadského jaderného dozoru
Reaktor Xe-mobile od společnosti X-Energy

X-energy předkládá malý modulární reaktor Xe-100 k hodnocení u kanadského jaderného dozoru

Společnost X-energy předložila koncepci malého modulárního reaktoru k nezávislému hodnocení u kanadského jaderného dozoru (CNSC). Jedná se o reaktor o výkonu 75 MW, který může být vystavěn až ve čtveřicích s výkonem 300 MW. Výsledkem by mělo být posouzení, zda je navržený koncept možné licencovat v Kanadě a zda splňuje požadavky kanadského orgánu jaderného dozoru. 

Malé modulární reaktory představují alternativu velkým výkonným energetickým blokům. Ačkoliv nyní nejsou široce využívány, jednotlivé koncepty si proráží cestu k jejich masovému nasazení.

Prozatím jedinou komerčně provozovanou elektrárnou s malými modulárními reaktory je Akademik Lomonosov, plovoucí elektrárna, na jejíž palubě jsou umístěny dva reaktory KLT-40S.

Ve vývoji jsou však i jiné modely malých modulárních reaktorů a jedním z nich je také malý modulární reaktor Xe-100, vyvíjený společností X-energy.

Koncepce grafitového reaktoru Xe-100 (Zdroj: x-energy.com)

Koncepce grafitového reaktoru Xe-100 Zdroj: x-energy.com

Xe-100 je vysokoteplotní reaktor generace IV. Dle návrhu je elektrický výkon jednoho bloku přibližně 75 MW, přičemž elektrárna může být stavěna po čtveřicích s celkovým elektrickým výkonem 300 MW. Vývoj reaktoru Xe-100 zakládá na historických zkušenostech z provozu vysokoteplotních reaktorů, zejména pak reaktoru AVR, jehož maximální výstupní teplota chladiva byla až 950 °C.

Xe-100 využívá palivo ve formě TRISO částic, tedy paliva ve formě obalových částic s několika vrstvami uhlíku. Oproti klasickým lehkovodním reaktorům, jaké známe z Dukovan, či Temelína, není palivo v průběhu provozu na jednom místě, nýbrž prochází reaktorem odshora dolů.

Ukázka TRISO částice
Ukázka TRISO částice. Zdroj: x-energy.com

Použité palivo se dále třídí dle vyhoření a v případě dosažení požadovaného vyhoření je z cyklu odebráno. Vyhoření paliva je také vyšší v porovnání s lehkovodními reaktory a u Xe-100 by mělo dosahovat až 160 GWd/t těžkého kovu.

Vysokoteplotní reaktory patří do schématu pokročilých reaktorových koncepcí IV. generace, a to zejména díky možnostem dodávat teplo o vysokém potenciálu.

To může být využito nejen v průmyslových odvětvích, jakými jsou metalurgie a chemický průmysl, ale i při termické výrobě vodíku. Ta je mnohem efektivnější než klasická elektrolytická metoda. Díky tomu se vysokoteplotní reaktory uplatní nejen v energetice a průmyslu, ale také v dopravě v rámci dodávek paliva pro elektromobily založené na vodíkových palivových článcích.

Americká společnost X-energy nyní požádala kanadský jaderný dozor (CNSC) o nezávislé hodnocení dodavatele projektu. Kanadský jaderný dozor nabízí tuto možnost výrobcům a vývojářům jaderných zařízení, aby získali hodnocení před samotným licenčním procesem.

Hodnocení dodavatele by mělo potvrdit, či vyvrátit možnost licencování projektu v Kanadě a ověřit, zda projekt splňuje veškeré požadavky kanadského jaderného dozoru.

Výstupem z tohoto hodnocení je zpětná vazba dodavateli, ve které jsou specifikovány určité části projektu, jejichž způsob zpracování může být zdokonalen. Hodnocení dodavatele poskytne navíc ověřené informace o pokročilém návrhu založeném na pasivní a inherentní bezpečnosti.

„Spojení pokrokového kanadského dozorového rámce společně s fungujícím dodavatelským řetězcem vytváří z Kanady horkého kandidáta pro výstavbu prvního reaktoru společnosti X-energy. Díky tomu by bylo vytvořeno partnerství pro založení programu vývozu tohoto modulárního reaktoru do celého světa,“ informovala společnost X-energy.

Předlicenční hodnocení dodavatele není povinnou součástí licenčního procesu. Toto hodnocení se skládá ze tří fází: předběžné posouzení souladu s požadavky jaderného dozoru, hodnocení možných překážek při samotném licenčním procesu a diskuse nad nálezy z druhé fáze hodnocení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
pr
17. srpen 2020, 14:35

Člověk by z názvu zprávy odvodil že již reaktor existuje. Abychom se v první větě dozvěděli, že nejde o reaktor, ale o další powerpointovou prezentaci vize coby kdyby.....

Náž život je ale sakra krátký na vize.

Jan Veselý
17. srpen 2020, 20:45

Jo, pokud všechno půjde ideálně, bude za 5-10 let prototypová jednotka, za dalších 10 let za zahájí výstavba výrobních kapacit. A za dalších 5 let to bude připravené na sériovou výrobu. Prostě pozdě.

Sorry jako, ale tohle měli dělat tak někdy v roce 1990-1995, aby měli okolo roku 2000 něco v ruce. V té době se začínalo intenzivně hledat a zkoušet, co by šlo použít jako nové, čisté zdroje energie a nasazovalo se to do reálné produkce, skoro bez ohledu na cenu.

Josef
19. srpen 2020, 09:47

No tak 30 let za Ruskem - to co oni už X let provozují je tady ve stádiu návrhu s dotazem má smysl vyvíjet ?....

Martin Pácalt
17. srpen 2020, 15:39

Jadernou energetikou a zároveň SMR se zabývají vedle Čínské lidové republiky a "Svazu" i pro nás zajímavé země jako Velká Británie (RR) a nebo zmíněná Kanada. To nevypadá, že by jádro mělo být doménou jen zemí bývalé RVHP , postsovětských republik a a asijských zemí "třetího" světa.

Jan Veselý
17. srpen 2020, 20:46

Jo, 400 MW reaktor prezentuje Rolls-Royce jako SMR :-) Takže podle jejich úvah jsou vlastně v Dukovanech 4 SMR :-)

Milan Vaněček
17. srpen 2020, 16:45

Tyto reaktory by se mohly uplatnit na severu Kanady, na Aljašce a na Sibiři.

Josef
19. srpen 2020, 09:48

a vytápět Prahu v zimě budete pomocí slunce že...

hellokitty
21. srpen 2020, 12:29

s tym ako postupuje globalne oteplovanie nebude treba za par rokov v Prahe v zime moc topit

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se