Domů
Obnovitelné zdroje
Argentina v aukci OZE vysoutěžila 1,4 GW s průměrnou cenou okolo 40 USD/MWh

Argentina v aukci OZE vysoutěžila 1,4 GW s průměrnou cenou okolo 40 USD/MWh

V rámci aukce pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE), kterou Argentina vypsala v létě a v které se poptával výkon 1,2 GW, byly podány nabídky dohromady přesahující 9,4 GW. Průměrné ceny úspěšných projektů fotovoltaických a větrných elektráren dosáhly hodnot výrazně pod nastavenými  limity.

Argentina v rámci programu RenovAR 2, vypsala již třetí kolo aukcí pro obnovitelné zdroje. Do aukce se přihlásilo dohromady 228 projektů v celkovém objemu 9 402 MW, což je skoro osmkrát více, než byl celkový poptávaný výkon. Nejvíce nabídek bylo podáno pro solární výrobny, konkrétně 99 nabídek s výkonem 5,3 GW (poptáváno 450 MW). Větrné zdroje měly 58 projektů v objemu 3810 MW (poptáváno 550 MW). Kromě těchto již tradičních OZE zdrojů se v tomto kole vysoutěžily i ostatní obnovitelné zdroje – biomasa, bioplyn a malé vodní elektrárny.

V případě solárních fotovoltaických  elektráren (FVE) bylo přiděleno namísto 450 MW 557 MW a to za průměrnou cenu 43,5 USD/MWh. Vládou nastavená maximální cena činila 57 USD/MWh. Nejnižší nabídka činila 40,4 USD/MWh. Což je stále o třetinu více v porovnání s cenou vysoutěženou v aukci v sousedním Chile, kde loni byla historicky poprvé vysoutěžena cena nižší než 30 USD/MWh. Nejvyšší vysoutěžená cena činila 52,3 USD/MWh. Dohromady tedy bylo z kvalifikovaných 76 nabídek vybráno 12 a to od 5 různých firem. Velikosti solárních elektráren činí 6-100 MW.

Nabídky pro větrné elektrárny (VtE) měly stanovenou maximální cenu 56 USD/MWh. Oproti původně zamýšleným 550 MW, bylo nakonec vysoutěženo 666 MW a to za cenu 37,3-46,7 USD/MWh, s průměrnou cenou 41,2 USD/MWh. Dohromady bylo vysoutěženo 8 nabídek, které budou postaveny v 5 různých provinciích. U VtE a FVE tedy díky aukci došlo k poklesu ceny energie, u ostatních technologií OZE byly vysoutěžené ceny jen nepatrně nižší než maximální limity.

Objem poptávaného výkonu pro ostatní OZE byl ve srovnání s VtE a FVE oměrně malý a i přesto se v minulých aukcí nepodařil vysoutěžit. Nyní podobná situace nastala u malých VE, které měly vypsáno 50 MW. Požadavky splnily pouze projekty o celkovém výkonu 29 MW, z čehož cenové podmínky splnilo pouze 9 nabídek o výkonu 21 MW. Maximální povolená cena byla 105 USD/MWh a vítězné projekty nabízely cenu v rozmezí 89-104 USD/MWh. Podobně dopadl bioplyn, který je rozdělen do dvou podkategorií, podle původu bioplynu. Ty měly maximální ceny 160 resp 130 USD/MWh a vysoutěžená cena byla velmi blízko této hranici, 156 resp. 129 USD/MWh. V rámci biomasy bylo soutěženo 100 MW, vysoutěženo bylo 117 MW ve 14 projektech. Cena se pohybovala mezi 92 a 110 USD/MWh, původní maximální cena určená vládou byla přitom 100 USD/MWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.