Domů
Obnovitelné zdroje
Západní Balkán bude moci vydávat záruky původu energie z OZE již v příštím roce
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Západní Balkán bude moci vydávat záruky původu energie z OZE již v příštím roce

Země západního Balkánu by mohly ve druhé polovině příštího roku začít vydávat regionální záruky původu energie z obnovitelných zdrojů a spravovat vlastní registr. S přípravou  systému certifikování obnovitelné energie asistuje balkánským státům organizace Energy Community.

O připravovaném výběrovém řízení informovala na svých stránkách asociace Energy Community, jejíž hlavním cílem je zavádět pravidla vnitřního trhu s energiemi do zemí v jihovýchodní Evropě a černomořské oblasti.

Organizace založená Evropskou unií zahájila výběrové řízení na poradce, kteří mají podporovat cílové země při zavádění elektronického systému pro záruky původu. Každá země bude mít zaveden vlastní národní registr, který bude napojen na celoevropský hub Asociace vydavatelů záruk původu AIB.

Vysoutěžený systém má zajistit vydávání, transfery a rušení záruk původu v souladu s příslušnými právními předpisy EU. Zájemci mohou nabídky podat do 27. září.

Smluvní strany Energy Community - konkrétně Albánie, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Kosovo, Moldavsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko a Ukrajina - by měly vyvinout trh se zárukami původu na regionální úrovni jako další krok v procesu připojení se k evropskému harmonizovanému trhu s energií.

Vytvoření regionálního registru bude vyžadovat i harmonizaci právních předpisů o zveřejňování a doménových protokolů před vstupem do AIB. Region chce k AIB přistoupit jako jeden celek, což by přineslo nejen úsporu nákladů, ale i výraznější vliv v rámci AIB. Energy Community předpokládá, že balkánské záruky původu později budou akceptované i v rámci EU.

Záruky původu osvědčují výrobu energie z obnovitelných zdrojů a slouží jako důležitý nástroj na podporu investic do obnovitelných zdrojů. Smluvní strany Energy Community v současné době zaostávají, co se týče zřízení elektronického systému potřebného k vydávání a obchodování se zárukami původu. Jeho zavedení je přitom povinné podle směrnice o obnovitelné energii, kterou balkánské státy již nyní zčásti aplikují.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se