Domů
Elektřina
Ceny elektřiny na britském denním trhu trhají rekordy, vyšplhaly se až na 2500 GBP/MWh
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Ceny elektřiny na britském denním trhu trhají rekordy, vyšplhaly se až na 2500 GBP/MWh

Cena elektřiny na denním trhu ve Spojeném království dosáhla dva dny po sobě rekordní hodnoty. Během úterý se na burze Nord Pool N2EX obchodovala 1 MWh elektřiny s dodávkou ve středu mezi 19.-20. hodinou za 2500 britských liber. 

Současné vysoké ceny komodit, zejména uhlí a zemního plynu, se promítají nejen do forwardových kontraktů na následující měsíc a rok, ale i do kontraktů na následující den. Na těchto trzích jsou cenové výkyvy zpravidla ještě výraznější, protože se do nich mnohem víc promítají například aktuální povětrnostní podmínky.

Přesně to se stalo během pondělí a úterý na denním trhu, na kterém se obchoduje elektřina s dodávkou během následujícího dne, ve Spojeném království. Nízká předpokládaná výroby větrných elektráren způsobila, že se ceny pro večerní špičku již v pondělí dostaly na rekordní úroveň až 1750 GBP/MWh. Pondělní rekord ovšem vydržel jen do druhého dne.

Během úterka se totiž dále snížila předpokládaná výroba větrných elektráren z 3,6 GW na pouhé 2 GW. Obecně přitom obnovitelné zdroje pokrývají přes 20 % celkové spotřeby v zemi. V době extrémně vysokých cen se ovšem podíl obnovitelných zdrojů pohyboval pouze kolem 8 %.

I proto se podíl zemního plynu na výrobě elektřiny pohyboval nad 50 %. To je poté dalším důvodem, proč spotové ceny elektřiny zaznamenaly tak významný nárůst. Stejně jako v kontinentální Evropě, jsou i ve Spojeném království ceny výroby elektráren spalujících zemních plyn ovlivněny cenou plynu na burze. Cena v evropském obchodním bodě TTF v úterý překonala 65 EUR/MWh a na stejné hodnotě se zemní plyn s dodávkou v říjnu obchodoval i na burze ICE pro Spojené království.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(68)
energetik
16. září 2021, 07:26

A o skutečné příčině ani slovo. Že jim tam chybí 2 GW z Francie, protože vlivem požáru přišli o kabel pod La Manchem. Hlavně že tam je, že se o snížil předpoklad výroby z větrníků které mají zatím velmi malé procento v mixu. Prostě udělali špatný předpoklad nebo někdo zaspekuloval.

Eduard Majling
16. září 2021, 08:55

Dobrý den,

elektřina se na britském trhu obchodovala za rekordních 2500 GBP/MWh v úterý, tedy před vypuknutím požáru, který vyřadil z provozu Vámi zmiňované vedení. Tato porucha tedy nemohla mít na uvedené ceny žádný vliv.

Přeji hezký den,

EM

astrablaster
16. září 2021, 09:08

>> Během úterý se na burze Nord Pool N2EX obchodovala 1 MWh elektřiny s dodávkou ve středu mezi 19.-20. hodinou za 2500 britských liber.

Hořet začalo až ve středu ráno, takže úterní ceny nemohly být touto událostí ještě ovlivněné

https://www.bbc.com/news/uk-england-kent-58570893

The fire at the National Grid site broke out just after midnight. Twelve fire crews were sent to the site in Sellindge near Ashford on Wednesday, Kent Fire and Rescue Service said.

energetik
16. září 2021, 21:46

Na idnesu píšou že začalo hořet v úterý večer. Úterní ceny tedy ovlivněné nebyly, ale středeční ano. No alespoň teď nebudou tolik doplácet za Hinkley Point když cena na trhu překročila jeho garantovaný výkup. Snad to to už stihli dostavět než ta cena zase klesne.

Emil
16. září 2021, 22:03

Ceny na denním trhu na následující den pro Velkou Británii se uzavírají v 10:20 CET, takže se opět pletete, ani středeční ceny nebyly ovlivněné žádnou událostí v úterý večer.

energetik
16. září 2021, 22:29

Ceny se samozřejmě okamžitě přenesli do systémových služeb které museli nahradit chybějící výkon. A ty vzhledem k velkému nedostatku a nečekanému výpadku mohli být ještě vyšší než silová energie.

Emil
16. září 2021, 22:52

Řeč není o systémových službách, řeč je o cenách elektřiny na burze, rádobyenergetiku.

energetik
17. září 2021, 07:31

Emil

to je dáno pouze jejich nastavenými pravidly trhu. Kdyby se cena mohla měnit operativně, tak se při nečekaném nedostatku samozřejmě cena silové energie změní a nepřenese se do systémových služeb kde se tyto špičky v čase rozprostřou a zákazníci je potom nevidí.

Emil
17. září 2021, 07:39

Rádobyenergetiku, cena se samozřejmě operativně měnit může, ale ne na denním trhu, o kterém je celou dobu řeč. K tomu jsou určené trhy jiné, což každý skutečný energetik ví. Ti, kteří se za energetiky jen vydávají, si mohou základní pojmy dostudovat třeba zde: oenergetice. cz/elektrina/kratkodobe-trhy-s-elektrinou-v-cr-zakladni-statistiky-a-vyvoj

Jaroslav Studnička
16. září 2021, 10:13

Rádoby energetik opět lže jako když tiskne...

energetik II
16. září 2021, 07:39

To jsou ukrutné ceny ! Kdo se může smát je nyní Putin. To on dodává Evropě plyn a ropu a obojí je na parádních cenách před začátkem zimy. Odpůrci NS II nyní vypadají jako šaškové. Evropa nyní totiž potřebuje plyn, hodně plynu, když dodávky OZE selhávají !

Vinkler
16. září 2021, 08:02

No jo, 29.6 za Libru je 75 tisíc Kč za MWh . Takže vykrývání plyn nebo jádro, co? A baterek není dost, i když by se v tomto rozpětí vyplatily.

energetik
16. září 2021, 08:17

Tam hlavně selhala dodávka z jaderné Francie na kterou se spoléhali. OZE tam mají zanedbatelný podíl cca 20% a samotné větrníky kde měli chybný předpoklad ještě méně, to nemá na trh takový vliv jak se snaží tento článek prezentovat.

energetik
16. září 2021, 08:17

Tam hlavně selhala dodávka z jaderné Francie na kterou se spoléhali. OZE tam mají zanedbatelný podíl cca 20% a samotné větrníky kde měli chybný předpoklad ještě méně, to nemá na trh takový vliv jak se snaží tento článek prezentovat.

Vladimír Šťastný
16. září 2021, 12:06

Jaká jaderná dodávka z Francie? Vždyť jaderná energie je podle vás špatně. Proč OZE v celé Evropě nepřidaly a nevyrovnaly nedostatek? Už chápete jakou volovinu tu roky plácáte?

hlpb
16. září 2021, 12:51

Já myslím, že krásně vidíme, že cenu EE jednoznačně zvyšují drahé konvenční zdroje = plyn, uhlí. Ten důkaz je jednoznačný, málo fouká a tak EE dodává místo větru plyn tzn. že na vině je jednoznačně plyn. Jako jasný důkaz tohoto faktu, bude příští týden to, že začne ve VB hodně foukat a uvidíme všichni, jak cena díky levné energii z VTE půjde rychle dolů.

Ivan
16. září 2021, 13:34

A jak dlouho bude foukat? Napsat, že plyn a uhlí,k které drží V.Británii nad vodou zvyšují drahé bez konsenvencí je ubohé! Ty vaše větrníky ukazují, že stabilita dodávek není prostě zadarmo.

hlpb
16. září 2021, 14:28

Foukat bude celý týden, a díky tomu výrazně klesnou ceny EE. Kdyby měla Velká Británie energetický mix z roku 2010, tak mají ceny EE ještě mnohem vyšší než 14. září, ale díky levné energii z VTE si příští týden oddechnou. Nevím jaký jiný důkaz chcete, na aktuálních cenách EE ve Velké Británii se podílí plyn a JE. Příští týden po výrazném zvýšení produkce VTE uvidíte pokles cen, protože nebude potřeba produkce z drahého plynu, který nahradí levná energie z větru. Podobný efekt můžeme sledovat i v EU, v kontinentální Evropě začalo foukat a cena EE klesá dnes o cca 5%.

Emil
16. září 2021, 14:42

Bláho, podle této "logiky", vyjádřené tvrzením "na aktuálních cenách EE ve Velké Británii se podílí plyn a JE" tedy stačilo plyn a JE vypnout jako ty VtE a ceny by rázem byly nižší, ne?

hlpb
16. září 2021, 19:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile, ty se o logiku ani nepokoušej, to je jednoznačně nad tvoje síly. Minulý týden a příští nám jednoznačně ukáže, že čím větší je podíl OZE tím je cena na burze nižší a čím je vyšší podílu plynu, uhlí a JE je cena na burze vyšší. Jasně to jde vidět i na vývoji ceny v EU, začalo víc foukat a dnes hned poklesla cena na burze o 7%. Příští týden pokles cen bude ještě výraznější.
.

hlpb
16. září 2021, 19:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile, už jsi byl zkontrolovat svůj plynový kotel na příští týden, nebo už chystáš svetry?
.

Emil
16. září 2021, 19:38

S tvrzením, že by se vypnutím plynu a jádra po vzoru větrníků ceny elektřiny snížily, tedy zjevně nesouhlasíte (já taky ne). Takže by se ceny naopak zvýšily (že zůstanou stejné asi nikdo nepředpokládá). Cenu tedy nezdražují konvenční zdroje, ale obecně nedostatek zdrojů, ať už jsou jakékoliv.

Tady se krásně ukazuje, jak nesmyslné je srovnávat cenu občasných zdrojů energie se zdroji, které mohou vyrábět nepřetržitě podle potřeby.

hlpb
16. září 2021, 19:56

Emile, ty to prostě nikdy nepochopíš, minulý týden v Německu nefoukalo a tak bylo potřeba zvýšit produkci z uhlí (hlavně) a plynu. Naštěstí nadprůměrně svítilo Slunce jinak by bylo potřeba zapojit více plynu a cena by na burze vystoupala ještě o 10-20 € výše. Jakmile začalo trochu v Evropě foukat, došlo k poklesu cen o EE 10% a samozřejmě i plynu (nižší poptávka), další pokles bude následovat příští týden, protože bude foukat ještě víc. Jediný důvod, že začala klesat cena na burze je vyšší produkce evropských VTE = je to díky nejlevnější zdrojům na trhu, všechny ostatní jsou výrazně dražší (plyn, uhlí a JE). Budeme to sledovat neustále, a ta jednoznačná zákonitost se bude pořád opakovat. Když nebude foukat, bude cena EE vysoká, když hodně foukne bude cena v Evropě stát polovinu. Tzn. vítr zachraňuje evropskou energetiku, kdyby nezačalo foukat, rostla by cena EE dál, protože příští týden se ochladí a začne se v Evropě topit.

Milan Vaněček
16. září 2021, 19:57

pro Emila, naprosto elementární kupecké počty pro spotřebitele:

když mohu nakoupit levně (když fouká a svítí slunce, to je většina roku) nakupuji levně.

když to nejde nakupuji draze (plyn, jádro).

Ale Emil bude zase mluvit o něčem jiném a mlžit...

hlpb
16. září 2021, 20:18

Je super, že nefoukalo a vedlo to, že ceny vystoupaly do nebes a jakmile začalo foukat, ceny hned začaly klesat, neexistuje lepší důkaz o závislosti nízké ceny na produkci OZE, a je velká škoda, že v Evropě není 3x tolik VTE a 10x tolik FVE. Byla to lekce pro politiky, firmy a občany, že energetický mix plyn, uhlí a JE jim rozhodně nízkou cenu nezajistí. Všichni naopak vidí, že jakmile začne foukat hned cena rychle klesá.

Emil
16. září 2021, 20:23

Pro Vaněčka, tyhle "kupecké počty" fungují jen díky tomu a jen do té doby, dokud ty ostatní zdroje přizpůsobují svoji výrobu těm "levným" solárním a větrným zdrojům. Proto je absolutní nesmysl srovnávat cenu zdrojů závislých na počasí s těmi, které zajišťují, aby se to celé nesesypalo jako domeček z karet. Což je se současným kurzem jen otázka času. Pak třeba pochopí i hlpkb, jak je to s tím zdražováním elektřiny.

Milan Vaněček
16. září 2021, 20:48

Kupecké počty v tržním hospodářství fungovaly vždy, jen se nesmí uměle vytvořit nedostatek zdrojů. Hysterie vyrovnanému trhu též nesvědčí. Když se vytvoří (nedostatek či hysterie), trh na to zareaguje.

hlpb
17. září 2021, 09:24

Emile, ještě jednou, současná vysoká cena je daná vysokou cenou EE z plynu a uhlí, která přesahuje 100 €/MWh, levné zdroje VTE vzhledem k malému intenzitě větru vyrábějí méně energie a jejich podíl na výrobě v Evropě je nízký. Příští týden začne v Evropě intenzivně foukat a tak ceny na burze klesnou. Kdyby neexistovaly VTE a FVE byla by cena ještě vyšší než dnes, protože plynové a uhelné elektrárny neumí vyrábět při současných cenách plynu a uhlí pod 100 €/MWh, nepomůžou ani nové JE, protože v EU nově budované JE umí dodávat za cenu od 90-150 €/MWh = tzn. budou cenu EE na burze ještě zvyšovat. Jediná záchrana je vyšší produkce z VTE, FVE které vyrábějí za mnohem nižší ceny = (tento efekt uvidíme příští týden, kdy začne od úterý silně foukat a půjdou tak ceny na burze výrazně dolů), nebo pokles cen uhlí a plynu. Žádná další možnost poklesu cen není. Tento efekt se bude opakovat několik let, vždy kdy bude foukat budou ceny nízké, když nebude foukat budou vysoké.

Emil
17. září 2021, 10:03

Bláho, i kdybyste to zopakoval stokrát, tak sice, jak píšete, "kdyby neexistovaly VTE a FVE byla by cena ještě vyšší než dnes", to samé platí ale i kdyby neexistovaly ty ostatní zdroje, u těch to ale platí ještě v mnohem větší míře, protože když nejsou k dispozici VtE a FVE, nic tak strašného se neděje, u ostatních zdrojů by to znamenalo prakticky konec dnešní civilizace.

hlpb
17. září 2021, 15:33

Emile, ty to pořád nechápeš, tak ještě jednou, i kdyby bylo 5x víc plynových, uhelných, JE elektráren s cenou to nic neudělá, spíš by vzrostla, protože všechny by vyráběly za 100 €/MWh, protože ke své výrobě potřebují drahé suroviny. Jediný zdroje, který je aktuálně schopné snížit cenu EE na burze je VTE. A přesně to se stane příští týden, kdy konečně začne pořádně foukat. Druhá varianta je, že klesne cena plynu a uhlí. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že čím větší bude podíl VTE a FVE tím méně časté budou vysoké ceny EE kvůli vysokým cenám z plynových a uhelných elektráren. Příští týden koukej a uč se, jak hodně jsou závislé ceny na síle větru v Evropě, a jak výroba VTE bude snižovat ceny EE na burze. A už jsi zkontroloval kotel, příští týden začínáš topit má být v noci 5 stupňů a přes den 15.

Emil
17. září 2021, 20:28

Bláho, sice jste vůbec nepochopil co jsem psal a dál si melete svou, což mě nepřekvapuje, překvapuje mě ale ta vaše teorie, jak 5× víc elektráren způsobí, že cena elektřiny vzroste, ta je opravdu pozoruhodná. Jakým konkrétně mechanismem by k tomu mělo podle vás dojít? Vy asi vůbec netušíte, že o ceně elektřiny na trhu rozhodují marginální náklady a ty investiční v ní nehrají žádnou roli, co?

Lukas
16. září 2021, 07:58

To su vyborne ceny, tie OZE nam velmi sprijemnili zivot. Som zvedavy o par rokov ak nastane rovnaka situacia bez vetra a slnka par dni a hlavne po odstaveni uhlia a jadra v Nemecku ci z casti vo Francuzsku, ake budu ceny a resp. ak sa bude mat aka ee predavat. Mimochodom Francuzsko pomaly vycuvava z rychleho vypinania JE, aj take Svedsko v poslednej zime pre nedostatok ee znovu obnovilo prevadzku jedneho rekatora pre tuhu zimu a ten reaktor bezi doteraz, myslim si ze tak skoro ho neodstavia ako planovali.

Josef
16. září 2021, 09:54

Idea komunismu u nás skončila asi po 15 ti letech jeho budování kdy se systém konečně dostal do praxe, pak přestal růst HDP a systém se ukázal jako neživotný. Environmentalismus je ještě agresivnější než komunismus v UK se intenzivně buduje asi 10 let a i když je systém ještě na začátku toho co plánují environmentalisti už se hroutí.

Jan Veselý
16. září 2021, 10:12

Přání otcem myšlenky.

Emil
16. září 2021, 09:58

Byli i tací, kterým připadalo 110 liber/MWh za čistou elektřinu, dostupnou za jakéhokoliv počasí příliš...

Jan Veselý
16. září 2021, 10:11

Tak to jste jistě už dal dohromady velkou partu investorů a jdete do toho, že? Budete stavět?

Vinkler
16. září 2021, 10:23

A co navrhujete vy levně a rychle a spolehlivé? Plyn? Baterie?

Jan Veselý
16. září 2021, 10:47

Problém je v tom, že si pružná výroba účtuje za své služby obrovské částky. Můžete ho řešit dvojím způsobem, buď tvrdou regulací nebo pomocí tržních mechanismů. Tržní mechanismy nejsou až tak těžké, musíte maximálně otevřít trh, v tomto případě pro demand response, pro akumulaci, pro zdroje, které se normálně neúčastní trhu, novou výstavbu, ... Pak se kapitalisti servou mezi sebou a zákazník je spokojený. Takhle obrovské marže jsou fakt lákavé. Australáci stejný problém takhle řešili pár roků zpět.

A v dlouhodobé perspektivě postupně utlačovat podíl plynu na výrobě. Tím se minimalizuje i komoditní riziko, kde cena paliva vylítne na trojnásobek.

Emil
16. září 2021, 10:33

Proč bych to dělal? Já na tom, aby měli Britové dost elektřiny za rozumnou cenu, nijak nelpím.

Jan Veselý
16. září 2021, 11:21

No, hlavně, že máte názor.

Emil
16. září 2021, 11:26

A vy snad názor nemáte?

hellokitty
16. září 2021, 15:07

rok 2050: globalne klima sa oteplilo o 1,5~C, lebo svetove vlady neboli ochotne obetovat okamzite pohodlie za cenu buduceho prezitia

niektore primorske mesta su uz opustene, lebo vplyvom pravidelneho zaplavovania pri prilive sa v nich neda zit, klimaticki uprchlici sa uz nahrnuli aj do ceska, lebo v nemecku uz nie je dost miesta, tak sa spokoja aj so slabsou ekonomikou, Emil uz je davno pod zemou, takze jemu to je jedno a deti ho preklinaju pre to, aky svet im nachystal

hlavne ze je teraz ta elektrika levna a ze mozeme teraz lietat za levne letenky a ze si mozeme nalievat ten dinodzus za levno do tych aut, dolezite je mat dobre sa teraz, co tam po civilizaci

Emil
16. září 2021, 15:21

Milá Kitty, vůbec jste nepochopila co jsem napsal, ta čistá elektřina za 110 liber/MWh, o které píšu, nijak k oteplování nepřispívá, naopak mu brání tím, že se místo ní nemusí pálit fosilní paliva.

P.S.: Roku 2050 mám statisticky docela slušnou šanci se dožít, takže i v tomto jste úplně mimo.

hellokitty
17. září 2021, 12:24

posledne ked som pozeral, tak ceny solarov sa kvoli dopadom covidu dvihli, ale asi cca o 5-8% to by nemalo mat vliv na cenu elektriny 110/MWh

mne sa skor zda, ze tu cenu vyhana nahor drahy plyn, takze ta draha elektrina za 110/MWh je ta fosilna, az zas zacne produkovat elektrinu vietor, tak cena spadne, lebo nebude treba vyrabat elektrinu z drahych fosilnych zdrojov

o niekolko rokov az sa dostava infrastruktura ulozisk a nebude teda potrebne nakupovat v pripade bezvetria a bezslnecna drahy plyn bude uz existovat iba ta levna cista elektrina, ale verim ze niektorym to pride teraz ako dobra prilezitost si pichnut do drahej OZE elektriny, aspon v tomto prechodnom obdobi, v tomto poslednom zasklbe predtym nez uz nebude na co ukazovat

Emil
17. září 2021, 12:45

Ta cena 110 liber/MWh "za čistou elektřinu, dostupnou za jakéhokoliv počasí" se nevztahuje k solárním elektrárnám, protože ty nesplňují podmínku "za jakéhokoliv počasí". Ten příspěvek vůbec nebyl o OZE, tak zkuste přemýšlet dál.

hlpb
16. září 2021, 11:28

Za extrémní cenu EE ve velké Británii může jednoznačně extrémní růst ceny zemního plynu, a moc velký podíl plynu na výrobě EE. Na levnou EE si musí Britové počkat až začne foukat, pak ceny půjdou rychle dolů. Už zítra dle předpovědí začne foukat, tak se Britům dík VTE uleví.

Milan Vaněček
16. září 2021, 11:29

To, že jednu hodinu večer bude stát ve VB (=mimo EU) elektřina tolik peněz ještě nic neznamená. Na tom žádná nově postavená elektrárna nezbohatne. Předplacená elektřina může (nemusí) být klidně levnější než třeba u nás.

A když Vám vichřice strhne stožáry VN, tak Vám ani to nepomůže.

To není historické "království za koně"....

Emil
16. září 2021, 11:49

To není jen o té jedné hodině, ani tak o té ceně jako o tom, že stačí aby nefoukalo a vypadla jedna přenosová linka, a elektřiny prostě není dost. A to je ještě léto. Takhle se prostě stabilní dodávky elektřiny zajišťovat nedají.

Milan Vaněček
16. září 2021, 12:03

Stabilitu můžete zajistit například dvěma způsoby:

1) vybudujete obrovské výrobní kapacity elektřiny pro průmysl, který pak necháte zvětšiny zkrachovat a zůstane Vám velká exportní kapacita elektřiny a rozsáhlá síť (nepřipomíná Vám to něco?)

nebo

2) vybudujete bateriová úložiště (každý rok levnější) a investičně levné, opakuji: investičně levné, pružné záskokové zdroje (to je "moderní trend ve světě")

Emil
16. září 2021, 12:51

No zatím směřuje ke krachu průmyslu spíš varianta č. 2, viz následující článek. Kam ten "moderní trend ve světě" vede, sledujeme v přímém přenosu.

Milan Vaněček
16. září 2021, 14:03

Varianta 1 již měla svou premieru v České republice v posledních 50 letech.

Variantu 2 již zkouší v Australii a začínají v některých státech USA.

Emil
16. září 2021, 14:18

Až na to, že ten krach průmyslu u varianty č. 1 nemá s výrobními kapacitami žádnou souvislost. Na rozdíl od varianty č. 2.

Milan Vaněček
16. září 2021, 17:19

Emile, předpokládal jsem u Vás elementární logiku: když krachne v Československu energeticky náročný průmysl v roce 1990-95 a energetické kapacity zůstanou (ještě se navýšily v roce 2000-2002) tak asi nám musela zůstat ta silná síť a výroba elektřiny, vysoce na současnými potřebami, tedy umožňující mnoho let nejvyšší export (počítáno na počet obyvatel ČR) elektřiny v EU.

Ach jó....

Emil
16. září 2021, 17:40

Já jsem zase předpokládal, že tu jednoduchou větu budete schopen pochopit. Nestalo se. Píše se v ní, že výrobní kapacity na ten "krach" neměly žádný vliv. Na rozdíl od varianty č. 2, která bude mít vliv značný.

Milan Vaněček
16. září 2021, 17:57

ad Emil: opět únik na jiné téma než jsem diskutoval

Ach jó....

Emil
16. září 2021, 18:12

Říká někdo, kdo od článku o nedostatku elektřiny na britském trhu uteče ke "krachu" českého průmyslu v 90. letech a pak ostatním vyčítá, že utíkají od tématu.

Milan
16. září 2021, 11:45

Ale místní experti mají za to, že OZE ceny neovlivní. Opak je pravdou, viditelné v plné nahotě. Lháři se však za nos nechytnou :/

hlpb
16. září 2021, 12:22

Milane, tento růst cen je, ale způsoben vysokou cenou zemního plynu, ne vysokou cenou OZE. Dle předpovědí začne od zítřka ve VB foukat a cena EE půjde díky VTE rychle dolů. Příští týden pak díky velice silnému větru budou ceny EE ještě mnohem nižší. A samozřejmě začnou klesat díky vyšší výrobě z VTE i v EU.

mrazik
16. září 2021, 14:25

Kdyz zacne foukat, cena EE klesne, takze navratnost VTE se defacto produluzuje. Jaka je tedy motivace stavet nove VTE ?

hlpb
16. září 2021, 19:07

Velké VTE a FVE dodávají EE za 30-50 €/MWh, bohužel jich je pořád tak málo, že ceny z plynu a uhlí, které jsou vysoko nad 100 €/MWh, celkové ceny tak nízko nepustí.

hlpb
16. září 2021, 12:43

Nefouká = podíl OZE je nízký, vysoký podíl uhlí a plyn = vysoká cena EE

Příští týden začne foukat= vysoký podíl OZE, nízký podíl uhlí+plyn = razantní pokles ceny EE na britském trhu.

Vinkler
16. září 2021, 14:43

Onehdy (minulý týden) jsem na internetu ( snad ekolist? ) narazil na článek, který ekonomicky zdůvodňoval, že se větrníky a slunečníky nemohou bez dotací uživit. A to přesně jak píšete, fouká + slunce svítí cena ee je nízká až záporná, nefouká+ nesvítí cena ee je špičková, ale větrníky a slunečníky nevyrábí a neprodávají. Musí mít tedy dotace.

Carlos
16. září 2021, 16:34

Ano, také jsem ten nadpis viděl, ale dále jsem to nečetl, neměl jsem čas. Nicméně u všech těch modelů záleží na tom co a jak uvažujete. Jestli zůstáváte v modelu bez akumulace, jestli uvažujete syntetická paliva, jak vychází reálná cena těch elektráren, ne jenom cena v Evropě, jestli tam máte, nebo nemáte syntetická paliva... Musíte vzít v úvahu nějakou průměrnou cenu za kterou ten proud prodávají... Až podle toho se dá říct jestli se to vyplatí, nebo ne.

Vinkler
16. září 2021, 16:43

Akumulace je pořád v plenkách. A to jak vodík, tak baterie a i syntetická paliva.

Milan Vaněček
16. září 2021, 17:22

Pane Vinkler, vzpomeňte si jak byla v plenkách fotovoltaika před 20 lety,

to byli lidé jako já jen pro smích když předvídali kam se fotovoltaika v energetice (ne jen v kapesních kalkulačkách) dostane.

A za dalších 20 let už bude dominovat....

Pokrok nezastavíš....

Josef
16. září 2021, 23:53

Termika je mnohem účinnější než bude jakýkoli budoucí FV panel a také nedominuje v ohřevu TUV, protože potřebuje záložní zdroj a má dlouhou dobu návratnosti stejně tak fungují FV panely. Pokud by tyto zdroje byly levné mohly by být významné jen v případě ,že bude existovat levná akumulace el. energie a ta existovat nebude za 20 let budeme stále používat ropná paliva i pro dopravu z důvodu neexistence akumulátorů s dostatečnou efektivitou.

Milan Vaněček
17. září 2021, 11:14

"Tak pravil Josef". Který vše ví, ale neumí se poučit z minulého vývoje a nevidí technický pokrok. Nepracuje tam, kde se tento pokrok vytváří.

Neví, ale "rozhodně tvrdí".

Vinkler
17. září 2021, 13:29

Pane Vaněček. Já se FV a VT nikdy nesmál, již od 80 let se o oblast zajímám. Chtěl jsem pořád něco na chatu. Ale ani po 50 letech není FV nebo VT konkurenceschopná bez dotací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se