Domů
Trh s elektřinou
Spojené království se zaměří na omezení "greenwashingu" u tarifů na elektřinu
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Spojené království se zaměří na omezení "greenwashingu" u tarifů na elektřinu

Vláda Spojeného království prověří, do jaké míry se energetické společnosti nabízející "zelené" tarify na elektřinu dopouštějí nekalé praktiky označované jako greenwashing. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Účelem zahájeného šetření je na jedné straně ověření transparentnosti současného systému "zelených" tarifů a na straně druhé definice pravidel k určování takových "zelených" tarifů na elektřinu, které mají skutečně environmentální přínos.

Anne Marie Trevelyanová z ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie uvedla, že miliony britských domácností volí přechod na zelené tarify a že stále více elektřiny je skutečně vyráběno z obnovitelných zdrojů energie.

"Chci, aby lidé při volbě zeleného tarifu věděli, že investují do společností, které vědomě investují do obnovitelných zdrojů energie. Součástí tohoto je ujištění, že tyto společnosti jsou tak transparentní, jak je to jen možné, ohledně toho, odkud pochází jejich elektřina," dodala Trebelyanová.

Podle ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie využívá v současné době uvedené tarify zhruba 9 milionů domácností a zhruba polovina nových tarifů je označována jako "100% obnovitelné" či "zelené".

Zahraniční server Platts připomněl, že energetické společnosti mohou své tarify označovat jako "zelené" i v případě, kdy elektřina pochází ze zdrojů spalujících fosilní paliva, pokud je pro tuto elektřinu nakoupeno odpovídající množství záruk původu na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.

Podle Platts se aktuálně cena těchto certifikátů ve Spojeném království pohybuje kolem 2,2 liber za megawatthodinu. Oslovení analytici uvedli, že přestože výstup z šetření je prozatím nejasný, mohlo by jakékoliv zpřísnění pravidel v oblasti záruk původu na elektřinu z obnovitelných zdrojů vést k růstu jejich ceny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Kamil Kubů
17. srpen 2021, 10:53

"...že energetické společnosti mohou své tarify označovat jako "zelené" i v případě, kdy elektřina pochází ze zdrojů spalujících fosilní paliva, pokud je pro tuto elektřinu nakoupeno odpovídající množství záruk původu na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie."

V tomto krátkém úryvku je shrnuta celá podstata toho stínového divadla s obnovitelnými zdroji energie.

pr
17. srpen 2021, 13:50

Inu pro Vás je to divadlo, pro nás je to realita. Ale přeji mnoho úspěchů v předem prohraném boji.

Vladimír Šťastný
17. srpen 2021, 19:14

Takže vy jste spokojen s tím, že to je v podstatě oblbování?

pr
18. srpen 2021, 16:06

Z článku víme úplné prd o tom jak to v GB opravdu chodí. Pokud lžou zavřít. Pokud nelžou tak co jim chcete vyčítat?

Pan Kubů však tvrdí že kolem OZE se hraje divadlo. My jej nehrajeme, my vyrábíme.

Jiří Syn
17. září 2023, 12:14

Je to hodně podobné jako když se společnosti které nevyrábějí elektřinu, výhradně ji spotřebovávají, a tudíž pokud se ve spotřebě vyskytně třeba i jen jediné procento "nezelené" energie tak to výpočetně nemůže vyjít, stejně se prohlašují za "uhlíkově neutrální" - je to tím že nakupují "zelené certifikáty" které vydávají specializované společnosti. Ty na nich deklarují že například vysázely tisíce stromů v Amazonii apod. a tedy že díky tomu "spotřebovávají" CO2.

Nejmiň jedna z těchto společností byla přistižena že absolutně nic nesází, jen tiskne certifikáty...

Takže jako vždy - papír snese všechno!

FRX
18. srpen 2021, 10:01

Taky by mě zajìmalo kdo prodává dostatečné množstvì záruk...... Asi bude nějaká burza v Bruselu ( to je takovej barokní barák ) na tyhle záručenky....

Emil
18. srpen 2021, 10:41

Nejvíc záruk původu pochází z norských vodních elektráren, protože Norové vědí, že jejich elektřina je prakticky všechna zelená, takže nemají potřebu žádné záruky původu kupovat. Tím pádem se poprvé prodá Norům zelená vodní energie bez záruky původu a podruhé jako fosilní elektřina v ostatních zemích, zabalená do norského zeleného certifikátu.

Jiří Syn
17. září 2023, 12:17

Jojo, to se taky můžeme dopracovat k tomu že 200% celosvětové produkce elektřiny je zelené... dost podobné tomu když Strana dostala ve volbách 105% všech hlasů. Jednička přece nemůže být nepřekročitelnou překážkou!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se