Domů
Trh s elektřinou
Unijní vnitřní trh s elektřinou nefunguje, myslí si francouzský ministr financí
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Unijní vnitřní trh s elektřinou nefunguje, myslí si francouzský ministr financí

Unijní vnitřní trh s elektřinou vznikl na základě pravidel, která už zastarala, myslí si francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Přál by si jednotný trh s elektřinou revidovat, uvedl v rozsáhlém rozhovoru s televizním kanálem Public Sénat. K věci se vyjádřil v kontextu energetické krize, kterou v Evropě vyvolaly rostoucí ceny energií a hrozba nedostatku zemního plynu.

„Jednotný evropský trh s elektřinou není funkční, je to anomálie,“ řekl Le Maire.

„Musíme důkladně přezkoumat, jak tento jednotný trh funguje,“ dodal.

Po dlouhé zimě se v Evropské unii vyprázdnily zásobníky zemního plynu. Jejich doplňování během léta nebylo snadné. Rusko, jeden z hlavních dodavatelů, omezil dodávky suroviny do Evropy.

Le Maire připomněl, že Francie elektřinu získává převážně z jaderných a vodních elektráren a její výroba je relativně levná. Unijní trh ale její cenu stanovuje podle ceny zemního plynu.

„Co se týče výroby elektřiny, jsme nezávislí, ale zvýšení ceny zemního plynu nás zásadně poškodilo,“ řekl Le Maire.

Trh „funguje podle zastaralých pravidel“, která vytvářejí dodatečné náklady pro domácnosti.

Le Maire se revizi vnitřního trhu s elektřinou chystá v Bruselu předložit hned toto pondělí na schůzce unijních ministrů energetiky. Francouzská vláda si před volbami v příštím roce uvědomuje, jak politicky výbušné byly ceny energií v minulosti, napsala agentura Bloomberg.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Vojvodik Petr
25. září 2021, 09:08

Greendeal okradaní nefunguje, oze nefunguje. To jsou zjištění. Spotrebitel je dojna kráva.

Carlos
25. září 2021, 10:10

Pan ministr financí, zdá se, nechápe co to trh je, nebo se ve Francii blíží volby a je to politické prohlášení pro voliče, tedy nic moc čím by se měl člověk vzrušovat, pokud by to neřekl Francouz.

Nicméně má pravdu v tom že v EU trh nefunguje ideálně, což je dáno hlavně slabým propojením soustav kdy propojení států nedosahuje ani kapacity nějakého průměrného ročního odběru, natož průměrného odběru zimního. Další problém pak je uvnitř států kdy není kapacita pro přenose energie mezi regiony. K tomu aby trh v EU fungoval lépe je tak třeba ne aby se pro Francii vymýšlel rovnák na vohejbák, ale aby se posílila vedení v rámci kontinentu tak aby bylo možné s elektřinou opravdu volně obchodovat.

Pokud jim ale vadí že plyn přetlačí cenu jejich jaderek a pokud opravdu věří že jsou o tolik levnější než plyn a jiné zdroje, tak pak by pro ně přece měl být zlatý důl jejich výstavba v dostatečné vzdálenosti od cizího území.

Josef
25. září 2021, 15:27

Ano souhlasím že unijní trh s el. energií nefunguje jenže to není o propojení soustav to je o tom , že v EU není prakticky možno stavě jiné zdroje než plynové nebo obnovitelné oba tyto zdroje jsou extrémně drahé, Politici extrémně omezili nabídku a teď když to prasklo dělají z lidí hlupáky všechny prounijní stany jsou za tento stav odpovědní u nás jsou to všechny strany parlamentní strany mimo SPD. Nejvíce odpovědní jsou naši slavní výtači Piráti, Starostové , TOP09 a teď se k nim přidala i ODS. Z nových stran se k této doktrýně hlásí také Šlachtova strana. Samozřejmě konečnou odpovědnost nesou voliči těchto stran, protože bez podpory veřejnosti by nikdy k ničemu takovému nedošlo.

Lukas
25. září 2021, 17:57

Sranda je, ze Nemci chcu vypnut jadro koli tomu co sa stalo vo fukusime. Nemecko nieje krajina kde hrozia velke zemetrasenia a atomky maju daleko od mora. Paradox je, ze tie japonske atomky fachcia na plny vykon a nechystaju sa ich odstavit.

Chcem vidiet cim a kedy nahradia ten vykon atomiek cca 7000mw instalovaneho vykonu co aktualne pouzivaju a to musia nahradit okamzite, lebo ten vykon bude chybat, zvlast ked nebude svietit slnko a fukat vietor.

Zaujimavy je aj fakt, ze nemcom niekto nahovoril, ze spalovanie biomasy a plynu je ekologicke :D

Jan Stehlik
25. září 2021, 18:57

Vypadá to , že Merkelka si to přesně zanalizovala a naplánovala. Teď odejde mimo politiku a příští rok se musí odstavit atomky . Volby vyhrají zelení a socdem . Ti mají podobné programy . Po odstavení atomek dojde k obrovskému nárustu CO2 . Atomky musí být nahrazeny stabilními zdroji a to jsou jen uhelky . Tudíž poroste poptávka po povolenkách a tedy i k rustu povolenek .

Zelení a socdem nemohou couvnout a budou ještě více dotovat a danit . Nejde jen o automobilismus . Celý prumysl a teplárenství se dostane do problému a inflace požere celý rust ekonomiky.

Carlos
26. září 2021, 11:23

Pokud se v poslední době síť rozpadá každý rok alespoň jednou na dva až tři ostrovy s jinými výkonovými problém, tak propojení není dostatečné.

Vysvětlete mi prosím vaši logiku ohledně viny stran, pokud tu posledních 8 let vládne levice a asi 75% času tu vládla levice + úředníci, pravice naproti tomu jenom krátkou dobu a Barkušan se k moci ani nedostal. JAK mohou být zodpovědní za stav elektroenergetiky? Osm let se v ČR, když tedy chcete mluvit o nečitelném fleku uprostřed Evropy, nic pořádného v energetice nestavělo protože jednak stát pořád straší se stavbou JE, jednak protože se dělaly ústupky starým elektrárnám na uhlí. Když jsme u toho tak ani přes deklarovanou snahu státu o řešení energetiky (což tedy zase dává signály do ekonomiky), nebyly ŘVC a Povodí Vltavy s to využít Hořínský kanál a využít plně jez ve Vraňanech. A ten plavební kanál nikdo nebude rozšiřovat v nejbližších dekádách, takže výkon dosažitelný při 15 kubících je tam maximum možného.

Ale zapět k Evropě. Pokud by bylo propojení dostatečné, tak by se pravděpodobně podařilo některé problémy omezit. Pravidelně odpadá Balkán od Středu a Západu, přitom se buduje jenom jedno jediné vedení do Itálie a z Itálie se buduje jenom jedna HVDC spojka do Francie, přitom by ale bylo možné vybudovat ještě několik spojek a z Itálie následně spojky do Francie, nebo převést, a tím posílit, vedení 220kV na 400kV. Tím by se umožnil transport energie mezi poměrně rozdílnými regiony.

Nedostatečné propojení také vede na nutnost zbytečného pálení plynu, nebo jiných paliv. Pokud v produkčně atraktivní lokalitě musíte zastavovat stroje a na opačném konci státu musíte pálit plyn, uhlí, whatever, něco je zle a špatně. Stejně jako když "nácestné" PVE provozujete "na půl plynu", to vede na zbytečné emise a chybějící palivo v jiném ročním období. A samozřejmě to pak ještě rozhazuje cenu na burze, vyžaduje to různé kapacitní platby a podobně.

Další věc, jen tak bokem, je ne vždy plné využití vodních zdrojů. Pokud na relativně velkých řekách jsou jezy, plavební komory, ale už ne hydroelektrárny, tak je tu něco trochu divně.

Mirek
26. září 2021, 21:25

Přesně tak, osm let tu vládne anofert s ČSSD, ale za všechno zlé můžou piráti...

A volit máme SPD, protože lidi jako třeba Foldyna nás spasí.

A proto to v naší milované republice vypadá jak to vypadá.

Josef
27. září 2021, 20:55

Ano za nevýstavbu JE mohou vlády od roku 2002 bylo jasné že budeme potřebovat stavět přibližně 1 jaderný blok každých 10 let a postupně tlumit uhlí tím by došlo k redukci emisí CO2 prakticky bezbolestně. Vlády zmrazily jaderný program a podle unionistické doktrýny podporovaly OZE - účet bilion korun na dotacích za zvýšení podílu OZE z 6 na 13% výroby el. energie. Ono neposlouchat technokraty a prosazovat zdroje energie podle toho co si myslí průměrný volič té či oné strany je hodně drahý špás. Naše území je prakticky nemožné zajistit pomocí OZE v zimním období. Jediný OZE co to dokáže jsou VTE na 200 metrových stožárech ty totiž lze u nás stavět na většině území a v této výškové hladině fouká podobně jako u pobřeží severního moře a možná ještě lépe- tedy stabilní silný vítr. Problém je v tom ,že takové VTE zatím neexistují, protože vývoj jde směrem k výstavbě VTE na moři , jenže my moře nemáme. Se současnými technologiemi je zcela vyloučeno přejít zcela od fosilních paliv za ekonomicky přijatelných podmínek a to i při masivním využívání JE. Naší závislost můžeme snížit tak o 3/4 proti současnosti do roku 2040.

richie
27. září 2021, 09:52

to Carlos

"..Pokud se v poslední době síť rozpadá každý rok alespoň jednou na dva až tři ostrovy s jinými výkonovými problém, tak propojení není dostatečné..."

".. Pravidelně odpadá Balkán od Středu a Západu, přitom se buduje jenom jedno jediné vedení do Itálie a z Itálie se buduje jenom jedna HVDC spojka do Francie, přitom by ale bylo možné vybudovat ještě několik spojek a z Itálie následně spojky do Francie, nebo převést, a tím posílit, vedení 220kV na 400kV. Tím by se umožnil transport energie mezi poměrně rozdílnými regiony..."

"..Nedostatečné propojení také vede na nutnost zbytečného pálení plynu, nebo jiných paliv. Pokud v produkčně atraktivní lokalitě musíte zastavovat stroje a na opačném konci státu musíte pálit plyn, uhlí, whatever, něco je zle a špatně. .."

trochu rozpor pricinanasledok

problem nie je v prepojeni (to je len vohejbak, ktory moze pomoct) - problem je v nekoncepcnom nasadzovani nahodnych zdrojov EE v masivnom meritku bez dostatocnej akumulacie (najviac v Nemecku), kde sa spoliehaju (a vlastne parazituju) na ostatnych pri nedostatku vyroby

Teda ked v Nemecku nestihaju nahodne zdroje (prestane fukat, pride inverzia, prip. sa este neodhadne vyvoj pocasia) tak zacnu tahat (ako zalohu zelenych zdrojov) EE z uholnych elektrarni z Balkanu (pripadne az z Turecka (kde tieto elektrarne maju nasobne emisie voci europskym).

Postavenie rozsiahlych prenosovych sieti, ktore by zvladly prenos v takych kapacitach ako pisete cez celu europu je obrovska investicia na velmi dlhe obdobie realizacie (co dalej tuto investiciu este viac predrazuje) a tuto cenu je potrebne aj niekde zohladnit - teda v cenach sluzby dodavky EE koncovemu odberatelovi. Ale tato cena sa prenesie aj konocovemu odberatelovi v krajine/lokalite, ktora nema problem v dodavke/zasobovani EE (co sa tyka kapacity aj rozlozenie v case), ale kvoli bezohladnej politike suseda zdrazie EE aj jemu a vyrazne.

Z tohto pohladu je aktualna politika nasadzovania OZE s planovanym parazitovanim na susedoch bezohladna a okrem zdrazovania celkovej ceny EE vsetkym naokolo (skrz prenosove sluzby) naviac priamo ohrozuje stabilitu prenosovej siete.

Carlos
27. září 2021, 15:58

Vzhledem k tomu že Německo a a značná část EU pro nedostatek jiné koncepce jede OZE + plyn, to už nějakých 10-20 let je koncepční nasazování. Nekoncepční energetiku provozuje ČR svými ústupky uhelným elektrárnám (a nakonec to stejně narazilo do zdi, ono se dívat do dalekohledu opačně moc nevyplácí) a jadernými sny, které tu rozvoj na dekádu zastavily.

Další změna proti minulosti je že se zavedl trh, nikoliv státní monopoly. To znamená že i bez výstavby OZE by bylo třeba posilovat propojení mezi státy. V minulosti možná stačilo mít propojení pro občasnou výpomoc a nějaký malý obchod, ale s tím jak se trh obecně otevřel, tak potřeba obchodu mezi zeměmi, ale i oblastmi uvnitř států vzrostla. Ano, určitou dobu by to fungovalo tak že se energie bude vzájemně započítávat a vedením poteče jen výsledný tok, ale i tento způsob by začal dostávat trhliny v momentě kdy by se bez náhrady začaly odstavovat elektrárny. K čemuž by s největší pravděpodobností začalo docházet.

Eventuálně je možné že by nastala situace kdy se proud tak jako tak nasmlouvá na Balkáně a v Turecku a elektrárny v SRN budou studené. To je průvodní jev transformace trhu od ohraničených státních a lokálních monopolů k volnotržnímu systému.

Josef
25. září 2021, 21:37

Vtip je v tom, že el. energie tvoří jen asi 1/5 spotřeby ani ne jenže aby fungovaly ty jejich zelené vize , pak musí spotřeba el. energie zásadně růst, ono větrnou elektrárnou si totiž doma nezatopíte, stejně jako uranovou tyčí no a protože státy uvalily na výrobu el. energie různé daně a ta se stává velmi drahou no tak lidé a firmy nebudou přecházet na el. energii a zůstanou u spalování plynu, ropy , uhlí. Aby systém fungoval musela by el. energie být osvobozena od povolenek , daní a musela by mít nízkou DPH aby byla levná spotřebitelé by měli motivaci na ní přecházet a výrobci by se museli zavázat že budou po krocích přecházet na bezemisní zdroje a tím by bylo třeba za 40 let dosaženo dramatického snížení využívání fosilních paliv. Současný stav povede spíše k přechodu na plyn a úsporám energie. EU se chytla do své vlastní pasti.

pr
26. září 2021, 22:31

Ale o úspory energie milý Kefalín idě. Nejlevnější je ta energie, která nemusí být užita.

petr
25. září 2021, 23:47

Dobrý večer, současné ceny elektrické energie staví celou EU do situace, že se budeme zase zbavovat dalšího průmyslu a "odvážet jej do Indie, Vietnamu, Indonésie apod." Tragédie pak nastane, až poslední strojní dělník-technik či inženýr odejde do důchodu.

Prostě se staneme takovou velkou zoo pro zbytek světa. Evropané zvířecí druh před vyhynutím...

A nebo využijeme zbytku potenciálu našeho IQ a světu dokážeme, že se umíme poučit ze svých pomatených rozhodnutí a tedy předně zavedeme inovativní metody do výroby vedoucí ke snížení energetické náročnosti, snížíme svoji spotřebu tepelné energie a oprášíme jádro, jako levný, spolehlivý a ekologický zdroj. Současně s tím budeme svéprávně řešit i OZE. Jestli se to povede, pak zase máme šanci uspět ve světové konkurenci, jinak jsme zoo...

Lukas
26. září 2021, 07:25

Najvacsi Slovensky producent hlinika spotrebuje 8% EE spotrebovanej v SR. Este minuly tyzden som pocuval rozhovor s riaditelom tejto firmy v jednom nemenovanom radiu a uz vtedy ked bola cena za jednu tonu emisii +-60eur a cena z MWh 105eur sa vyjadril, ze tieto ceny su pre nich likvidacne a zvazuju uplne zatvorenie fabriky. S tymito cenami niesu konkurencie schopni a kazdym dnom idu do straty. Od tohto rozhovoru cena emisii isla hore o dalsie 3 eura, skokovo v piatok a cena EE o 6eur.

Takze EU nielenze kraca do temnoty, ale este si na tejto ceste hadze aj prekazky pod nohy.

Carlos
26. září 2021, 09:27

Otázka je jestli byl opravdu rozumný nápad postavit hliníkárnu v Kríži nad Hronom když tam široko daleko není jediná velká hydroelektrárna.

Lukas
26. září 2021, 12:57

To uz je otazka na byvali rezim a komunistov, ktorych nejak taketo veci moc netrapili. A tu ide o problem drahej energie a nie o jej nedostatok. Aj keby maju 10 elektrarni hned za plotom, tak ci tak by pravdepodobne tu EE museli nakupovat na burze.

Michal Nádhera
26. září 2021, 07:26

Jádro jako levný, spolehlivý a ekologický zdroj? Ty první dva parametry jsou minimálně k analýze a ekologický ani náhodou. Nebo snad víme, co udělat s odpadem? Pokud tedy za řešení nepovažujeme to, že nenávratně rozryjeme kus krásný přírody čertova hrádku a připravíme tím o čistou vodu 200.000 lidí.

Možná místo ekologický byste měl říkat bezemisní. A nebo rovnou říkejte radioaktivní. Proč nazývat věci pravými jmény, že?

Emil
26. září 2021, 13:20

Víme co udělat s odpadem, přírodu není potřeba rozrývat, ani nikoho připravovat o čistou vodu.

Carlos
26. září 2021, 22:49

V ČR jsou dvě (prý) špičková pracoviště zabývající se jadernými záležitostmi, jedno klasickou štěpnou reakcí, druhé fúzí, jadernou technikou se tu zabýváme alespoň 60 let. za tu dobu nebyla s to se spojit a vyprodukovat ani model zařízení na transmutační likvidaci o výkonu kávovaru...

Řešení problému s jaderným odpadem je tak na stejné úrovni jako moje řešení problému s půdou pomocí digestátových peletek. Platné jak mrtvému zimník protože ani jedno se nedělá a neprodukuje.

P.S. Myslím že bych spíš rozjel výrobu peletek než oni postavili transmutační zařízení s fúzním jádrem a výkonem kávovaru.

Emil
26. září 2021, 23:03

Žádné transmutační zařízení k vyřešení otázky "co s odpadem" není potřeba.

Carlos
26. září 2021, 23:41

Tak nebyli s to dodat kyblíček taveného sodíku výkonu kávovaru, no... Nicméně transmutační zařízení považuji za bezpečnější než kyblíček sodíku. Problém je že to zařízení prostě není a ani není výzkum toho jestli lze z toho odpadu udělat tyče s nějakým inertním materiálem, které budou umístěné do jádra klasického reaktoru. Prostě se tak nějak nic neděje, takže zbývá leda tak kutat.

Přes všechny sliby nebylo stále dodáno zařízení obecně použitelných parametrů. Což je mimochodem jeden z prvků které jsou třeba k tomu aby lidi jadernou energetiku akceptovali jako řešení.

Emil
27. září 2021, 07:15

Většina lidí tu akceptuje jadernou energetiku jako řešení i bez transmutačních zařízení.

pr
26. září 2021, 22:37

Budíčééééék!

Nemůžeme se zbavovat žádného průmyslu, protože jej nevlastníme. A jelikož zde není ani pracovní síla, tak je logické, že místo migrace se fabriky postaví tam, kde tupá lidská síla je na skladě. Zde tím pádem je prostor k přesunu pracovníků na místa kde mohou zapojit mozek. A tím zvýšit produktivitu v ČR.

Carlos
26. září 2021, 22:59

Problém je že ty lidi do kanceláří a tvořivých profesí nemáte ze dvou důvodů, jednak jsou přirozeně nedostatkovým zbožím a jednak je české školství dobré povětšinou tak na "tohle je šroubovák, takhle se s tím šroubuje, padej do Kolbenky". Tady v tom státě je tak 75 % nutných k přestavbě. Jak po stránce fyzické, tedy infrastruktury, tak po stránce fungování institucí.

Nefi
26. září 2021, 12:07

Ceny ve Francii závisí na celoevropské situaci s plynem a povolenkami. Není to spíše důkazem fungování evropského trhu?

Řešení je OZE, power to gas, výstavba sítí a úložišť energie.

richie
27. září 2021, 10:06

Ale toto nech si riesia v prvom rade v Nemecku, kde bezohladnym nasadzovanim ObcasnychZdrojovElektriny parazituju na susedoch a zvysuju cenu EE vsetkym naokolo a este vytvaraju natlak aby ich do toho chaosu nasledovali aj ostatny.

Ak by mali vyriesenu dostatocnu akumulaciu (co nebudu mat este velmi dlho) tak by tieto problemy nevznikali.

richie
27. září 2021, 10:44

Ceny ve Francii závisí na celoevropské situaci s plynem a povolenkami. Není to spíše důkazem fungování evropského trhu?

Francuzsko ma viac ako 70% EE z jadra - tam nie je ziadne zatazenie povolenkami ani plynom - a stale su z pohladu vyroby EE sebestacny (zatial). Teda cenu EE u nich ovplyvnuje nie domaca vyroba ale prave navyraznejsi je negativny vplyv vyroba EE v Nemecku. Bez tohto faktoru by ich trh z EE nebol vobec tak ovplyvneny ako je teraz.

Řešení je OZE, power to gas, výstavba sítí a úložišť energie.

Ale toto sa malo riesit este skor ako zacali s masivnym nasadzovanim ObcasnychZdrojovElektriny.

Power to gas - zatial je to v plienkach (skor experimentalna uroven) a komercne nasadenie vo velkom je este v nedohladne nehovoriac o cene, ktora znasobi konecnu cenu EE

vystavba sieti - Nemecko nezvlada prepojit juh zo severeom (a to je len posilnenie liniek a aj po dokonceni nebudu dostatocne kapacity na masivny prenos) - co sa tyka ostatnych krajin, je to rozpravka o desatrociach a miliardach

uloziska energie - zatial vzdusne zamky - baterky su pekna vec, ale hrozne drahe a su potrebne obrovske kapacity (nemecko potrebuje minimalne 4500ks bateriek velkosti MossLanding) - zas realizacia na desatrocia a obrovske naklady.

Teda jedna vec su krasne kvetnate PR kecy a nieco celkom ine je ako ich pretavit do reality nehovoriac o dopadoch na ludi (masivne zdrazovanie, energeticka chuudoba,...).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se