Domů
Trh s elektřinou
Timmermans: Emisní povolenky mají pouze 20% podíl na současném růstu cen elektřiny
Frans Timmermans
Zdroj: European Commission

Timmermans: Emisní povolenky mají pouze 20% podíl na současném růstu cen elektřiny

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, který má na starosti Zelenou dohodu pro Evropu, uvedl při jednání v Evropském parlamentu na téma nedávno navrženého legislativního balíčku "Fit for 55", že aktuální prudký růst cen elektřiny je jen zhruba z jedné pětiny způsoben vysokými cenami emisních povolenek. Většina růstu je dle Timmermanse důsledkem nedostatečné nabídky na trhu. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Timmermans před Evropským parlamentem obhajoval legislativní balíček "Fit for 55", který má Evropské unii pomoci k dosažení cíle snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Jednání v Evropském parlamentu přitom probíhalo v době, kdy evropské ceny elektrické energie dosahují rekordních hodnot.

„V současné době diskutujeme růst cen v energetice. Pouze jedna pětina z růstu může být připisována růstu cen emisních povolenek. Zbytek růstu je jednoduše důsledek nedostatečné nabídky na trhu,“ řekl podle zahraničního serveru Argus Timmermans.

Timmermans dodal, že pokud by Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise představila v prosinci 2019, přišla o pět let dříve, nemusela by být EU nyní v této pozici, protože by byla méně závislá na fosilních palivech včetně zemního plynu.

"Všechna opatření mají dopad do cen. Umění politiky je zajistit, aby tento dopad do cen nenesli ti nejvíce zranitelní,“ uvedl Timmermans a vyzval členy Evropského parlamentu, aby nebyli "paralyzováni" strachem ze změny a zajistili, aby Evropská unie spravedlivě rozdělila toto "břímě" ve společnosti.

Na vině je i nízká výroba větrných elektráren

Podle analytiků z ICIS stojí za současnými rekordními cenami elektřiny kromě růstu cen emisních povolenek, zemního plynu a černého uhlí také nízká produkce větrných elektráren, která je nahrazována výrobou plynových a uhelných elektráren.

Například v Německu, které je největším evropským trhem s elektřinou, měly větrné elektrárny v prvních dvou zářijových týdnech v průměru zhruba 8% podíl na celkové výrobě elektřiny. Za prvních 8 měsíců letošního roku to přitom bylo lehce přes 22 %.

Podobný trend je přitom pozorovaný v celé Evropě, kdy se zvýšila výroba z fosilních paliv, aby se kompenzoval nízký podíl výroby větrných elektráren v době velmi vysokých cen komodit a povolenek. To vedlo k tomu, že krátkodobé velkoobchodní ceny elektřiny v průběhu září na všech trzích s elektřinou v kontinentální Evropě vzrostly na více než 100 EUR/MWh. Ve stejném období roku 2020 byly ceny o více než polovinu nižší.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Martin Hajek
17. září 2021, 11:22

Komise začíná být ve stresu. Pan Timmermans má pravdu, že problém je nabídka elektřiny. Ale už samozřejmě neříká, že ta nabídka je omezená proto, že se kvůli Green Dealu odstavuje uhlí a také proto, že moc nefouká. Myslím, že jestli přijde skutečná zima, a některé předpovědi to naznačují, tak budou mít zastánci zeleného dobra včetně Komise lidem co vysvětlovat.

JirkaB
17. září 2021, 11:53

A nemají spíše zastánci "hnědého dobra" platit za škody půdobené klimatickou změnou? Stačí se rozhlédnout kolem a je zřejmé, že klima je výrazně vychýlené a náklady spojené s odtraňováním škod jsou enormní. Jenže tyto náklady jsou socializovány a proto nejsou vidět, narozdíl od přímých nákladů v podobě účtů za elektřinu a plyn.

Nicméně musím souhlasit, že otázka větrných elektráren a jejich chybějícího výkonu není v článku dostatečně vypíchnuta a v současném systému směřujícímu k uhlíkové neutralitě je nestabilita výkonu (cen) značný problém.

Milan Vaněček
17. září 2021, 12:16

Politici tlačí na rychlé snížení výrobní kapacity fosilních zdrojů (=Green deal) přičemž není v silách současného průmyslu, poznamenaného kovidem ty (zatím ještě neodstavené, ale v plánu je rychlé odstavování) fosilní kapacity nahradit.

Je pár věcí jasných: 1)nové jádro nic rychle nenahradí, možná vyrovná přirozené i umělé zavírání starých JE do 2040

2) například ve fotovoltaice je poptávka po panelech větší, než ji jsou schopny světové (převážně čínské) továrny vyrábět, i když v 2022 roční výroba o dost přesáhne 200 GWp a během roku 2023 překročí instalovaný výkon FVE jeden Terawatt a bude dál velmi rychle stoupat. Je nutno aby i EU masově vyráběla FV panely.

3) o elektromobilitě je již rozhodnuto, rozhodly Tesla, VW, Toyota a řada čínských firem, Česká republika se může pouze připojit k trendu elektromobilů a baterií

4) to co trvalo fotovoltaice 23 let= nárust tisíckrát z 1 GW na 1 TW

to bude trvat bateriím mnohem kratší čas. Bateriovou akumulaci též nikdo nezastaví.

5) větrná energetika též velmi zrychluje, realizuje věci dříve nepředstavitelné

Teď jde jen o to, nepřepálit tempo zavádění nových (a odstraňování starých) technologií v energetice a dopravě. Měl by nastat konec hysterie ("dnes je již pozdě") a začít racionální plán energetického přechodu bez výkřiků typu: "nejprve jsme chtěli omezit emise CO2 na x procent do 2030 ale teď zrychlíme a omezíme je dvakrát více".

Nesmí nastat stav nedostatku výrobních kapacit za rozumnou cenu hluboko pod 100 EUR/MWh. To je základní axiom v současném tanci mezi vejci....

Milan
17. září 2021, 12:52

Mate pravdu v tom, že politici příliš tlačí na pilu nesmyslným gread dealem. Ale dále nevidím, že by to bylo jasné:

1)Nové jádro nic rychle nenahradí, to je fakt, ale pokud nechceme být závislí na ruském plynu, tak nemáme jinou možnost.

2) Ano, poptávka je velká protože dotace.

3) Nerozhodly žádné automobilky, ale v Evropě politici v Bruselu. Nemá to žádné racionální jádro, jen ideologické vize.

4) Bateriová akumulace je fajn, ale v rámci energetiky státu nebude hrát významější roli kvůli vysoké ceně. Dovedete si představit baterky zálohující ČR třeba jen jeden den?

5) Zase, je to ok, ale v ČR nemáme takové podmínky jako na Baltu. Měli bychom začít racionálně uvažovat bez výkřiků typu: všechno postavíme na OZE! (Občasné Zdroje Energie)

Martin Hajek
17. září 2021, 12:52

Pane Vaněčku, on už ten nedostatek výrobních kapacit evidentně nastal a ještě se dále prohloubí, až Německo příští rok odstaví svoje jaderné elektrárny. Zkuste to už vzít na vědomí. Zelená transformace naprosto přestala být únosná pro peněženky lidí. TO JE REALITA. Probuďte se už.

Milan
17. září 2021, 13:21

S panom Vaneckom stracas cas, on je OZE fanatik a nic ine ho nezaujima.

Milan Vaněček
17. září 2021, 15:20

Pane Hájek, realita je že energetická transformace už probíhá,

technický pokrok nikdo nezastaví.

Jde jen o to, aby byl nadbytek kapacit výroby elektřiny, jako byl třeba v roce 2016, doby bezkonkurenčně levné elektřiny (pod 30Eur/MWh, jen silové, obyčejní spotřebitelé i tehdy platili moc, ve srovnání s platy zde). Ale to výrobci elektřiny spokojeni nebyli.

Jak už jsem psal, teď jsou všichni moc spokojeni, všichni (OZE, fosil, jádro) hodně vydělávají, i jádro doufá že cena ještě stoupne aspoň o 50% a pak i nové jádro by nebylo ztrátové.

Ale co spotřebitelé? Ti budou muset zareagovat, buď přes volby nebo přes soběstačnost (podniky, rodinné domy).

To co jsme zažili za posledních 30 let s vodou (téměř stonásobný nárust ceny ) v elektřině možné není.

Nakonec zvítězí (budou dominovat) jen technologie výroby, které zajistí výrobu elektřiny v cenách hluboko pod 50Eur/MWh.

Já vím které to jsou.

Josef
17. září 2021, 23:07

Buhužel je to tak. To je důsledek hurá akce odstavíme uhlí. Problém je v tom ,že za něj není náhrada. Nejdříve je třeba postavit dostatek jaderných bloků a teplovodů po republice a pak omezovat uhlí opačný přístup vede jen k tomu , že se vše předělá na plyn a dodavatelé ať je to kdo chce si může diktovat ceny. Během 5 let se to změní na sezónní záležitost v létě bude elektřina levná v zimě drahá. Lidé si pořídí s velkou slávou FV panely jenže přes léto když jim budou vyrábět bude úspora malá a v zimě si drahou elektřinu budou muset koupit tak jako tak...

Milan Vaněček
18. září 2021, 07:23

Pan Josef pořád žije v energetice osmdesátých let minulého století, nevidí obrovské změny v technice, které se udály za posledních 40 let.

Josef
18. září 2021, 22:12

To Vaněček: Před 15 ti lety stála 1 kWh 1 korunu , dnes stojí 2,5 za 10 let bude stát 4,5 kč v topné sazbě a to jsem optimista a tak to máme zdražení o 100% v reálných cenách roku 2005 říkejte si co chcete, ale přece není pokrok 100% zdražení el. energie nebo ano ? Energetika postavená na uhlí a jádru je levná a funguje z ekologických důvodů lze uhlí upozadit a rozvinut jádro to 100% zdražení je čistě politická záležitost - Kvůli nucenému rozvoji OZE a zavedení nesmyslných norem na JE. Nevím komu to slouží, ale občanům rozhodně ne. V současnosti zdražila el. energie od roku 2005 ve stálých cenách asi o 30% 70% zdražení nás ještě čeká a to stát dotuje poplatky za OZE.

Carlos
18. září 2021, 22:34

15 let dozadu, jednak se za tu dobu pokud vím změnilo hodně věcí, jednak pouhá inflace by tu korunu vytáhla na 1.38Kč loni, letos to bude tak 1.4-1.5Kč.

Další věc je že roli primárně hraje to kolik elektřiny si můžete koupit za průměrnou, minimální atd. mzdu.

Uhelná energetika je "levná" ze dvou důvodů, provoz dávno zplacených starých verglů a po velmi dlouhou dobu nezapočítávané externality, mimochodem před deseti lety odhadnuté v ČR na asi 40€/MWh.

A co se týče jádra, ano je v tom politika protože když se JE podělá, tak to podělání zasviní dost značné okolí a má dost značné dopady na obyvatele, majetek atd. Takže holt se to musí nějak zregulovat a komerční pojištění na to nikdo nedá... To co píšete je tak na úrovni stěžování si toho že v autě musí být bezpečnostní pásy a nebo airbagy.

JD
17. září 2021, 17:15

Když už jste nakousnul ten stres.

Jak to vypadá s transformací teplárenství, která by měla proběhnout rychleji oproti původním předpokladům Státní energetické koncepce a doporučení Uhelné komise ?

Nějaký konkrétnější plán na obzoru ?

Díky

https://vytapeni.tzb-info.cz/128383-hospodarsky-vybor-poslanecke-snemovny-podporil-transformaci-teplaren

Jan Stehlik
17. září 2021, 19:21

Vypadá to tak , že nám zvedají cenu tepla o 60% . Pochybuji o cenovém poklesu.

pr
18. září 2021, 15:15

V článku je zmíněna změna ceny tepla o 15%. Pro ovčana je to pod jeho rozlišovací schopnost. Tak nízké zvýšení ceny tepla nevytvoří reakci v zateplování domů. Bude muset být ještě hůře.

Josef
17. září 2021, 22:56

Přesně tak likvidace zdrojů na jedné straně a nulové investice na druhé, pokud nevíte kolik dáte za povolenku, pak nemůžete investovat co čehokoli co jí potřebuje, protože investice v energetice to je běh na desítky let. Jinak už příští rok Němci odstaví JE což je 12% jejich spotřeby to bude teprve hukot.....

Ivan Novák
17. září 2021, 11:51

Oni už si s tím vysvětlováním nějak poradí. Mají svaté přesvědčení, příjmy, které jim umožní růst cen nevnímat na vlastní kůži, a ta je nadto hroší.

Mírný záblesk racionality z jiného soudku konvenční výroby: francouzský jaderný regulátor předevčírem odsouhlasil na základě dodatečných papírů předložených EdF přístup k některým možným ale extrémně nepravděpodobným poruchám potrubí, uplatněný při projektování a stavbě Flamanville 3, kvůli němuž r. 2019 zarazili spouštění. Stačil slib zvýšit provozní pozornost a doplnit omezovače švihu parovodů (v ETE totéž řešeno před 20 lety, Francouze nechápu), ale nemusejí předělávat už instalovanou hmotu.

Vinkler
17. září 2021, 13:37

A k tomu. Myslím, že 20% navíc je tak hodně.

PetrV
19. září 2021, 17:23

Z 80% to zaridila eukomise. Žije z greendealu.

Jan Sadecký
20. září 2021, 18:06

Když jsem si to zkontroloval, tak emisní povolenky letos vyrostly o 30Eur (z cca 30 na 60) a cena ročního baseloadu elektřiny o 50 EUR (z cca 50 na 100 EUR/Mwh, tak mi to dává 60% (30/50) a ne zmiňovaných 20%. Ale ještě důležitější je, že:

a) emisní povolenky se z nástroje regulace staly nástrojem spekulace, když Evropská komise dovolila jejich volný obchod

b) letošní květnový prudký nárůst ceny povolenek, právě z důvodů spekulací byl spouštěčem celého prudkého růstu cen energií. Proč by světoví dodavatelé energetických komodit do Evropy měli dodávat levně, když jim EK zcela nepokrytě říká, že Evropa bude "chtít" drahou energii? Kdy na to politici přijdou , že si dáváme vlastní góly a zreformují systém povolenek na vztah stát-výrobce (bez spekulantů) ?

c) běžný občan to ještě nevidí, protože ta vlna k němu nedorazila, ale všichni průmysloví výrobci toto budou muset promítnout do cen výrobků. Takže bude inflace jako hrom a běžným lidem to znehodnotí úspory resp. prodraží nákupy.

Dle mého názoru reforma systému povolenek je nutná, tj. je nutný politický zásah. Elektřinu v dnešní době běžný občan potřebuje stejně jako vodu nebo bydlení. Proč by měl platit finančním spekulantům? Cenu regulace přece musí určit stát dle podmínek a potřeb dané země. Takto si zatím pod sebou řežeme větev.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se