Domů
Rychlé zprávy
Náklady na německý redispečink se meziročně více než zdvojnásobily
Větrná turbína
Zdroj: Mark Thompson https://www.flickr.com/photos/discovering-our-countryside/9008930211/sizes/c/

Náklady na německý redispečink se meziročně více než zdvojnásobily

Náklady na redispečink v německé soustavě vzrostly z 185,4 mil. EUR v roce 2014 na celkových 402,5 mil. EUR v roce 2015. Výrazně vzrostly také náklady na odškodnění výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů, kteří nemohli kvůli přetížené síti dodávat elektřinu do soustavy.

Náklady na provoz německé soustavy v minulém roce významně vzrostly. Podle nově vydané zprávy německého regulátora se náklady na redispečink u čtyř provozovatelů přenosových soustav zvýšily v součtu o 117 % a dosáhly celkové výše 402,5 mil. EUR.

Německo i přes rychlý rozvoj OZE, které v loňském roce tvořily přes 30 % výroby elektřiny, nemá v oblasti OZE vyhráno. Neustále totiž bojuje s rozvojem přenosových soustav, které jsou klíčové pro začlenění obnovitelných zdrojů do elektrizační soustavy. V důsledku nedostatečného propojení navíc neustále rostou náklady na provoz sítě.

Navíc podíl výroby elektřiny z OZE v Německu nadále roste. V prvním pololetí letošního roku dosáhl až na 36,5 %.

Výroba elektřiny z oze Německo
Německo vyrobilo z OZE v prvním pololetí roku 2016 36,5 %

Nejvíce nákladů na redispečink rozdělily jejich poskytovatelům provozovatelé soustavy TenneT a 50Hertz, jejichž náklady byly cca 399 mil. EUR. Náklady na redispečink soustavy 50Hertz jsou odůvodněné i tím, že v soustavě je v současné době podíl OZE na výrobě elektřiny kolem 50 %.

Množství elektrické energie, které bylo nutné v rámci redispečinku regulovat, vzrostlo více než třikrát. V roce 2014 bylo nutné regulovat 5,2 TWh elektrické energie, zatímco v roce 2015 to bylo již 16 TWh.

Roste i odškodnění pro výrobce, kteří nemohli elektřinu dodávat do sítě

Další významná částka, kterou hradí spotřebitelé elektřiny v rámci poplatku za provoz soustavy, je 478 mil. EUR za odškodnění výrobcům elektřiny z OZE.

Toto odškodnění je vypláceno provozovatelům elektráren, které z důvodu omezení v síti nemohli svoji elektřinu do sítě dodat. I zde je vidět výrazný nárůst nákladů, jelikož v roce 2014 byly tyto náklady odhadovány na 183 mil. EUR.

Z odhadovaných nákladů ve výši 478 mil. EUR šlo přes 76 % nákladů provozovatelům onshore větrných elektráren, 13 % dostali provozovatelé elektráren spalujících biomasu a využívající bioplyn.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Hájek
8. srpen 2016, 14:08

Daň z hlouposti začíná být nákladná už i pro Německo. Povolovat stavby větrníků a pak jim platit za to, aby nevyráběly, to by snad nebylo možné ani v ČR. Ještě podstatně hloupější je ovšem platit za nevýrobu elektrárnám na bioplyn a biomasu. Vzhledem k tomu, že letos účet opět naroste uvidíme, kdy Německo zruší jednotnou obchodní zónu s Rakouskem, to by mohlo ušetřit podstatnou část nákladů na redispečink. Každopádně vlak Energiwende se ocitl na slepé koleji a brzy narazí do zarážky s nápisem "Energiewende Ja, Suedlink Nein".

Gabrieluss
8. srpen 2016, 14:59

Zrusenie obchodnej zony mozno znizi naklady na redispecing ale urcite zvysi naklady na odskodnenie za nevyrobu OZE, lebo uz nebude mozne neobmedzene tlacit vykon do rakuskych precerpavacich elektrarni a vyuzivat efekt cierneho pasaziera pri tlaceni vykonu cez staty V4.

Jan Veselý
8. srpen 2016, 14:29

Jak významné tyto částky jsou? Celkový obrat německé elektroenergetiky je podlé mého hrubého odhadu někde okolo 60-90 miliard EUR/rok (možná i víc). Ty částky uváděné za redispečing atd. jsou jen takový šum v pozadí.

Martin Hájek
8. srpen 2016, 15:35

Máte pravdu, že aktuálně ty částky nejsou z globálního pohledu úplně zásadní. Ovšem zatím rostou o 100 % ročně a pokud tento trende ještě pár let vydrží, tak velmi zásadní budou. A také není úplně fér ty částky porovnávat s celkovými náklady energetiky, férové srovnání je s náklady na přenos elektřiny a tam se samozřejmě bavíme o řádově nižší částce, než za energetiku jako celek. Také pokud bude stále rostoucí část zatížení fakticky rozdělovat mezi výrobce provozovatel přenosové soustavy tak trochu ztrácí půvab hrát si na trh s elektřinou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se