Podmořské vedení NordLink propojující Německo s Norskem zahájilo komerční provoz
NordLink, nejdelší podmořské kabelové vedení na světě, které propojuje elektrizační soustavy Norska a Německa, zahájilo komerční provoz. Stalo se tak po úspěšném dokončení několikaměsíční fáze zkušebního provozu. Společnost TenneT to uvedla v tiskové zprávě.
Konsorcium složené z německého provozovatele přenosové soustavy TenneT, jeho norského protějšku Stattnet a německé rozvojové banky KfW převzalo od výrobce měničů Hitachi ABB Power Grids vysokonapěťový stejnosměrný přenosový systém (HVDC) o výkonu 1,4 GW. Tento krok představuje téměř pět let po zahájení stavebních prací na projektu jeho přechod ze zkušební do provozní fáze.
"NordLink je nyní v provozní fázi a to je dobrá zpráva pro transformaci evropské energetiky. Propojením norského a německého energetického trhu můžeme dosáhnout bezpečnosti dodávek a stabilních cen energie a zároveň zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu," řekl Markus Scheer, člen představenstva KfW IPEX-Bank.
Projekt NordLink s celkovými náklady odhadovanými na 1,7 až 1,8 miliardy eur je důležitým propojením pro německou energetickou soustavu, jelikož umožňuje přenášet přebytečnou elektřinu z větrných elektráren na severu Německa do Norska. Naopak v době nízké výroby větrné energie v Německu mohou norské vodní elektrárny dodávat energii zpět do německé sítě.
Propojení dlouhé 623 km vede mezi Tonstadem v norské obci Sirdal a německým městem Wilster ve Šlesvicku-Holštýnsku. Samotný podmořský kabel disponuje délkou 516 km, zbylou část tvoří podzemní kabel v Německu a nadzemní vedení na norské straně.
Trasa HVDC vedení NordLink. Zdroj: TenneT
NordLink zahájil zkušební provoz v prosinci 2020, čímž se kabelové propojení mezi oběma zeměmi poprvé zpřístupnilo trhu s elektřinou. Provozní ředitel společnosti Tennet, Tim Meyerjürgens, označil NordLink za "významný mezinárodní vlajkový projekt evropské energetické transformace".
„NordLink přibližuje Evropu o další krok blíže k její vizi propojeného a uhlíkově neutrálního energetického systému," dodal Niklas Persson, generální ředitel divize Grid Integration společnosti Hitachi ABB Power Grids.
Mohlo by vás zajímat:
A vítězové tohoto propojení jsou Norové, kteří si díky tomu užijí vyšší ceny elektřiny.
Tak podmořskému vedení přejme dlouhé období bez změny přenosových parametrů.
A jako další přidávám přání: "Houšť a větší kapky".
V ČR jsou skoro podmínky jako v Norsku pro výstavbu VE a PVE min 5 GW projekty jsou oceněné a návratné.. a to je bez Lipna-Dunaj a Berounky Křivoklát...
HVDC kabely z Německa a Rakouska by mohli být i u nás pokud by ministerstvo průmyslu nevedl takový tragéd jako Havlíček.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se