Domů
Přenos elektřiny
Podmořské vedení NordLink propojující Německo s Norskem zahájilo komerční provoz
Zdroj: TenneT

Podmořské vedení NordLink propojující Německo s Norskem zahájilo komerční provoz

NordLink, nejdelší podmořské kabelové vedení na světě, které propojuje elektrizační soustavy Norska a Německa, zahájilo komerční provoz. Stalo se tak po úspěšném dokončení několikaměsíční fáze zkušebního provozu. Společnost TenneT to uvedla v tiskové zprávě.

Konsorcium složené z německého provozovatele přenosové soustavy TenneT, jeho norského protějšku Stattnet a německé rozvojové banky KfW převzalo od výrobce měničů Hitachi ABB Power Grids vysokonapěťový stejnosměrný přenosový systém (HVDC) o výkonu 1,4 GW. Tento krok představuje téměř pět let po zahájení stavebních prací na projektu jeho přechod ze zkušební do provozní fáze.

"NordLink je nyní v provozní fázi a to je dobrá zpráva pro transformaci evropské energetiky. Propojením norského a německého energetického trhu můžeme dosáhnout bezpečnosti dodávek a stabilních cen energie a zároveň zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu," řekl Markus Scheer, člen představenstva KfW IPEX-Bank.

Projekt NordLink s celkovými náklady odhadovanými na 1,7 až 1,8 miliardy eur je důležitým propojením pro německou energetickou soustavu, jelikož umožňuje přenášet přebytečnou elektřinu z větrných elektráren na severu Německa do Norska. Naopak v době nízké výroby větrné energie v Německu mohou norské vodní elektrárny dodávat energii zpět do německé sítě.

Propojení dlouhé 623 km vede mezi Tonstadem v norské obci Sirdal a německým městem Wilster ve Šlesvicku-Holštýnsku. Samotný podmořský kabel disponuje délkou 516 km, zbylou část tvoří podzemní kabel v Německu a nadzemní vedení na norské straně.

Trasa HVDC vedení NordLink. Zdroj: TenneT

NordLink zahájil zkušební provoz v prosinci 2020, čímž se kabelové propojení mezi oběma zeměmi poprvé zpřístupnilo trhu s elektřinou. Provozní ředitel společnosti Tennet, Tim Meyerjürgens, označil NordLink za "významný mezinárodní vlajkový projekt evropské energetické transformace".

„NordLink přibližuje Evropu o další krok blíže k její vizi propojeného a uhlíkově neutrálního energetického systému," dodal Niklas Persson, generální ředitel divize Grid Integration společnosti Hitachi ABB Power Grids.

Komentáře

(3)

Omega

19. duben 2021, 11:01

A vítězové tohoto propojení jsou Norové, kteří si díky tomu užijí vyšší ceny elektřiny.

pr

19. duben 2021, 17:07

Tak podmořskému vedení přejme dlouhé období bez změny přenosových parametrů.

A jako další přidávám přání: "Houšť a větší kapky".

Energetik 007

20. duben 2021, 07:44

V ČR jsou skoro podmínky jako v Norsku pro výstavbu VE a PVE min 5 GW projekty jsou oceněné a návratné.. a to je bez Lipna-Dunaj a Berounky Křivoklát...

HVDC kabely z Německa a Rakouska by mohli být i u nás pokud by ministerstvo průmyslu nevedl takový tragéd jako Havlíček.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.