Domů
Přenos elektřiny
Podmořské vedení NordLink propojující Německo s Norskem zahájilo komerční provoz
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Podmořské vedení NordLink propojující Německo s Norskem zahájilo komerční provoz

NordLink, nejdelší podmořské kabelové vedení na světě, které propojuje elektrizační soustavy Norska a Německa, zahájilo komerční provoz. Stalo se tak po úspěšném dokončení několikaměsíční fáze zkušebního provozu. Společnost TenneT to uvedla v tiskové zprávě.

Konsorcium složené z německého provozovatele přenosové soustavy TenneT, jeho norského protějšku Stattnet a německé rozvojové banky KfW převzalo od výrobce měničů Hitachi ABB Power Grids vysokonapěťový stejnosměrný přenosový systém (HVDC) o výkonu 1,4 GW. Tento krok představuje téměř pět let po zahájení stavebních prací na projektu jeho přechod ze zkušební do provozní fáze.

"NordLink je nyní v provozní fázi a to je dobrá zpráva pro transformaci evropské energetiky. Propojením norského a německého energetického trhu můžeme dosáhnout bezpečnosti dodávek a stabilních cen energie a zároveň zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu," řekl Markus Scheer, člen představenstva KfW IPEX-Bank.

Projekt NordLink s celkovými náklady odhadovanými na 1,7 až 1,8 miliardy eur je důležitým propojením pro německou energetickou soustavu, jelikož umožňuje přenášet přebytečnou elektřinu z větrných elektráren na severu Německa do Norska. Naopak v době nízké výroby větrné energie v Německu mohou norské vodní elektrárny dodávat energii zpět do německé sítě.

Propojení dlouhé 623 km vede mezi Tonstadem v norské obci Sirdal a německým městem Wilster ve Šlesvicku-Holštýnsku. Samotný podmořský kabel disponuje délkou 516 km, zbylou část tvoří podzemní kabel v Německu a nadzemní vedení na norské straně.

Trasa HVDC vedení NordLink. Zdroj: TenneT Trasa HVDC vedení NordLink. Zdroj: TenneT

NordLink zahájil zkušební provoz v prosinci 2020, čímž se kabelové propojení mezi oběma zeměmi poprvé zpřístupnilo trhu s elektřinou. Provozní ředitel společnosti Tennet, Tim Meyerjürgens, označil NordLink za "významný mezinárodní vlajkový projekt evropské energetické transformace".

„NordLink přibližuje Evropu o další krok blíže k její vizi propojeného a uhlíkově neutrálního energetického systému," dodal Niklas Persson, generální ředitel divize Grid Integration společnosti Hitachi ABB Power Grids.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Omega
19. duben 2021, 11:01

A vítězové tohoto propojení jsou Norové, kteří si díky tomu užijí vyšší ceny elektřiny.

pr
19. duben 2021, 17:07

Tak podmořskému vedení přejme dlouhé období bez změny přenosových parametrů.

A jako další přidávám přání: "Houšť a větší kapky".

Energetik 007
20. duben 2021, 07:44

V ČR jsou skoro podmínky jako v Norsku pro výstavbu VE a PVE min 5 GW projekty jsou oceněné a návratné.. a to je bez Lipna-Dunaj a Berounky Křivoklát...

HVDC kabely z Německa a Rakouska by mohli být i u nás pokud by ministerstvo průmyslu nevedl takový tragéd jako Havlíček.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se