Domů
Německo
Německo: SuedLink i zbylá tři páteřní HVDC vedení budou mít minimálně dvouleté zpoždění
Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Německo: SuedLink i zbylá tři páteřní HVDC vedení budou mít minimálně dvouleté zpoždění

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy očekávají minimálně dvouleté zpoždění v realizaci páteřních přenosových linek. Vedení SuedLink tak bude realizováno s největší pravděpodobností až v roce 2028, ale možná i později, uvádí provozovatelé v dubnové revizi plánu rozvoje soustavy.  

Rostoucí požadavky na přenos elektřiny v Německu pramenící z pokračujícího nárůstu podílu obnovitelných zdrojů energie, politicky urychleného odstavování jaderných a uhelných elektráren a nové regulace vnitřního trhu s elektřinou v EU představují nové výzvy pro řízení německé přenosové soustavy. Důležitým prvkem při čelení těmto výzvám je rozvoj přenosové soustavy.

Páteřní severojižní vedení jako základ Energiewende

Základy německé energetické transformace (Energiewende) tak stojí na budování zejména severojižních propojení, jelikož právě přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných elektráren na severu, do míst spotřeby, která je z velké části soustředěna na jihu, je aktuálně největším německým problémem.

Právě nedostatečná přenosová kapacita je důvodem, proč Německo od roku 2017 na stabilizaci své přenosové soustavy pravidelně vydává mezi 1,3-1,4 mld. eur (v přepočtu cca 33-36 mld. korun) ročně.

Německo navíc do konce roku 2022 odstaví 8 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren, 4 GW z toho na jihu Německa. Dalších minimálně 6,4 GW uhelných elektráren má být odstaveno do roku 2023.

Řešením problému prohlubující se regionální nerovnováhy dostupného a požadovaného výkonu mají být zejména vysokonapěťová stejnosměrná (HVDC) páteřní přenosová vedení. Jmenovitě se jedná o nově budovaná podzemní HVDC vedení SuedLink, SuedOstLink a A-Nord, a dále také projekt Ultranet, který pro 340 kilometrů dlouhé stejnosměrné vedení využije existujících stožárů velmi vysokého napětí.

Plánovaná německá HVDC přenosová vedení. Zdroj: TransnerBW

Očekávaná realizace v letech 2026-2028

V prvním návrhu Plánu rozvoje sítě do roku 2035, který byl německými provozovateli zveřejněn na konci ledna, byl jako datum realizace uveden rok 2023/2024 pro Ultranet, rok 2025 pro SuedOstLink a A-Nord, a rok 2026 pro SuedLink.

V revidované verzi NEP z konce dubna však němečtí provozovatelé přenosové soustavy očekávají minimálně dvouleté zpoždění v jejich realizaci oproti plánům z prvního návrhu, i to se však vzhledem k okolnostem může dále navýšit.

"Vzhledem k dosavadním zkušenostem odpovídá pozdější datum očekávání provozovatelů přenosových soustav, je však zatíženo dalšími nejistotami, takže další posunutí uvedeného data je stejně pravděpodobné jako jeho uskutečnění," uvádí němečtí provozovatelé v revizi NEP.

Všechna zmiňovaná vedení se nachází ve druhé fázi schvalování. První fáze schvalování vymezila pro jednotlivé linky 1 km široký koridor.  V rámci druhé fáze je hledána přesná trasa vedení.

Největšími problematikami v budování nových vedení je odpor veřejnosti a slabá vůle vlád jednotlivých spolkových zemí v poskytování povolení pro výstavbu vedení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Vinkler
14. květen 2021, 07:59

Očekávám, že hlavním důvodem je rozpor mezi představou neznalé veřejnosti, že kabelové vedení je na povrchu bezpříznakové(jako NN) a velmi širokým ochranným pásmem bez obdělání plochy ve skutečnosti ( i širší než nadzemní vedení).

energetik
14. květen 2021, 08:04

Proč ten SuedLink neposunou o pár km do moře a s veřejností by to bylo vyřešené? I když by to sice bylo o pár km delší, tak ve výsledku by to bylo i levnější o ty pozemky a výkopy.

Podobně i ten A-Nord.

Emil
14. květen 2021, 08:10

Asi by to chtělo se podívat nejdřív na tu těžko přehlédnutelnou mapu v článku. Hint: to bílé okolo německých hranic není zdaleka všude moře.

energetik
14. květen 2021, 08:23

Jo vlastně, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko jsou ještě od Německa oddělené i když všichni v EU. Na duhou stranu by tak posbírali energii ze všech větrných farem na pobřeží mezinárodně, bylo by to výhodné pro všechny.

Emil
14. květen 2021, 08:58

Posbírat energii na pobřeží není problém, dopravit ji hluboko do vnitrozemí už ano, jak vidno.

Carlos
14. květen 2021, 14:35

No ale myslím že současná topologie je taková že jsou to výběžky z pevninské sítě, ale není to tak že by podlé pobřeží vedl jeden kabel a tím se řešily některé transfery, které pak musí po zemi.

Josef
14. květen 2021, 10:02

Výborný nápad jen stačí vyrobit to moře.....

xoor
14. květen 2021, 11:30

Chvíli počkají, roztají ledovce a ono to tak +- bude :)

Energetik 007
14. květen 2021, 08:35

HVDC je drahé i na provoz a způsobuje:

- zemní proudy - koroze všeho kovového v zemi tedy tranzitních plynovodů ...

- radiové rušení

- složité řízení rozvoden měničů...

- stálé ztráty v polovodičích

- pokud to budou řídit SIMATICem je jen otázka času kdy jim to někdo hackne

Dokud nebudou supravodivé kabely je HVDC k ničemu

Zbyněk Poisl
14. květen 2021, 09:41

Politici to ovšem vidí jinak. Bohužel!

Karel
14. květen 2021, 12:35

Ale kdeže, na velké vzdálenosti vyjde levněji, vyšší stabilita, nižší ztráty na větší vzdálenosti (3%), při překročení jisté vzdálenosti má dokonce nižší pořizovací náklady, jak střídavá soustava, menší izolační vzdálenosti, z toho vyplývá i nepotřeba dimenzovat vedení na max. hodnoty, žádná potřeba kompenzačních stanic jalového výkonu ... není to všechno s tím HVDC tak špatné.

Omega
14. květen 2021, 16:26

No pokud by použily existující vedení a jen ho změnily z 3-fázového střídavého na HVDC, tak by při stejném napětí mohli přenášet dvakrát větší výkon. Jen by bylo drahé přebudovat ty transformační stanice - přijde střídavý proud, usměrním, pošlu jako HVDC, na druhém konci opět rozkmitám na 3 fáze a pošlu dál.A postupně se takhle posouvat po vedení z trafostanice do trafostanice. Jenže to by dané vedení museli na docela dlohou dobu vyřadit z provozu - a to si v současnosti nemohou dovolit bez velkého blackoutu. Prostě aktuálně není k dispozici dostatečná přenosová rezerva, která by tento postup umožnila.

JohnR
21. květen 2021, 12:02

Asi jsem na SPŠE a FEL nedával pozor, musím se tedy zeptat: jaké rádiové rušení vyvolává průchod ustáleného stejnosměrného proudu?

Atom
14. květen 2021, 09:40

Tak hlavně, že je ta energie levná s rychlou výstavbou :)

Aby to nedopadlo, že budou vozit H2 v cisternách na ten jih.

Energetik 007
14. květen 2021, 10:45

V ČR jezdí kamiony na naftu se štěpkou taky přes půl republiky.

Carlos
14. květen 2021, 11:46

No tak když v podání ČDC zásilka místo 50km najede 500, tak se není čemu moc divit.

Rostislav Žídek
16. květen 2021, 05:26

Moznq blbost...

Ale nebylo by rychlejsi presunout alespon ten energeticky narocny prumysl vice na sever?

...neco jak udelali rusove za ww2

Josef
17. květen 2021, 00:52

Ne ono by stačilo trochu myslet a neuzavřít tomu průmyslu JE v Bavorsku, jenže zelená ideologie je zelená ideologie a o tom to je...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se