V Německu otestují využití tepelných čerpadel pro stabilizaci sítě

DomůPřenos elektřinyV Německu otestují využití tepelných čerpadel pro stabilizaci sítě

V Německu bude letos zahájen pilotní projekt zaměřený na využití tepelných čerpadel pro stabilizaci elektrizační soustavy. Vyšší flexibility provozu tepelných čerpadel bude dosaženo díky kombinaci s bateriovými úložištěmi. O projektu informoval jeden z provozovatelů německé přenosové soustavy, společnost TenneT.

Podle společnosti TenneT a dodavatele technologií pro vytápění a chlazení Viessmann budou hrát v tomto století tepelná čerpadla klíčovou roli při dekarbonizaci rezidenčního vytápění.

Proto se obě společnosti rozhodly pro zahájení společného projektu zaměřeného na otestování potenciálu využití tepelných čerpadel pro řízení přetížení v elektrízační soustavě.

„Cílem je vytvoření virtuální elektrárny kombinací tepelných čerpadel a bateriových úložišť. Zákazníci, kteří se pilotního projektu zúčastní, významně ušetří na nákladech za elektřinu,“ uvedl TenneT.

Provoz tepelných čerpadel zapojených do projektu bude řízen s ohledem na dodávku elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s proměnlivou výrobou do elektrizační soustavy. V období vysoké výroby elektřiny z těchto zdrojů, kdy by jinak musela být jejich výroba omezována (typicky prostřednictvím odstavování větrných turbín), tak například bude snaha o maximální odběr elektřiny.

„Díky umožnění spotřeby elektřiny v tepelných čerpadlech zapojených do virtuálních elektráren dojde k odlehčení elektrizační soustavy a bude zajištěno, že elektřina z obnovitelných zdrojů nebude muset být „vyhozena“, „ dodal TenneT.

Zdroj úvodní fotografie: ČEPS

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují