Domů
Přenos elektřiny
V Německu otestují využití tepelných čerpadel pro stabilizaci sítě
Elektrické vedení. Zdroj: ČEPS

V Německu otestují využití tepelných čerpadel pro stabilizaci sítě

V Německu bude letos zahájen pilotní projekt zaměřený na využití tepelných čerpadel pro stabilizaci elektrizační soustavy. Vyšší flexibility provozu tepelných čerpadel bude dosaženo díky kombinaci s bateriovými úložištěmi. O projektu informoval jeden z provozovatelů německé přenosové soustavy, společnost TenneT.

Podle společnosti TenneT a dodavatele technologií pro vytápění a chlazení Viessmann budou hrát v tomto století tepelná čerpadla klíčovou roli při dekarbonizaci rezidenčního vytápění.

Proto se obě společnosti rozhodly pro zahájení společného projektu zaměřeného na otestování potenciálu využití tepelných čerpadel pro řízení přetížení v elektrízační soustavě.

„Cílem je vytvoření virtuální elektrárny kombinací tepelných čerpadel a bateriových úložišť. Zákazníci, kteří se pilotního projektu zúčastní, významně ušetří na nákladech za elektřinu,“ uvedl TenneT.

Provoz tepelných čerpadel zapojených do projektu bude řízen s ohledem na dodávku elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s proměnlivou výrobou do elektrizační soustavy. V období vysoké výroby elektřiny z těchto zdrojů, kdy by jinak musela být jejich výroba omezována (typicky prostřednictvím odstavování větrných turbín), tak například bude snaha o maximální odběr elektřiny.

„Díky umožnění spotřeby elektřiny v tepelných čerpadlech zapojených do virtuálních elektráren dojde k odlehčení elektrizační soustavy a bude zajištěno, že elektřina z obnovitelných zdrojů nebude muset být „vyhozena“, „ dodal TenneT.

Zdroj úvodní fotografie: ČEPS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
pr
1. leden 2021, 11:20

Tak soudruzi z NDR už přišli na to jak v ČR využívají fotovoltaici přebytky. Gratuluji, zase žádný benefit pro nás, kteří jsme si to udělali sami i bez dotací distributorovi na dispečerskou chytrost.

Josef
1. leden 2021, 13:28

No tak samozřejmě je to krok správným směrem, jenže pokud v Německu zaplatím 7,5kč kWh za elektřinu pro tepelné čerpadlo což je výsledek jejich energetické politiky a plyn mě vyjde na 1,5kč pak ti co si za 10 tisíc eur nebo ještě více pořídí tepelné čerpadlo tak budu mít stále cca 60% vyšší provozní náklady na topení, investice do tepelného čerpadla se ne jen s časem nevrací, ale každý rok provozu je ztrátový. Bohužel to je výsledek když se na energetické politice podílejí aktivisti.

PetrV
2. leden 2021, 06:33

Přesně tak, hlavně musíte v době přebytků větrníků a slunečníků topit. Tudíž v noci v zimě topíte (při spánku), přes den vypnuto. Nefouká, netopíte.

Slunečníky v zimě jsou naprostý nesmysl, kus šrotu.

dederoni jsou opravdu padlí na hlavu.

Mathes
2. leden 2021, 20:53

Ale myšlenka dobrá, stačí mít tepelný rezervoár na den dva. Určitě to hodně pomůže stabilizovat síť, a velké plus v decentralizaci. Nicméně se to stále asi nemůže (ekonomicky) rovnat plynu a kondenzačnímu kotly.

Chemik
1. leden 2021, 14:57

Přidal bych k tomu ještě akumulaci do latentního tepla např. octanu sodného, parafínu a pod. Jednoduše OZ mají jednoduše zelenou před velkými JZ ať si myslí myslí co chtějí. I levné akumulátory elektrické energie se začínají výhledově rýsovat. Kdo se to trochu nebojí sledovat aspoň jedním očkem, moc dobře ví jak velké možnosti se před námi otevírají.

Radim
1. leden 2021, 16:07

Výhledově se rýsuje plno věcí. Včetně spousty fantazmagorií.

Ale použitelné je jen to, co už v praxi funguje. Nebo maximálně s určitou pravděpodobností to, co už je připraveno a spolehlivě funkční v podobě poloprovozního projektu nebo maximálně ještě s dost vyšší mírou rizika funkčního laboratorního vzorku a projektové přípravy nějakého toho provozního projektu

Radim
1. leden 2021, 16:13

Tepelná čerpadla se mohou pro stabilizaci elektrické rozvodné sítě použít mnoha různými způsoby. Včetně toho, jaká konkrétní to jsou tepelná čerpadla. Bez nějakého bližšího popisu uvažovaných čerpadel a bližšího popisu konkrétního způsobu je takový článek jen bezobsažný blábol a vata.

Takový článek by se bez jakékoliv změny textu kromě změny datumu uplatnil a byl v podstatě aktuální kdykoliv v rozsahu několika let přede dneškem až několik let po dnešnímu datu.

Josef
1. leden 2021, 21:39

To použití tepelných čerpadel pro stabilizaci sítě je zajištěno regulátorem, který topí podle pokynu dispečinku nehledejte na tom nic zvláštního. Zanedlouho budou takové regulátory standart v celé EU. Další budou mrazáky a lednice. Taková opatření jsou nejlevnější, ale mají svoje limity. Další na řadě bude nabíjení EV. Tyto systémy mají jednu nevýhodu pro hackery budou lákavým cílem s potenciálem položit celou síť.

Milan Hladký
5. leden 2021, 21:24

Ještě bych vše doplnil i elektrickými bojlery ... Navíc tyto, pořádně velké, by se cílenou politikou mohli instalovat i ve sklepech paneláků. A to už bylo hodně výkonu k regulaci.

petr
1. leden 2021, 17:02

Soudruzi v DDR asi neznají to co existuje od 50-tých let v ČSR. Jinými slovy dvojtarifní elektroměr s mechanickým spouštěním tzv. nočního proudu pro AKU kamna, bojlery apod.

Jak to fungovalo asi nemusím psát, ale v době kdy jsme přestali večer údernicky tavit ocel vyrábět tanky a jiné nezbytné věci pro tehdejší socialistické domácnosti pak nám bylo dovoleno si nahřát v 200 l bojleru vodu či naakumulovat 8 * 5 kWh do akumulaček.

Tedy zase někdo objevuje opět ameriku...

Nevím však co se bude dělat s tím vyrobeným teplem, když zrovna venku bude 25 C a svítit sluníčko jak u moře...

Takže zase nesmyl prostě OZE...

Jos.
1. leden 2021, 22:54

" v době kdy jsme přestali večer údernicky tavit ocel "

Pište o něčem čemu nerozumíte , ocel se vyrábí v nepřetržitém provozu a právě na odpoledních a nočních směnách nebylo omezení v odběru proudu a proto se dosahovalo nejvyšších výrobních výkonu.

PetrV
2. leden 2021, 10:23

Takže má pravdu, elektrická pec se přes den udržuje a v noci jede na plný výkon. Chápete úderníku?

abc
1. leden 2021, 23:03

Hmm. Takže až příjde zima a inverze, tak si nezatopím. Tomu se říká pokrok.

Josef
1. leden 2021, 23:43

Ale zatopíte, ale jen díky tomu, že el. energie se bude vyrábět při nedostatku výroby z OZE z plynu, proto se staví plynovod přes Turecko - Srbsko a dále do Maďarska a NS2 do Německa. Jde v podstatě o to , že EU nahradí všechny fosilní paliva kromě plynu ,který bude z části syntetizovat. Takže si zatopíte otázka je, kolik to bude stát a na to je přímá matematika - čím více OZE , tím to bude dražší. Nicméně i nejvíce jaderná varianta povede ke zdražení protože to uhlí je prostě nejlevnější a i když ho máme na 200 let, tak s ním z ideologických důvodů končíme - prý CO2 otepluje planetu sice je prokázané ,že CO2 nikdy v historii země nebyl hybatelem klimatických změn, ale "špičkoví" vědci placení z veřejných rozpočtů trvají na tom, že právě oteplení posledních 30 ti letech je prvně v historii země způsobeno růstem k. CO2 v atmosféře, takže musíte být pokorný, žít skromně, jezdit vlakem ,kupovat si biopotraviny z místních zdrojů a na nic si nestěžovat, zejména ne na chudáky migranty co k nám utíkají před klimatickými změnami....

Carlos
2. leden 2021, 01:15

Uhlí ne, provoz prastarých a dávno zaplacených elektráren je levný.

A ty migranty jste si mohl odpustit...

PetrV
2. leden 2021, 06:42

Migranti jsou jen přímým důsledkem zvýšení cen základních potravin na světových trzích. Soudruzi zelení v evropě vymysleli řepkový nesmysl a místo obilí máme žluté jedovaté lány, které zabíjejí vše, co to sežere.

Ti lidé při arabském jaru měli jednoduše hlad.

dederoni si je přivedli sami.

Tak to je to se zelenými komouši....

Petr
2. leden 2021, 12:46

Vy by jste chtěl všude jen obilí? Jenže to jaksi nejde, je nutné střídání. A jelikož je u nás nejméně lidí v zemědělství na světě (mimo městské státy) tak se musí díky prosazovaným EU dotacím na plochu farmařit vysoce mechanicky, takže se střídají obilí, řepka, kukuřice.

A nejnebezpečnější je ve skutečnosti kukuřice na svazích, kdy pokud se hospodaří na pronajaté půdě, tak na to pěstitelé často kašlou a nechávají řádit erozi.

Jinak hladomory jsou už století vyvolávány válkami a uměle, jinak v dnešním systému být vůbec nemůžou, protože stačí zastavit zkrmování zvířaty a máte rychle místo 1 kg masa přez 10 kg mouky.

A lidem pro i dlouhodobý růst stačí obilí, olej, fazole a kysané zelí.

Carlos
2. leden 2021, 13:51

Řepka a biopaliva první generace byly ukončeny před deseti lety.

A byť neúroda mohla mít vliv, tak ty země se potýkaly s byrokracií, nefunkčními státy a obrovskou nezaměstnaností mladých. A k tomu ještě podreprezentovaností v politice.

Carlos
2. leden 2021, 14:18

Petře,

nízký počet lidí v zemědělství je důsledek vysoké mechanizace (minulý režim) ne mechanizace důsledkem malého počtu lidí v zemědělství.

Zemědělské dotace jsou problém, no, to víme, ale přes Francii asi nějaká velká změna neprojde. Odpovědí by tak možná mohlo být větší specializování se, což ale zase jde proti tomu obilí a střídání plodin. Na druhou stranu třeba ovocnářství a pod. by mohlo pomoci s degradací půdy, zejména na jižní Moravě, kde cokoliv je lepší než mechanizované zemědělství. Bude to znít asi zvláštně, ale celkem tu frčelo pastevectví a rybníkářství. Proto se taky Brnu říkalo Moravský Manchester, ty textily zpracovávaly místní vlnu. Vrstva ornice je totiž velmi tenká. Teď se dělala trať do Hustopečí a upravoval se zářez, pokud se projedete vlakem z Brna do Břeclavi, tak tam krásně uvidíte vrstvy a po půl metru hlíny začínají písky, spraše, nebo co, nejsem geolog. A moderním zemědělstvím, pokud se neobnovuje organická složka, se půda rychle ničí. Takže možná specializace na sady a podobné věci by mohla být odpovědí.

Souhlasí i s tím co se masa a dalšího týče, člověk vydrží i na "bezmasé" stravě, ale zase to nebude pro všechny. Bude to znít divně, jako z nějakého newageovského časopisu, ale znám lidi co maso nemůžu bez problémů a lidi co nemůžou být bez masa bez problémů. Věc druhá co je to za maso, z jakého zvířete a jaká je tam spotřeba krmiva a jakého. Přece jenom domácí králík má jinou náročnost na zdroje než kráva z velkochovu.

Martin P
3. leden 2021, 10:30

Carlosi, "Řepka a biopaliva první generace byly ukončeny před deseti lety." Na to jste přišel jak? Kolem roku 2010 byla první generace teprve v rozpuku.

T
2. leden 2021, 14:06

Spis stacilo k zivotu mleko a brambory a dnes k tomu pridejte FVE na URODNYCH POLICH JIZNI MORAVY- KATASTROFA. Obili se pestovalo bezne do 600m a potom brambory a mezi tim zelenina,ktrera uz se dovazi...

pr
2. leden 2021, 15:00

A ty ovce pasoucí se mezi panely, mnohde i drůbež má na stav pole vliv jaký? No dodávají poli organickou hmotu! V životě jste FVE na poli neviděl - možná z rychlíku. Tak tady nemelte ty své opravdu debilní manipulace. Mimochodem z FVE v době nedostatku potravin bude zase pole během jednoho týdne. Osobně bych Vám přál abyste byl zemědělcem a nepovolil bych Vám jiné zaměstnání než práci na poli a starost jak výsledek své práce zpeněžit. Garantuji Vám, že byste byl ihned jiný chytrolín.

T
2. leden 2021, 19:37

Vazeny Chytroline- Syrovice , Bratcice, Hrusovany n.Jevisovkou,mam pokracovat? sedite doma za zadnici... nebo se podivejte na Google!!

Carlos
2. leden 2021, 15:29

Nezlobte se, ale jsem už alergický na to o ničení úrodných polí na Moravě pomocí FVE, to fakt není pravda, jestli tu něco ničí pole, tak je to přehnané intenzivní zemědělství. Jestli FVE něco udělají je to to že na dvacet let si půda odpočine.

T
3. leden 2021, 09:42

Proti FVE nic nemam,ale mely byt instalovany na strechach nakupnich center a prumyslovych zon kolem dalnic,tam je mista dost a dostúCernovicka terasa,shoping pask, Syrovice,Rajhrad Modrice, Widenska atd.Premenovat bonitu nejvyssi kvality na pastviny pro kozy ci ovce je ponekud zarazejici.pastvin mame na horach dost...pestovani repky ve velkem je daleko horsi-6x se strika !!

Petr
2. leden 2021, 14:17

Nesmysl. Tepelná čerpadla přirozeně nic nestabilizují, pouze můžou díky sdružení do virtuální elektrárny někde levněji nakupovat elektřinu a zapojením pár baterií o něco méně vychylovat síť.

Daleko lépe stabilizovat zvládnou elektrické bojlery s velkou masou vody.

Lucák
3. leden 2021, 10:47

Princip mi není jasný. V době přebytků elektřiny budou v provozu tepelná čerpadla. Dobře, kam ale budou teplo dodávat? Budou nějaké akumulační nádrže s vodou nebo solankou? Aby to mělo význam, musely by být obrovské a napojené na nějaké teplárny pro topení a ohřev vody. Přímá spotřeba tepla z TČ by to nevytrhla. Už teď je nevyužitelné množství odpadního tepla z průmyslu. Je to dost krkolomná snaha vyhnout se nutnosti část zdrojů OZE občas krátkodobě odstavit.

Jaroslav
3. leden 2021, 14:24

I výrobci tepelných čerpadel mají svou lobby

Jaroslav Rybák
5. leden 2021, 08:19

Některá TČ dokáží i chladit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se