Domů
Přenos elektřiny
Za poslední 3 roky ČR postavila 118 km přenosových vedení, Německo pouze 403 km

Za poslední 3 roky ČR postavila 118 km přenosových vedení, Německo pouze 403 km

Německu se nadále nedaří urychlit výstavbu vedení přenosové soustavy. Z dostupných statistik vyplývá, že v Německu bylo za poslední 3 roky zprovozněno pouze 403 kilometrů nového vedení. Za stejné období bylo v Česku postaveno 118 kilometrů vedení velmi vysokého napětí.

I přes sílící snahu a vyšší potřebu propojení v rámci přenosových soustav se Německu nadále nedaří výstavbu vedení urychlit. Nedostatečné propojení v rámci Německa má přitom významný vliv na náklady na řízení soustavy, které se promítají koncovým zákazníkům do plateb za odběr elektřiny.

Za poslední 3 roky se přenosové soustavy v Německu rozrostly v průměru o pouhých 133 kilometrů ročně. V plánu jsou přitom tisícovky další kilometrů, ale hlavním problém je odpor místních obyvatel k výstavbě vedení v blízkosti jejich obydlí.

Co do výstavby bylo přitom rekordní poslední čtvrtletí loňského roku, kdy bylo postaveno celkem 112 kilometrů vedení. Nejsou však výjimečná ani čtvrtletí, kdy byly postaveny pouze jednotky kilometrů nových vedení.

Nedávno přitom provozovatelé přenosových soustav uvedli, že ke splnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů je potřeba nejméně 1600 km nových vedení a rozšíření 2900 km přenosových linek.

Ve stejném období bylo v České republice postaveno 118 kilometrů venkovního vedení.  Při zohlednění celkové rozlohy České republiky a Německa, pak lze velice zjednodušeně říci, že se vedení v České republice staví o třetinu rychleji než u našich západních sousedů.

Od roku 2016 byl v tomto ohledu nejúspěšnější rok 2016, kdy bylo uvedeno do provozu 107 kilometrů nového vedení. Již v dalším roce bylo postaveno pouhých 11 kilometrů a v roce 2018 žádný kilometr vedení. Důvodem je především dlouhý povolovací proces, následná realizace vedení již zabere pouze zlomek času. Celý proces výstavby vedení včetně povolovací části může trvat cca 10 až 12 let.

Nicméně další rozvoj přenosové soustavy lze očekávat v tomto roce. Podle tiskové zprávy společnosti ČEPS bude ještě v tomto roce uvedeno do provozu 23 kilometrů nového vedení. Jedná se o zaústění vedení ZVN linky V413 (Řeporyje – Prosenice) do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

„Investiční záměr V413/V416 patří rovněž k tzv. evropským projektům společného zájmu. Jde o záměry, které Evropská unie vyhodnotila jako prioritní a zásadní pro splnění svých závazných cílů. Realizace tohoto projektu je důležitá i s ohledem na spolehlivost provozu celé propojené evropské soustavy.“ Stanislav Votruba, člen představenstva ČEPS, a.s., pověřený řízením úseku Správa, provoz a údržba přenosové soustavy.

Komentáře

(2)

frank

22. březen 2019, 22:09

ještě si pamatuji, jak jedna nositelka evropské ceny Sluneční energie nenechala na české přenosové soustavě nit suchou a dávala za příklad jednu skvělou, tedy německou :) Důvodem bylo, že si Česko stěžovalo na přetoky se kterými si " německá síť vždy skvěle poradila" :)

Petr Č

25. březen 2019, 07:22

A kde to nové vedení v ČR je? Máte někdo odkaz.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.