Domů
Německo
Čína investuje do evropských přenosových soustav, o prodeji 50Hertz rozhodne Elia

Čína investuje do evropských přenosových soustav, o prodeji 50Hertz rozhodne Elia

Čínská společnost SGCC (State Grid Corporation of China) je vážný a zřejmě jediný zájemce o podíl v provozovateli přenosové soustavy 50Hertz. Prodej nyní závisí především na tom, jestli většinový vlastník společnosti využije své předkupní právo k dvacetiprocentnímu podílu, který je předmětem prodeje. Prodávající společnost IFM Ivestors prodejem zredukuje svůj podíl na polovinu. Zájem Číny o klíčovou infrastrukturu budí v Německu obavy.

Zájem investorů původem z Číny v Evropě se nevyhýbá ani energetickému sektoru, kde jsou především regulovaná aktiva velice zajímavou investicí pro řadu nadnárodních společností. Kromě investic do energetické infrastruktury mají čínské společnosti zřetelný zájem i na stavbě jaderných elektráren – kromě zájmu o dostavbu v Dukovanech již nyní participují na dostavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Nicméně více investic se realizuje v oblasti energetické infrastruktury, kde se ke stávajícím akvizicím může přidat podíl v 50Hertz. K prodeji 20% podílu v 50Hertz se rozhodla investiční společnost IFM Ivestors, která nabídla k prodeji polovinu svého aktuálního podílu. Zbylých 60 % vlastní belgická Elia, která je taktéž provozovatelem přenosové soustavy.

Ta nyní reálně rozhoduje o tom, zda se prodej uskuteční, jelikož disponuje k prodávanému podílu předkupním právem. Podle zdrojů agentury Reuters nicméně není pravděpodobné, že by společnost toto předkupní právo využila.

Německé větrné elektrárny se bez přenosového vedení neobejdou. Zdroj: Flickr @williamismael

Na využití předkupního práva má Elia dva měsíce.

Navíc se dá údajně předpokládat, že nabídka čínského investora bude jedinou nabídkou. Nabízená částka, která může dosahovat až jedné miliardy EUR, je totiž více než štědrá, a proto zřejmě nebude mít konkurenci. Zároveň investice nebude přezkoumána ze strany německé vlády, podle právních předpisů země může být takto přezkoumán až prodej alespoň čtvrtinového podílu.

50Hertz nebude první evropskou akvizicí čínského investora

Investice do energetické infrastruktury mají zatím větší výsledky, než plánovaná stavba čínských jaderných reaktorů v Evropě. Již nyní SGCC vlastní 35% podíl v italské CDP Reti, která mimo jiné spravuje italskou přenosovou soustavu Terna nebo distribuční soustavu plynu Italgas.

Významný čtvrtinový podíl má SGCC také v portugalské REN, která v této zemi zajišťuje jak přepravu plynu, tak i přenos elektřiny. K posledním akvizicím patří 14% podíl belgické Eandis nebo 24 % podíl provozovatele přenosové soustavy Admie.

Investice zahraniční supiny SGCC, zdroj: nikkei.com

Podle dřívějších informací, by měly celkové investice SGCC vzrůst až na 50 mld. dolarů do roku 2020.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.