Ceny ropy dnes výrazně klesají, zpomalující růst čínské ekonomiky totiž posiluje obavy ohledně vývoje světové ekonomiky a poptávky po pohonných hmotách. Cena severomořské ropy Brent kolem 16:30 SEČ ztrácela zhruba tři procenta na 60,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles téměř o 3,2 procenta na 52,10 dolaru za barel.

Pondělní zpráva čínského statistického úřadu ukázala, že hrubý domácí produkt (HDP) Číny se loni zvýšil o 6,6 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 1990. Čína je největším dovozcem ropy a druhou největší ekonomikou na světě. Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc v pondělí snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,5 procenta z dříve předpokládaných 3,7 procenta.

„Pokles tempa růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru v Číně má pravděpodobně negativní vliv na poptávku,“ uvedla společnost Eastport, kterou cituje agentura Reuters.

Eastport upozorňuje, že zpomalení průmyslového sektoru obvykle s předstihem signalizuje slabší poptávku po ropných produktech.

Ceny ropy nicméně nadále podporuje prosincová dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení dodávek suroviny na trh, která vstoupila v platnost začátkem ledna.

Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 60,85 62,74
New York – NYMEX WTI únor 52,10 53,80
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *