Domů
Ropa
Rusko během září meziměsíčně zvýšilo produkci ropy o necelá 3 %
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Rusko během září meziměsíčně zvýšilo produkci ropy o necelá 3 %

Ropa
Bez komentáře
4. říjen 2021, 14:57
Daniel Grecman

Rusko meziměsíčně zvýšilo produkci ropy a ropného kondenzátu o 2,7 % a v září v průměru produkovalo 10,72 milionů barelů za den (bpd), jak informuje zahraniční portál Platts s odvoláním na data ruského ministerstva energetiky. Budoucí vývoj cen ropy dle analytiků nejvýrazněji ovlivní pondělní zasedání zástupců OPEC+, kde se bude rozhodovat o produkčních kvótách pro měsíc listopad.

Rostoucí poptávka po ropě

Ropná produkce Ruska roste, a to i v závislosti na postupném uvolňování ropných škrtů. Ty zavedl kartel OPEC a jeho spojenci, v čele s Ruskem, v reakci na propuknutí pandemie COVID-19 a skokový pokles v poptávce po ropě. Ropné škrty se postupně snižují v důsledku zvyšující se proočkovanosti obyvatel hlavních světových ekonomik a souvisejících zmírňujících se opatření, které zapříčiňují zvyšující se poptávku po energetických komoditách.

V porovnání s loňským rokem, kdy byla poptávka po ropě silně ovlivněna restrikcemi, které měly zabránit nekontrolovatelnému šíření onemocnění COVID-19, a kdy byla ruská ropná produkce na úrovni 9,93 mil bpd, jde meziročně o přibližně 8% nárůst.

Údaje o ruské produkci ovšem nezahrnují členění na surovou ropu a ropný kondenzát, který není v dohodě OPEC+ zahrnut a nezapočítává se tak pod produkční kvóty. Kondenzát obvykle představuje okolo 8 % celkové produkce, jak uvádí Platts. Produkční kvóta, kterou se Rusko zavázalo dodržovat v rámci dohody byla pro září stanovena na 9,704 milionu bpd, což bylo o 0,104 miliony bpd více než v srpnu. Pro říjen je kvóta na úrovni 9,809 milionu bpd.

Kvóty pro následující měsíc, tedy listopad, se mají rozhodnout na zasedání OPEC+, které proběhne v pondělí 4. října. Cena ropy dosáhla během druhé poloviny záři na své tříleté maximum, kdy cena ropy Brent krátkodobě přesáhla i 80 USD/bbl.

Zasedání OPEC+

Dle analytiků výstup z jednání ovlivní, kam se ceny ropy budou dále ubírat. Ropné zásoby USA se v týdnu končícím 24. zářím poprvé od přelomu července/srpna letošního roku mezitýdně zvýšily, ovšem nynější vysoké ceny elektrické energie a zemního plynu mohou zapříčit vyšší využívání ropy pro výrobu elektrické energie. Nárůst využívání ropných produktů pro výrobu elektrické energie, vzhledem k cenám zemního plynu, je k vidění rovněž v Asii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se