Domů
Ropa
Libyjští demonstranti od středy narušili nakládku ropy ve třech terminálech
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Libyjští demonstranti od středy narušili nakládku ropy ve třech terminálech

Ropa
2 komentáře
9. září 2021, 16:13
ČTK

Do libyjského ropného terminálu Marsá al-Haríka dnes vstoupili demonstranti a bránili v nakládání ropy na tanker. S odvoláním na přístavní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ve středu se podobná situace odehrála v přístavech Rás Lanúf a As-Sidr.

Agentura Bloomberg k tomu uvedla, že protesty v přístavech mohou ohrozit zatím krátkou stabilitu produkce a exportu ropy v členském státě OPEC. Těžba by se mohla snížit o 800.000 barelů denně, oznámil Bloomberg s odkazem na libyjského představitele.

V minulých deseti letech ropnou produkci v Libyi narušoval boj soupeřících administrativ, teď jsou za problémy spory ministra ropného průmyslu a vedení Národní ropné společnosti (NOC). Ministr Muhammad Aún požádal vládu, aby šéfa NOC odvolala a vyměnila celé vedení společnosti.

Libye má v Africe největší zásoby ropy, ale její produkce a vývoz byla od svržení někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 narušená. Situace se zklidnila loni po uzavření příměří a po následném ustavení vlády národní jednoty. Od té doby se produkce ustálila na zhruba 1,2 milionu barelů denně.

Demonstranti o víkendu varovali, že naruší provoz v přístavech. V As-Sidru, který je největším exportním terminálem, požadovali odvolání šéfa NOC Mustafy Sanally. Ve středu tam obsadili řídící místnost a zabránili jednomu tankeru naložit ropu. Ropu nemohl kvůli protestu naložit tanker ani v Rás Lanúfu.

Z Marsá al-Haríky se denně vyváží až 250.000 barelů ropy a dnešní protest narušuje nakládku i tam. Skupiny demonstrantů chtějí svými akcemi také zastavit produkci na ropných polích.

Aún je v úřadu od března, Sanalla vede NOC od roku 2014. Měl od té doby možnost řídit energetický sektor, podepisovat dohody se zahraničními ropnými společnostmi a zastupovat Libyi na schůzích OPEC.

Libye je závislá na příjmech ze své ropy a jakékoli narušení těžby a vývozu zkomplikuje plány na obnovu severoafrické země. Sanalla se snažil za svého působen v NOC držet těžbu a vývoz mimo politické spory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Michal K.
10. září 2021, 16:57

Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Nabízíme zejména naši neopakovatelnou zkušenost s přechodem k demokratickému systému vládnutí. - K. Schwarzenberg

PetrV
9. září 2021, 21:57

To se vyplatilo arabské jaro a pěstování řepky. Nejsou potraviny diky greendealu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se