Domů
Ropa
Libyjští demonstranti od středy narušili nakládku ropy ve třech terminálech
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Libyjští demonstranti od středy narušili nakládku ropy ve třech terminálech

Do libyjského ropného terminálu Marsá al-Haríka dnes vstoupili demonstranti a bránili v nakládání ropy na tanker. S odvoláním na přístavní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ve středu se podobná situace odehrála v přístavech Rás Lanúf a As-Sidr.

Agentura Bloomberg k tomu uvedla, že protesty v přístavech mohou ohrozit zatím krátkou stabilitu produkce a exportu ropy v členském státě OPEC. Těžba by se mohla snížit o 800.000 barelů denně, oznámil Bloomberg s odkazem na libyjského představitele.

V minulých deseti letech ropnou produkci v Libyi narušoval boj soupeřících administrativ, teď jsou za problémy spory ministra ropného průmyslu a vedení Národní ropné společnosti (NOC). Ministr Muhammad Aún požádal vládu, aby šéfa NOC odvolala a vyměnila celé vedení společnosti.

Libye má v Africe největší zásoby ropy, ale její produkce a vývoz byla od svržení někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 narušená. Situace se zklidnila loni po uzavření příměří a po následném ustavení vlády národní jednoty. Od té doby se produkce ustálila na zhruba 1,2 milionu barelů denně.

Demonstranti o víkendu varovali, že naruší provoz v přístavech. V As-Sidru, který je největším exportním terminálem, požadovali odvolání šéfa NOC Mustafy Sanally. Ve středu tam obsadili řídící místnost a zabránili jednomu tankeru naložit ropu. Ropu nemohl kvůli protestu naložit tanker ani v Rás Lanúfu.

Z Marsá al-Haríky se denně vyváží až 250.000 barelů ropy a dnešní protest narušuje nakládku i tam. Skupiny demonstrantů chtějí svými akcemi také zastavit produkci na ropných polích.

Aún je v úřadu od března, Sanalla vede NOC od roku 2014. Měl od té doby možnost řídit energetický sektor, podepisovat dohody se zahraničními ropnými společnostmi a zastupovat Libyi na schůzích OPEC.

Libye je závislá na příjmech ze své ropy a jakékoli narušení těžby a vývozu zkomplikuje plány na obnovu severoafrické země. Sanalla se snažil za svého působen v NOC držet těžbu a vývoz mimo politické spory.

Komentáře

(2)

Michal K.

10. září 2021, 16:57

Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Nabízíme zejména naši neopakovatelnou zkušenost s přechodem k demokratickému systému vládnutí. - K. Schwarzenberg

PetrV

9. září 2021, 21:57

To se vyplatilo arabské jaro a pěstování řepky. Nejsou potraviny diky greendealu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.