Domů
Ropa
Irák podepsal čtyři dohody s TotalEnergies v oblasti energetiky o celkové hodnotě 27 miliard USD
Ropný vrt
Zdroj: Unsplash

Irák podepsal čtyři dohody s TotalEnergies v oblasti energetiky o celkové hodnotě 27 miliard USD

Ropa
1 komentář
8. září 2021, 15:28
Daniel Grecman

Irák podepsal s francouzským TotalEnergies čtyři dohody v oblasti energetiky. Tři z nich byly podepsány prostřednictvím iráckého ministerstva ropy, čtvrtá dohoda pak prostřednictvím ministerstva elektřiny, jak se odvolává zahraniční portál Platts na mediální prohlášení úřadu iráckého premiéra z 5. září letošního roku. TotalEnergies je tak jedním z mála ropných gigantů, kteří se rozhodli do iráckého energetického sektoru investovat.

Druhý největší producent ropy v rámci kartelu OPEC, Irák, se snaží do země přilákat zahraniční investice. To se mu teď povedlo s francouzskou společností TotalEnergies. Hodnota smluv se odhaduje na 27 miliard USD.

Prvním projektem je projekt na rozvoj ropného pole Ar-Ratawi, které má v současnosti produkční kapacitu okolo 85 tis. barelů ropy za den (bpd). Cílem projektu je dostat se na maximální produkční kapacitu na úrovni 210 tis. bpd. Irák také nedávno oznámil svůj záměr na navýšení těžební kapacity, a to ze současných zhruba 5 mil bpd na 8 milionů bpd do roku 2027.

Druhým projektem na poli Ar-Ratawi je výstavba závodu na využití a zpracování zemního plynu, který je aktuálně spalován bez využití na flérách, s denní produkční kapacitou okolo 600 MMcf (přibližně 16,9 miliónů m³ za den). Irák je v této oblasti, spalování zemního plynu uvolněného při těžbě ropy bez využití, podle Světové banky druhý nejhorší na světě hned po Rusku, alespoň co se týče celkového objemu spalovaného plynu.

Třetím projektem je projekt zaměřený na úpravu mořské vody s procesní kapacitou 7,5 milionů barelů vody za den.

Poslední projekt pak zahrnuje výstavbu fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu na úrovni 1 GW. Pro představu – instalovaný výkon FVE v ČR je aktuálně lehce pod 2,1 GW.

Navyšování ropné produkce

Saudi Aramco, největší ropná společnost na světě, rovněž oznámila svůj záměr na navýšení ropné produkční kapacity, a to o 550 tis. bpd do roku 2025. V důsledku významného poklesu investic do ropného sektoru totiž společnost vidí na ropném trhu příležitost, kterou by ráda využila. Zdá se tedy, že ke stejnému závěru došly i další společnosti či státy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Matěj
8. září 2021, 21:23

To je celkem peklo číst tyhle ropné vize ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se