Domů
Rychlé zprávy
Čínská CGN získá 49% podíl v kazašském těžaři uranu Ortalyk
Zdroj: Kazatomprom
Zdroj: Kazatomprom

Čínská CGN získá 49% podíl v kazašském těžaři uranu Ortalyk

Kazatomprom oznámil podpis smlouvy prodeje 49% podílu společnosti Ortalyk LLP. Podíl bude prodán dceřiné společnosti China General Nuclear. Smlouva podléhá vládním podmínkám a schválení.

Po dokončení transakce, která je očekávána do 30. června, si společnost Kazatomprom ponechá podíl 51%. CGN a její přidružené společnosti získají 49% podíl společnosti Ortalyk LLP. Každý partner si koupí poměrný díl produkce uranu dle svého zájmu.

V rámci dohod z 29. prosince 2020 a 16. března 2021 se společnosti dohodly na výstavbě závodu na výrobu palivových souborů (Ulba-FA) v metalurgickém závodě Ulba. CGN poskytla záruku, že produkce palivových souborů Ulba-FA bude zakoupena společností CGN v případě, že společnost Kazatomprom bude souhlasit s prodejem 49% podílu své společnosti Ortalyk LLP společnosti CGN nebo jejím přidruženým společnostem.

Palivo vyráběné v závodě Ulba je využíváno jak v ruských reaktorech VVER a RBMK, tak také ve francouzských jaderných reaktorech návrhu AFA 3G. Palivo pro francouzské návrhy jaderných reaktorů je licencováno společnostmi AREVA a CJNF. Dnes se společnost zaměřuje zejména na dodávky paliva do čínských elektráren.

Komplex Ortalyk Komplex Ortalyk Zdroj: Kazatomprom

Smlouva o prodeji byla podepsána 22. dubna a strany se dohodly na ceně stanovené „jednou ze čtyř hlavních mezinárodních poradenských a profesionálních firem“. 49% podíl společnosti Ortalyk LLP byl oceněn na přibližně 435 milionů dolarů.

Uvedení do provozu a licencování závodu Ulba-FA bylo dokončeno v minulý rok. První výroba ze závodu se očekává koncem roku 2021. První hotové a certifikované palivové soubory by měly být zákazníkovi dodány v roce 2022. Společnost CGN-URC v prosinci minulého roku podepsala pětiletý závazek nákupu palivových souborů ze závodu.

Těžba uranu v Kazachstánu

Společnost Ortalyk LLP vlastní 100% podíl na centrálním uranovém ložisku Mynkuduk a provedla průzkum a zkušební výrobu uranu poblíž ložiska Zhalpak. To obsahuje přírodní zdroje uranu o hmotnosti 40 413 tun (analyzováno na konci roku 2019). Zařízení Mynkuduk má nyní navrženou kapacitu 2 000 tun uranu ročně, ale stávající produkce je přibližně na 80 % nominální hodnoty vzhledem k okolnostem a tržním cenám uranu. Maximální kapacita produkce uranu v ložisku Zhalpak bude stanovena na základě jednání o smlouvě o užívání podloží s kazašskou vládou.

První průzkumy možné těžby uranu v Kazachstánu začaly v roce 1948. V té době byla provedena i ekonomická analýza tohoto potenciálu a přibližně 60 ložisek bylo nalezeno v šesti provinciích. Celková produkce uranu v Kazachstánu byla v roce 2019 více než 22 800 tun. Celkem 5 kazašských dolů se v roce 2019 umístilo mezi 10 největšími uranovými doly na světě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
St
1. květen 2021, 09:26

Jde vidět, že to Čína s rozvojem jádra myslí opravdu vážně. Je logické, že chce mít všechno pod kontrolou. Na druhé straně bych měl vážné obavy co se týče globální Čínské strategie a toho co se nyní děje v Africe. Tohoto bych se bál mnohem více něž nějaké případné ruské agrese.

energetik II
29. duben 2021, 17:23

Dobrá zpráva. Kazachstán těží nejvíce uranu na světě a Čína chce mít do roku 2030 nejvíce jaderných elektráren na světě. Takže to vypadá velmi logicky.

Martin P
30. duben 2021, 07:00

Já jsem spíš zvědavý, co to přinese ve vztazích Číňanů s Rusy. Čína se jim kapitálově cpe do bývalých svazových republik a není tajemstvím, že středoasijské země mají z její expanze obavy. A je také otázka času, kdy budou vznášet nároky na území severně od Amuru.

St
1. květen 2021, 09:28

Zatím to není aktuální. Ale je jen a jen otázkou času, kdy Číňané začnou vystrkovat své růžky. Zatím nyní úspěšně plundrují Sibiř. Každopádně by mě zajímalo zdali to toho výrobce neměl také zájem RosAtom.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se