Čínská CGN získá 49% podíl v kazašském těžaři uranu Ortalyk
Kazatomprom oznámil podpis smlouvy prodeje 49% podílu společnosti Ortalyk LLP. Podíl bude prodán dceřiné společnosti China General Nuclear. Smlouva podléhá vládním podmínkám a schválení.
Po dokončení transakce, která je očekávána do 30. června, si společnost Kazatomprom ponechá podíl 51%. CGN a její přidružené společnosti získají 49% podíl společnosti Ortalyk LLP. Každý partner si koupí poměrný díl produkce uranu dle svého zájmu.
V rámci dohod z 29. prosince 2020 a 16. března 2021 se společnosti dohodly na výstavbě závodu na výrobu palivových souborů (Ulba-FA) v metalurgickém závodě Ulba. CGN poskytla záruku, že produkce palivových souborů Ulba-FA bude zakoupena společností CGN v případě, že společnost Kazatomprom bude souhlasit s prodejem 49% podílu své společnosti Ortalyk LLP společnosti CGN nebo jejím přidruženým společnostem.
Palivo vyráběné v závodě Ulba je využíváno jak v ruských reaktorech VVER a RBMK, tak také ve francouzských jaderných reaktorech návrhu AFA 3G. Palivo pro francouzské návrhy jaderných reaktorů je licencováno společnostmi AREVA a CJNF. Dnes se společnost zaměřuje zejména na dodávky paliva do čínských elektráren.
Komplex Ortalyk Zdroj: Kazatomprom
Smlouva o prodeji byla podepsána 22. dubna a strany se dohodly na ceně stanovené „jednou ze čtyř hlavních mezinárodních poradenských a profesionálních firem“. 49% podíl společnosti Ortalyk LLP byl oceněn na přibližně 435 milionů dolarů.
Uvedení do provozu a licencování závodu Ulba-FA bylo dokončeno v minulý rok. První výroba ze závodu se očekává koncem roku 2021. První hotové a certifikované palivové soubory by měly být zákazníkovi dodány v roce 2022. Společnost CGN-URC v prosinci minulého roku podepsala pětiletý závazek nákupu palivových souborů ze závodu.
Těžba uranu v Kazachstánu
Společnost Ortalyk LLP vlastní 100% podíl na centrálním uranovém ložisku Mynkuduk a provedla průzkum a zkušební výrobu uranu poblíž ložiska Zhalpak. To obsahuje přírodní zdroje uranu o hmotnosti 40 413 tun (analyzováno na konci roku 2019). Zařízení Mynkuduk má nyní navrženou kapacitu 2 000 tun uranu ročně, ale stávající produkce je přibližně na 80 % nominální hodnoty vzhledem k okolnostem a tržním cenám uranu. Maximální kapacita produkce uranu v ložisku Zhalpak bude stanovena na základě jednání o smlouvě o užívání podloží s kazašskou vládou.
První průzkumy možné těžby uranu v Kazachstánu začaly v roce 1948. V té době byla provedena i ekonomická analýza tohoto potenciálu a přibližně 60 ložisek bylo nalezeno v šesti provinciích. Celková produkce uranu v Kazachstánu byla v roce 2019 více než 22 800 tun. Celkem 5 kazašských dolů se v roce 2019 umístilo mezi 10 největšími uranovými doly na světě.
Mohlo by vás zajímat:
Jde vidět, že to Čína s rozvojem jádra myslí opravdu vážně. Je logické, že chce mít všechno pod kontrolou. Na druhé straně bych měl vážné obavy co se týče globální Čínské strategie a toho co se nyní děje v Africe. Tohoto bych se bál mnohem více něž nějaké případné ruské agrese.
Dobrá zpráva. Kazachstán těží nejvíce uranu na světě a Čína chce mít do roku 2030 nejvíce jaderných elektráren na světě. Takže to vypadá velmi logicky.
Já jsem spíš zvědavý, co to přinese ve vztazích Číňanů s Rusy. Čína se jim kapitálově cpe do bývalých svazových republik a není tajemstvím, že středoasijské země mají z její expanze obavy. A je také otázka času, kdy budou vznášet nároky na území severně od Amuru.
Zatím to není aktuální. Ale je jen a jen otázkou času, kdy Číňané začnou vystrkovat své růžky. Zatím nyní úspěšně plundrují Sibiř. Každopádně by mě zajímalo zdali to toho výrobce neměl také zájem RosAtom.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se