Společnost Shell oznámila svůj nový klimatický cíl a navýšení kapitálu pro obnovitelné zdroje. Nový klimatický cíl je kompromisem po tlaku aktivistických akcionářů. Kapitál pro novou energetickou divizi Shellu zabývající se OZE se může v průběhu příštích tří let až zdvojnásobit.

Britsko-nizozemská společnost oznámila zvýšení plánovaného kapitálu přiděleného pro svou novou energetickou divizi. Původní plán pro roky 2018-2020 bylo na investicích ročně vydat 1 miliardu dolarů, tento plán se ovšem po velkém tlaku akcionářů navýšil na jednu až dvě miliardy dolarů. Investičními cíly nové divize jsou větrné elektrárny, biopalivo a elektromobily.

I když se může jednat až o téměř zdvojnásobení rozpočtu do nové divize, stále se jedná o poměrně malou část z celkových ročních investic Shellu, které se pohybují v rozmezí 25 až 30 miliard dolarů. Z toho 5 až 6 miliard dolarů je vyčleněno na podmořské vrty a 2 až 3 miliardy na břidlicovou ropu a zemní plyn.

Na obranu navýšení kapitálu pro novou divizi výkonný ředitel řekl, že „někde se musí začít a dál se uvidí“.

Klimatický cíl

Nový klimatický cíl společnosti míří na snížení uhlíkové stopy jejích produktů a činností o pětinu do roku 2035 a o polovinu do roku 2050.

„Tímto se zajišťuje celkové snížení uhlíkové stopy produktů společnosti. To je dlouhodobá strategie, která má zajistit, že naše společnost bude pořád významná i v době přechodných změn v energetice,“ prohlásil Ben van Beurden, výkonný ředitel Shellu.

Podobný klimatický plán byl podán již dříve v tomto roce aktivistickými akcionáři, rada ho ale zamítla.

Beurden se dál vyjádřil, že nový cíl je odpovědí na myšlenku návrhu akcionářů společnosti, ale je nastaven tak, aby nebyly žádné nebo minimální negativní dopady na Shell. Klimatický cíl byl uvítán aktivistickými skupinami v řadách akcionářů.

Energetický gigant prohlásil o své nové energetické divizi, že se soustředí na již existující aktivity společnosti a na získávání jiných společností. Zde například Shell koupil společnosti Ionity a New Motion, které se zabývají nabíjecími stanicemi pro elektromobily.

Postupovat se musí opatrně

Vítr a biopalivo budou dle Beurdena hrát klíčovou roli v budoucnosti energetiky. Aby Shell dosáhl plánovaného snížení uhlíkové stopy, bude muset systematicky vylepšovat a navyšovat svůj byznys v těchto oblastech. Zároveň se ale celý postup dle jeho slov musí dělat racionálně, aby se v procesu nezničila hodnota společnosti.

I přes tyto záměry srdcem společnosti zůstanou dle výkonného ředitele po dobu dvou desetiletí i nadále ropa a zemní plyn.

Autor úvodní fotografie: Lee Jordan

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *