Domů
Komoditní trhy
Obchodníky trápí kromě vysokých cen komodit i požadavky na dodatečné finanční zajištění
Zdroj: Unsplash

Obchodníky trápí kromě vysokých cen komodit i požadavky na dodatečné finanční zajištění

Obchodníci s elektřinou a plynem musí stále čelit vysokým cenám komodit.  Kromě nutnosti platit vyšší ceny za nákup komodit se ovšem zvyšují i finanční částky, které musí obchodníci skládat jako zajištění za splnění svých závazků. Obchodníci oslovení agenturou Reuters již potvrdili, že v rámci obchodování museli převést protistranám další finance. 

Ceny energetických komodit na evropských i světových trzích rostou. Ceny zemního plynu s dodávkou na listopad v průběhu středy vzrostly až nad 160 EUR/MWh, aby nakonec zakončily obchodování o 55 EUR níže. Přestože ceny komodit v druhé polovině týdne výrazně poklesly, stále jsou více než dvojnásobné oproti počátku roku.

Prudký růst cen komodit a obecně volatilita na trzích si již vyžádala několik „obětí“ mezi obchodníky. Jen ve Spojeném království zkrachovalo nejméně 10 obchodníků, kteří dodávali energie více než 1,7 milionům domácností. Další obětí se v polovině září stala dánská Nordstrom Invest A/S.

Problém se pochopitelně dotýká i Česka. Jak informoval Ekonomický týdeník, řada alternativních  dodavatelů zdražuje a končí také první dodavatelé - činnost ukončil menší dodavatel Eagle Energy. Podstatně zvyšuje ceny i Behomia Energy, jeden z hlavních alternativních dodavatelů, který svoji činnost na Slovensku dokonce rovnou ukončil.

Problém se týká především obchodníků, kteří dodávky na velkoobchodním trhu nezajišťovali průběžně a doufali, že budou schopni komodity zajistit za nižší cenu. To se při současném vývoji podstatně nevyplatilo.

Není to ovšem pouze o vysokých cenách komodit. S rostoucími cenami roste i výše finančního zajištění - požadavek, aby kupující složil u prodávajícího zálohu v určité výši. Pokud by následně kupující neplnil svoje závazky, připadne částka zajištění prodávajícímu.

Zajištění je běžnou součástí velkoobchodních smluv, zejména u komplexnějších kontraktů a derivátů. Výpočet výše zajištění zpravidla není zcela přímočarý, je závislý na řadě tržních faktorů a aktuální cena komodity bude jedním z hlavních faktorů.

Řada obchodníků tak musí platit kromě cen za komoditu samotnou i vyšší obnosy na finanční zajištění, což ohrožuje množství volných peněz na běžné obchodování. Jak potvrzují zdroje agentury Reuters, již nyní jsou často obchodníci vyzýváni, aby částku finančního zajištění navýšili.

Problém s doplněním finančního zajištění mohou mít zejména menší dodavatelé. Ti si musí dodatečné prostředky vypůjčit nebo poskytnout z vlastních zdrojů. V důsledku toho pak ovšem mají méně financí na samotné obchodování.

Jedním z obchodníků, kteří museli poskytnout dodatečné zajištění, je kyperská společnost Gunvor. Přestože to neohrozilo její činnost, má za účelem finančního zajištění úvěry v celkové výši 2,5 mld. dolarů (z celkových úvěrů 18 mld. dolarů).

Podobnou zkušenost má i menší obchodník Kolmar Group. Přestože se u něj jednalo o podstatnou částku, nedošlo k žádnému ohrožení jeho běžné činnosti.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.