Obchodníky trápí kromě vysokých cen komodit i požadavky na dodatečné finanční zajištění
Obchodníci s elektřinou a plynem musí stále čelit vysokým cenám komodit. Kromě nutnosti platit vyšší ceny za nákup komodit se ovšem zvyšují i finanční částky, které musí obchodníci skládat jako zajištění za splnění svých závazků. Obchodníci oslovení agenturou Reuters již potvrdili, že v rámci obchodování museli převést protistranám další finance.
Ceny energetických komodit na evropských i světových trzích rostou. Ceny zemního plynu s dodávkou na listopad v průběhu středy vzrostly až nad 160 EUR/MWh, aby nakonec zakončily obchodování o 55 EUR níže. Přestože ceny komodit v druhé polovině týdne výrazně poklesly, stále jsou více než dvojnásobné oproti počátku roku.
Prudký růst cen komodit a obecně volatilita na trzích si již vyžádala několik „obětí“ mezi obchodníky. Jen ve Spojeném království zkrachovalo nejméně 10 obchodníků, kteří dodávali energie více než 1,7 milionům domácností. Další obětí se v polovině září stala dánská Nordstrom Invest A/S.
Problém se pochopitelně dotýká i Česka. Jak informoval Ekonomický týdeník, řada alternativních dodavatelů zdražuje a končí také první dodavatelé - činnost ukončil menší dodavatel Eagle Energy. Podstatně zvyšuje ceny i Behomia Energy, jeden z hlavních alternativních dodavatelů, který svoji činnost na Slovensku dokonce rovnou ukončil.
Problém se týká především obchodníků, kteří dodávky na velkoobchodním trhu nezajišťovali průběžně a doufali, že budou schopni komodity zajistit za nižší cenu. To se při současném vývoji podstatně nevyplatilo.
Není to ovšem pouze o vysokých cenách komodit. S rostoucími cenami roste i výše finančního zajištění - požadavek, aby kupující složil u prodávajícího zálohu v určité výši. Pokud by následně kupující neplnil svoje závazky, připadne částka zajištění prodávajícímu.
Zajištění je běžnou součástí velkoobchodních smluv, zejména u komplexnějších kontraktů a derivátů. Výpočet výše zajištění zpravidla není zcela přímočarý, je závislý na řadě tržních faktorů a aktuální cena komodity bude jedním z hlavních faktorů.
Řada obchodníků tak musí platit kromě cen za komoditu samotnou i vyšší obnosy na finanční zajištění, což ohrožuje množství volných peněz na běžné obchodování. Jak potvrzují zdroje agentury Reuters, již nyní jsou často obchodníci vyzýváni, aby částku finančního zajištění navýšili.
Problém s doplněním finančního zajištění mohou mít zejména menší dodavatelé. Ti si musí dodatečné prostředky vypůjčit nebo poskytnout z vlastních zdrojů. V důsledku toho pak ovšem mají méně financí na samotné obchodování.
Jedním z obchodníků, kteří museli poskytnout dodatečné zajištění, je kyperská společnost Gunvor. Přestože to neohrozilo její činnost, má za účelem finančního zajištění úvěry v celkové výši 2,5 mld. dolarů (z celkových úvěrů 18 mld. dolarů).
Podobnou zkušenost má i menší obchodník Kolmar Group. Přestože se u něj jednalo o podstatnou částku, nedošlo k žádnému ohrožení jeho běžné činnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se