Domů
Obnovitelné zdroje
IKEA: Od výroby a prodeje nábytku k dodávkám zelené energie
IKEA, solární panely
Zdroj: IKEA

IKEA: Od výroby a prodeje nábytku k dodávkám zelené energie

Švédská firma IKEA se rozhodla, že od příštího měsíce bude nabízet svým zákazníkům kromě nábytku i energii. Nový energetický produkt společnosti, která zatím vyrábí hlavně nábytek, se jmenuje Stromma podle lokality nacházející se ve Stockholmském okrese. 

STROMMA

IKEA chce energii začít nabízet koncovým zákazníkům od září. Elektrická energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, přičemž využívat se bude energie větru a slunce, čímž odběratelé podpoří trvale udržitelný rozvoj výroby elektrické energie. V tom jím také pomůže aplikace, ve které budou moci vidět, kolik energie z jakého zdroje odebrali.

Jak to bude fungovat

Energie bude nakupována firmou Svea Solar skrz švédskou energetickou burzu Nordic Power Exchange Nord Pool, která ji bude dodávat koncovým zákazníkům bez přirážky. Společnost podle agentury Reuters rovněž uvedla, že plánuje využívat dodávky ze solárních a větrných parků starých maximálně 5 let, čímž rovněž hodlá podpořit výstavbu dalších elektráren.

Zákazníci budou platit fixní taxu na měsíční bázi a variabilní poplatek podle množství odebrané energie a ceny energie na burze. Další detaily zatím nejsou známy.

Udržitelnost všude kde to jde

S otázkou udržitelnosti si IKEA pohrává již delší dobu, a tak se v různých oblastech podnikání této firmy odehrávají nejrůznější řešení. V první řadě je to použití recyklovaných a recyklovatelných materiálů ve výrobcích, ale tím to nekončí.

Například v New Yorku společnost rozváží své výrobky zákazníkům elektrickými dodávkami. V roce 2019 rovněž instalovala přes jeden milion solárních panelů na více než 370 svých budov a klade důraz na co největší energetickou efektivitu spotřebičů, které prodává.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
blaha.p
19. srpen 2021, 07:46

Skvělá aktivita, která nabourá trh s EE. Vzhledem k tomu, že budou dodávat EE za nakupovanou cenu bez přirážky, tak se dá očekávat obrovský zájem.

Snad tuto aktivitu rozšíří do dalších států včetně ČR.

Honza
19. srpen 2021, 10:16

Skvělá zpráva to jó - takhle to ale určitě nedopadne, protože prodávat věci bez marže prostě není ekonomicky udržitelné...už dnes v čechách si můžete EE z obnovitelných zdrojů koupit a to dokonce i ve spolupráci s IKEA

blaha.p
19. srpen 2021, 11:09

tak Ikea má byznys z něčeho jiného, toto bude hlavně reklama a na zlepšení image, ono to úplně bez zisku nebude = fixní poplatek.

Honzo můžeš vložit odkaz, kde se dá zajistit EE z OZE z Ikei.

Díky

Jiří
19. srpen 2021, 12:20

IKEA je megaspolečnost s miliardovým obratem a majetkem.

Filozofie Ingvara Kamprada prodávat levný snadno smontovatelný nábytek je geniální a obchodně astronomicky ziskový nápad.

Když se rozhodnou prodávat cokoli dalšího, tak nepotřebují mít na tom zisk, dokonce mohou prodělávat.

Protože jim šlape to základní - síť obchodů s nábytkem.

Další komodita, když je tzv. ekologická, tak je pro ně hlavně reklamní tahák, jak jsou správňáčtí.

Že to může zničit přirozený trh (což se v minulosti již několikrát stalo), je druhá věc.

Přirození výrobci a poskytovatelé energií mohou zkrachovat nebo mít na nich nucenou závislost.

Ve finále, pokud nějaký moloch ovládne trh, tak nakonec na to vždy doplatí spotřebitel.

blaha.p
19. srpen 2021, 12:34

Souhlas, ještě doplním, že Ikea vydělává vedle nábytku i na svých restauracích.

Už v 11 státech navíc nabízí solární elektrárny a teď se stane ve Švédsku dodavatelem i EE z FVE a VTE.

IKEA má obrovskou sílu a může přebrat stávajícím dodavatelům desetitisíce zákazníků klidně během jednoho roku.

Jestli to bude mít úspěch, chce se stát dodavatelem EE z OZE i v dalších zemích. Analytici předpokládají, že jejich příkladu budou v budoucnu následovat další velké obchodní řetězce, nebo i technologické firmy, např. Tesla již takto funguje ve Velké Británii a monitoruje Německo.

Jan Veselý
20. srpen 2021, 12:42

Nejen technologické společnosti. Před pár lety se takhle trhlo v USA jedno casino. Majitel si založil vlastní utilitu, aby si mohl elektřinu odebírat od koho chtěl on, jinak to tehdy nevadské zákony neumožňovaly. Dokonce byli ochotní zaplatit částku v desítkách milionů dolarů, aby se vyvázali ze smlouvy s místním elektrárenským (skoro)monopolem.

Asd
19. srpen 2021, 13:16

Taky si myslím pane Bláha. Nejvyšší čas zrušit nejen solárním baronům dotace. Je zbytečné něco regulovat, když si s tím trh sám poradí.

blaha.p
19. srpen 2021, 13:37

Nesmyslně nastavené dotace FVE pře 10 lety, byla obrovská chyba a hlavně to byl totální ekonomický nesmyl v té době to vůbec stavět. V roce 2010 to byla začínající technologie a byl to nejdražší zdroj energie s cenou cca 350 €/MWh, skoro nikdo to na světě nestavěl. Dnes je situace jiná, protože FVE se stala během deseti let vůbec nejlevnějším novým zdrojem EE. V ČR s cenou u velkých FVE cca 40 €/MWh, např. ve Španělsku je cena cca 25 €/MWh.

pr
20. srpen 2021, 11:45

Přesně proto, že to byla začínající technologie a byla celosvětová potřeba stlačit masovou výrobou cenu na minimum. To, že jsme se na tomto snažení podíleli je pro mne samozřejmé.

Ovšem máte pravdu, že nastavení v ČR kdy prdlament nebyl, i přes slyšení generálního z ERÚ, přes rok a půl (od podzimu roku 2008 do poloviny roku 2010), díky lobbingu poslaneckých právníků a ČEZu, schopen smazat jednu větu ze zákona o POZE je zpronevěra která by po tehdejších poslancích měla být vymáhána.

pr
20. srpen 2021, 11:48

Omluva doplňuji první větu:

Přesně proto, že to byla začínající technologie a byla celosvětová potřeba stlačit masovou výrobou cenu na minimum to nesmysl ani chyba nebyla. ........

Jan Veselý
19. srpen 2021, 19:36

Na první pohled to možná vypadá logicky, ale už na ten druhý se ukáže jak je to hloupé.

Zrušení historických dotací je porušení smlouvy. Majitelé FVE okamžitě obratem zažalují stát a vyhrají. Dalším následkem bude ztráta důvěru hodnosti ČR jako obchodního partnera a to se pak pěkně prodraží, všechno.

Milan Vaněček
19. srpen 2021, 21:33

Pane Veselý je to trochu jinak. Když smlouva porušuje pravidla EU o hospodářské soutěži (nejsou povoleny libovolné dotace) tak by to mělo být prověřeno a napraveno.

Udělalo to například Španělsko, vysoké dotace pro FVE zpětně snížilo, následné soudy vyhrálo. Ve Španělsku se totiž v roce 2008 událo to co naši zopakovali v letech 2009-10.

A nyní Španělsko a především zahraniční investoři zde staví obrovské množství velkých FVE.

EU naši vládu už přes 2 roky vyzývá k prověření dotací a nápravě.

Jan Veselý
19. srpen 2021, 23:01

Souhlasím, ale podle pravidel hry. Musí se hrát fér a otevřeně, žádné "hup na krávu". A hlavně mi to dnes, po 10 letech, připadá jako dost s křížkem po funuse.

Milan Vaněček
20. srpen 2021, 08:40

Pane Veselý těch 10 let je polovina celé doby dotací, které se neustále zvyšují o inflaci. Jde tedy o obrovské peníze.

pr
20. srpen 2021, 12:14

No vidíte. A pořád to v ČR nevidíme jako investici a nejsme schopni investované peníze zúročit. To raději necháme ty firmy co tu FV umí krachnout. "Dobrá" práce z ekonomického hlediska. Co čekat po národu, který má nejdražší mobilní služby, datové pevné a jiné služby z okolního rozvinutého světa .... Prostě jednolevelové, binární, pravičácké jednání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se