Domů
Rychlé zprávy
USA obnovuje provoz ve svém zařízení na přepracování jaderného paliva

USA obnovuje provoz ve svém zařízení na přepracování jaderného paliva

Zařízení pro separaci uranu z použitého jaderného paliva v Savannah River Site (Jižní Karolína) obnovilo po pěti letech svůj provoz. Takto získaný uran bude opětovně použit v palivu pro jaderné elektrárny.

V H Canyon, továrně na chemickou separaci v Savannah River v Jižní Kalifornii, byl obnoven provoz zařízení First Cycle facility. To slouží k separaci vysoko obohaceného uranu z použitého paliva pocházejícího z amerických, ale i zahraničních vědeckých jaderných reaktorů. Při tomto procesu jsou separovány hlavně příměsi z hliníkového oplášťování, štěpné produkty a další nečistoty.

V H Canyon tak již byly od roku 2013 restartovány 4 z 5 zařízení. Poslední zbývající částí je  zařízení pro ochuzování získaného vysoko obohaceného uranu na nízko obohacený. Toho je dosahováno smícháním získaného uranu s uranem přírodním. Takto získaný ochuzený uran bude dodáván výrobcům jaderného paliva pro komerční elektrárny. Naposledy se tak stalo na konci roku 2011. Poté byl vládním nařízením provoz zastaven.

Obnovení provozu v posledním zmíněném provozu je očekáváno do dvou let. Předpokládá se, že zařízení poté zvládne zpracovat 1000 palivových kazet a 200 jader experimentálních reaktorů.

„Zpracování přibližně 1000 palivových kazet a až 200 jader experimentálních reaktorů, které je plánováno do konce roku 2024, potenciálně povede Ministerstvo energetiky Spojených států k schválení více projektů pro H Canyon. Opětovná výroba nízko obohaceného paliva v H Canyon zajistí zdroj čisté energie a bezpečí pro naši zemi; těžko by se hledal lepší projekt, než je tento, uvedl v tiskové zprávě Patrick McGuire, asistent manažera pro zabezpečení jaderného paliva Ministerstva energetiky Spojených států.

H-Canyon

Zařízení H Canyon bylo postaveno v padesátých letech minulého století, do provozu bylo uvedeno v roce 1955. V té době sloužilo k získávání uranu-235 a neptunia-237 z použitého paliva vědeckých reaktorů.  Dále byl H Canyon využíván k extrakci neptunia-237 a plutonia-238 ze speciálně ozářených vzorků. V dnešní době se jedná o jediné průmyslově využitelné zařízení v provozu pro chemickou separaci jaderného paliva v USA.

Proces přepracování paliva, zdroj: Savannah River Site, http://www.savannahrivernuclearsolutions.com/news/releases/nr16_srs-h-canyon-process.pdf

Zdroj úvodní fotografie: Savannah River Site

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.