Domů
Uhlí
Všechny ukončené dobývací prostory v dolech ČSA a Darkov jsou uzavřeny hrázemi

Všechny ukončené dobývací prostory v dolech ČSA a Darkov jsou uzavřeny hrázemi

Dva měsíce po skončení těžby jsou už všechny ukončené dobývací prostory v karvinských dolech ČSA a Darkov uzavřeny hrázemi odolnými proti výbuchu. Pracovníci už z nich také vyklidili všechny upotřebitelné dobývací technologie. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Diamo Jana Dronská.

Podnik Diamo, který se stará o útlum dolů a zahlazování následků hornické činnosti, doly i se zaměstnanci po ukončení těžby převzal od společnosti OKD. Z 1750 zaměstnanců si 500 lidí ponechal na útlumové práce, ostatním ukončil pracovní poměr dohodou nebo výpovědí.

„Na dolech ČSA a Darkov se i po ukončení těžby intenzivně pracuje. Aktuálně fárá na dole ČSA denně zhruba 130 lidí v třísměnném provozu, na dole Darkov kolem 90,“ řekla Dronská.

Podnik v dolech provádí mimo jiné trvalé větrání a čerpání důlních vod. Dělá tam nyní také takzvaný ekologický výkliz, jehož účelem je vyklidit doly tak, aby v podzemí nezůstaly žádné škodlivé látky, které by mohly způsobit případnou ekologickou havárii. Jde například o olejové náplně převodovek. V Dole Darkov se aktuálně připravuje také demontáž pěti pohonů dopravníkového pásu včetně 1100 metrů pásové konstrukce a 2200 metrů pásu z PVC, které budou později po repasování použity při zasypávání jam.

„Uzavírání důlního pole probíhá formou stavění hrází. Na Dole ČSA je v plánu postavit celkem 35 uzavíracích hrází, z toho šest už pracovníci dolu postavili. Na Dole Darkov by se mělo stavět celkem 62 hrází, z toho deset už je hotových. Změnám v proudění větrů v podzemí se zároveň musí postupně přizpůsobovat i provoz hlavních ventilátorů na povrchu dolů,“ uvedla Dronská.

Pracovníci Diama zajišťují také odsávání plynů. V Dole ČSA se odsává přibližně 24.000 metrů krychlových stoprocentního metanu za 24 hodin, v Dole Darkov je to za stejnou dobu asi 18.000 metrů krychlových metanu.

Na případném dalším využití areálů, objektů či pozemků bude Diamo spolupracovat s Moravskoslezským krajem. „Cílem spolupráce je k transformaci území přistoupit komplexně a koordinovaně. Zúčastněné strany budou spolupracovat při přípravě konkrétních projektů i při zajišťování finančních prostředků z dotačních programů a hledání potenciálních investorů,“ uvedla Dronská.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.