Domů
Uhlí
Liberecký kraj vyzval ministry končící vlády, aby dál jednali o dolu Turów
Vršanská uhelná

Liberecký kraj vyzval ministry končící vlády, aby dál jednali o dolu Turów

Uhlí
Bez komentáře
20. říjen 2021, 15:37
ČTK

Vedení Libereckého kraje vyzvalo ministry životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) z končící vlády, aby pokračovali v jednání s Polskem o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod. S obnovením jednání není možné čekat dva až tři měsíce, než bude ustavena nová vláda, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková ČTK řekla, že resort získal podporu pro další jednání od zástupců koalic Spolu a Pirátů se Starosty a polskou stranu dnes oslovil.

Podle českých představitelů přerušil jednání o smlouvě v noci na 1. října odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. Základní parametry se podařilo dojednat, sporná je délka trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. „Logický požadavek České republiky je, aby smlouva po celou dobu těžby zajistila dodržení všech technických podmínek, které jsou v ní obsaženy,“ řekl hejtman. Polská strana je podle něj ochotná v jednání pokračovat. „Já jsem byl v posledních dvou týdnech v kontaktu jak s polským ministrem životního prostředí Michalem Kurtykou, tak s maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylskim a oni deklarovali svůj zájem jednat,“ dodal Půta.

Krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti) upozornil, že Polsko bude sankce vyměřené evropským soudem platit jen do doby, než soud vynese rozsudek. „Pokud se do té doby nedohodneme, může se stát, že pak už se nedohodneme nikdy,“ zdůraznil radní. Dohoda je podle něj pro Česko výhodnější, než pozdější soudní tahanice s Polskem, protože má minimalizovat škody. „Když se budeme soudit, tak musíme nejdřív dokázat, že vznikla škoda a pak uplatnit náhradu,“ dodal Židek.

Rada Libereckého kraje projednávala v úterý parametry česko-polské smlouvy a v úterý 26. října o nich bude jednat i krajské zastupitelstvo. „Myslím, že ta smlouva opravdu řeší všechny technické potíže a problémy, které řešit potřebujeme, a považujeme ji za lepší variantu než pokračování sporů, které podle našeho názoru mají dost nejistý výsledek,“ řek liberecký hejtman.

V případě, že jednání s Polskem skončí nezdarem, bude to podle hejtmana pro Liberecký kraj znamenat, že se bude muset obrátit na vládu, aby začala financovat monitorovací systém, a aby připravila nějaké finanční zdroje na výstavbu náhradních vodovodů. „Nemůžeme chtít po obcích, ani po vodárenských společnostech, aby investovaly ze svých zdrojů do systému, který je vyvolán zásahem zvenčí,“ doplnil Půta. Na zajištění monitoringu a dostavbu infrastruktury bude podle předběžných odhadů třeba více než miliardy korun, takové investice si vodárenské firmy, obce ani kraj dovolit nemohou.

„V posledních dnech jsme jednali s koaličními stranami. Primárně s ODS a se STAN, abychom se s nimi dohodli, že podporují pokračování jednání s Polskem,“ řekla ČTK k současné situaci mluvčí MŽP.

Před několika dny resort získal podporu od STAN, v úterý oficiálně obdržel podporu ODS. „Potřebovali jsme udělat tyto interní kroky na české straně, abychom mohli znovu oslovit Polsko, což už jsme udělali během dnešního dopoledne,“ dodala Roubíčková. Podle ní jsou všechny kroky koordinovány s Libereckým krajem. Nyní se čeká na vyjádření polské strany.

Turówský hnědouhelný důl u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí. Praha chce mimo jiné vyjednat záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí a bude dostávat informace o stavu podzemních vod.

V pátek budou odboráři z polské organizace Solidarność protestovat v Lucemburku před sídlem Soudního dvora EU kvůli jeho rozhodnutí ohledně dolu Turów.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se