Domů
Uhlí
Polský činitel: Varšava ukončí jednání o Turówu, pokud Česko nemá zájem o dohodu
Hnědouhelný lom Garzweiler (Germany) lignite. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Polský činitel: Varšava ukončí jednání o Turówu, pokud Česko nemá zájem o dohodu

Uhlí
16 komentářů
30. září 2021, 14:51
ČTK

Varšava ukončí jednání v Praze o budoucnosti hnědouhelného dolu Turów, pokud Česko nebude mít zájem o dohodu. Rozhovory nemohou pokračovat donekonečna, uvedl dnes podle agentury PAP náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. Kvůli možnému ohrožení zásob pitné vody v českých obcích Česká republika zažalovala Polsko u Soudního dvora Evropské unie, který činnost dolu u česko-polské hranice nařídil zastavit.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec dnes uvedl, že se středeční jednání s jeho polským protějškem Michalem Kurtykou o Turówu zásadně posunula. Pokračovat však budou i dnes. Podle libereckého hejtmana Martina Půty stále zůstává k vyřešení několik sporných bodů.

„Pokud naši vyjednavači, kteří učinili dobrou nabídku, dojdou k závěru, že česká strana ve skutečnosti nemá zájem tuto nabídku přijmout nebo vypracovat konstruktivní řešení (…), dokážu si představit (…), že tato jednání skončí fiaskem (…) pro českou stranu,“ řekl ve čtvrtek ráno Marcin Przydacz v polském veřejnoprávním rozhlase.

Przydacz v rozhovoru zapochyboval, zda má česká strana „skutečný zájem spor ukončit“. Podle něj leží nabídka Varšavy na stole a nyní se uzpůsobuje českým „očekáváním“.

Připustil také, že polský vyjednávací tým může odjet z Prahy, aniž se mu podaří dosáhnout dohody. „Češi by dnes mohli dostat nějakou kompenzaci, a pokud ji dostat nechtějí, je zřejmé, že tato jednání nebudou pokračovat donekonečna jen kvůli tomu, aby se jednalo,“ dodal náměstek.

Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Neplatí ani pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), kterou unijní soud Polsku uložil za nerespektování soudního rozhodnutí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli podle PAP uvedl, že obyvatelé českých pohraničních oblastí mohou na základě polského návrhu počítat s finanční podporou na projekty související s vodou, vytvoření nových protihlukových stěn a další opatření. Český ministr životního prostředí Brabec řekl, že jednání se netýkají pouze finančních náhrad a investic v České republice, ale také mnoha technických aspektů, které s tím souvisejí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Jaroslav Loudil
1. říjen 2021, 10:15

Stát který v roce 2021 vyrábí 81 % své elektřiny z uhlí / podstatně horší jak Čína nebo Indie/ v žádném případě nesklízí moji důvěru. Jsem opravdu zvědav, jak budou Poláci naplňovat své klimatické závazky. A nebo je budou sabotovat stejně jako dnes Turow ?? Zřejmě ano.

Jaroslav Loudil
1. říjen 2021, 10:22

Stát, který ještě roku 2021 může vyrábět 81 % !! své elektřiny z uhlí nemá moji důvěru. Je horší jak Čína nebo Indie.

Jaroslav
5. říjen 2021, 12:23

Poláci si mezivládní dohody představují jak Polskou tržnici

Arimatejský
1. říjen 2021, 11:39

Chápu, že strana PiS má velké potíže udržet svoji vládu a zdůvodnit svým polským voličům své neúspěchy v zahraniční politice, ale ani se mi nechce věřit, že by se pan náměstek uchýlil k tak nehoráznému vyjádření. Pokud se nechce polská vládní delegace konstruktivně dohodnout a české občany kompenzovat, tak ať to jasně řekne, odjede domů a setkáme se u Evropského soudního dvora, který to vyřeší. Akorát mu to bude pár měsíců nebo možná let trvat a celou tu dobu bude každý druhý den z polské národní obalky mizet milion EUR. A to jsem zvědav, jak tohle polská vláda svým zemědělcům a starostům vysvětlí.

Josef
30. září 2021, 20:33

Toto je největší mezinárodní ostuda ČR za poslední roky.

Carlos
30. září 2021, 21:18

Nojo, já jsem zapomenul že podle Vás se měla raději nechat voda zmizet úplně, že je podle vás normální aby se v podkladech jenom tak tvrdilo že zničeho nic se negativní dopady zastaví na státní hranici a tak.

Možná kdybyste si ten případ našel od začátku, tak to že to došlo až k soudu je vina Polska, které dělalo krávu a nechtělo jednat o ničem.

Josef
30. září 2021, 23:55

Jak vidím vy to nechápete , pokud by se škoda stala pak je na řadě jednání s Polskem popř. žaloba o náhradu škod, ale to co se děje jsou nějaká jednání o potenciálních možných škodách , takových keců o ničem provází každou velkou stavbu jako jsou přehrady doly elektrárny. Pamatuji si , když se stavělo Gabčíkovo to mělo dojít ke kolapsu ekosystému nejméně v 1/3 Slovenska a polovině Maďarska. Jak říkám tady nejde o vodu pro pár stovek lidí tady jde o útok na Polskou energetiku, do které je zapleten náš Ministr životního prostředí. Slouží to samozřejmě jak Němcům tak Rusům. Protože obě země potřebují, aby Poláci byli závislí na plynu drželi "ústa" ohledně NS2. Proto je také unie najednou tak "akceschopná" Někdy se podivuji Carlosi nad Vaší naivitou ta vesnice nikoho nezajímá.

RosMar
1. říjen 2021, 06:33

To jsou divoké konstrukce. Určitě EU a Německo jde ruku v ruce s ruským zájmem proti hrdinným Polákům. Jasně, to dává naprostý smysl. To máte z vlastní hlavy, nebo kolik za to platí?

Pavel
2. říjen 2021, 01:36

BLáboly. Opakuješ pisáckou propagagndu. Škody už nastaly a ČR se snažilo jednat roky ... s nulovou odezvou ze strany poláků hrabajích pod sebe a neochotných nahrazov škody jimi způsobené nahrazovat nebo dokonce jim předcházet.

Omega
30. září 2021, 23:26

No uvidíme jak Poláci odejdou z jednání. Zatím vše co nabízí je částka kterou zaplatí na pokutách za 2 měsíce. Záruky nenabízí žádné.

Za to chtějí všechno. Takže ano, je to mezinárodní ostuda, ale primárně poláků

Josef
1. říjen 2021, 00:01

A co by jako měli platit, vždyť se nic nestalo. Tak za co by měli platit. To je jako když na zahradě zasadíte stromek a soused Vás bude žalovat za to ,že mu tam z něho možná bude létat listí - naprosto stejná logika.

RosMar
1. říjen 2021, 06:25

Je tak těžké pochopit, že nejde o prachy ale o opatření? Že primárním cílem je, aby voda nezmizela?

Josef
2. říjen 2021, 01:33

Primárním cílem je poškodit Polskou energetiku a soudržnost V4. Jde o zájmy Německa , Ruska , EU To poslední co někoho zajímá je voda pro nějakou příhraniční vesnici. Podívejte se jak bylo Rusko a Čínou vyřazeno z Dukovan okamžitě umlkla propaganda to jako myslíte, že odstranění Koněva , výstavba památníku Vlasovcům a Vrbětice byla náhoda a Vystrčil jel náhodně na Tchaj-wan hájit demokracii ? určitě mu to strašně leželo na srdci a nebo splnil svojí roli a dostal šéfa senátu nebo jsou to všechno jsou náhody ? Myslíte si ,že ty drahé energie co teď máte nebyly plánovány ? Nikdo určitě v EU netušil, že když se stáhnou povolenky vyletí cena .... Naplánovali Vám, že zchudnete to je celé tajemství.

JVr
1. říjen 2021, 08:42

Ta voda ale již v některých obcích zmizela (klesla její hladina k 80 m apod.).

Otázka tak může být maximálně, zda za to ten důl může (na 90% ano) nebo nemůže.

Ta pokud to přirovnám k vašemu stromu, tak ten strom tam už stojí listí lítá k nám na zahradu a Poláci vymysleli, že postaví u toho stromu směrem k nám zeď vysokou jak polovina toho stromu...

Pavel
2. říjen 2021, 01:37

BLábol, škody už nastaly.

Jaroslav
5. říjen 2021, 12:27

Poláci a jejich kšefty jsou vyčůraný jak díra do sněhu, to, že to zkrachovalo divné není. Dělat mezivládní dohodu s výpovědí za dva roky při těžbě 22 let může jen naivní mentální impotent, na to ty Poláci tu jsou známí dost

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se