Domů
Energetika v ČR
IEA: ČR se bude muset přestat spoléhat na uhlí dříve, než čekala
Elektrárna Tušimice
Zdroj: ČEZ

IEA: ČR se bude muset přestat spoléhat na uhlí dříve, než čekala

Česká republika se musí více snažit, aby do roku 2030 splnila energetické a klimatické cíle Evropské unie (EU). Tyto přísnější cíle ji přimějí rychleji se vzdát uhlí, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve své nejnovější studii hloubkově přezkoumala českou energetickou politiku. Země by podle ní měla podpořit komunity v oblastech, které tento vývoj zasáhne. Zprávu představil šéf IEA Fatih Birol.

Česká republika se musí připravit na časnější postupné vyřazování uhlí, než se původně předpokládalo. Měla by vyvinout nízkouhlíkové zdroje energie, které by ho nahradily, a zároveň podniknout kroky ke zmírnění hospodářských a sociálních dopadů v regionech, uvedla IEA.

Materiál připomíná, že uhlí se v současnosti podílí téměř z poloviny na výrobě elektrické energie v České republice. Ze čtvrtiny pokrývá poptávku po vytápění ze strany domácností. A podle stávajících plánů má uhlí hrát důležitou roli až do třicátých let 21. století.

Nová politika Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu, včetně balíčku „Fit pro 55,“ si však pravděpodobně vynutí dřívější vyřazení uhlí. Rostoucí ceny za emisní povolenky totiž způsobí, že uhlí bude ve srovnání s jinými zdroji elektřiny a tepla méně konkurenceschopné.

Hnědouhelná elektrárna Počerady. Zdroj: ČEZ
Ilustrační foto

„Vyzývám českou vládu, aby začala lépe využívat různé nízkouhlíkové zdroje energie, které jí mohou pomoci přejít bezpečným způsobem na čistší energetický systém a pohánět její ekonomiku po další desetiletí,“ poznamenal šéf IEA.

Zpráva uvádí, že postupné ukončování těžby uhlí v České republice představuje ekonomickou a sociální výzvu. V tomto odvětví totiž pracuje mnoho lidí z ekonomicky slabších regionů. Česká republika ale může na pomoc postiženým komunitám využít dostupné fondy Evropské unie. IEA Prahu dále vyzývá, aby zvážila vytvoření specializované agentury, která by se při provádění podpůrných programů zaměřila na energetickou účinnost.

Podle zprávy pomohla klesající spotřeba uhlí v letech 2009 až 2019 snížit takto vznikající emise CO2 v České republice o 14 procent. ČR ale přesto v tomto a řadě dalších ukazatelů zůstává nad průměrem zemí, které IEA zkoumala.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Ivan
14. září 2021, 10:17

Blíží se doba energetické chudoby. Dnes cena EE na PXE 105,2EUR/MWh.

Jan Boleslav
14. září 2021, 20:43

A obrovského rozvoje fotovoltaiky a bateriových úložišť. Když bude cena konvenční EE trojnásobně vysoká.

Jaroslav
19. září 2021, 14:11

ono řešení není tak složité, odstoupit z energetické burzy a řídit se bilaterálními smlouvami o dodávkách energií a komodit. UPLNĚ JEDNODUCHÁ VĚC, emisní povolenky se vymkli z rukou a nikdo je neřídí

Jan Veselý
19. září 2021, 15:04

Máte snad pocit, že by něco dnes bránilo uzavírání bilaterálních smluv? Na burze se obchoduje jen když to tak účastníkům vyhovuje.

Karásek
14. září 2021, 11:00

To je další argument pro rozvoj OZE.

Ivo
14. září 2021, 11:11

Není třeba hledat další argumenty pro rozvoj OZE, ale o selský rozum.

Pan ředitel mezinárodní agentury žije zřejmě ve virtuálním světě, kde lze okamžitě uhelné elektrárny nahradit OZE; leč ve skutečnosti/reálném světě to tak nefunguje.

OZE jsou super, ale přinášejí nestabilitu přenosové sítě, kterou ještě nějaký čas ve funkci regulátora mohou uhelné elektrárny úspěšně plnit.

Obávám se jen, že "ZELENÝ = AKTIVISTICKÝ ROZUM" bude dál Evropě, resp. ČR škodit.

energetik
14. září 2021, 11:19

Žádné škody od "ZELENÝ = AKTIVISTICKÝ ROZUM" nikde nevidím, spíše naopak. To nemůže přece žádný rozumný člověk říct, takový nesmysl.

Martin
14. září 2021, 17:53

Že ne?

Se podívejte na dnešní ceny EE a plynu.

Co to bude znamenat?

1. Horší konkurenceschopnost ve světě (ještě více se rozevřou nůžky mezi námi a Čínou)

2. Další přesun výroby do Číny

3. Z toho plynoucí rostoucí nezaměstnanost

3. Z toho plynoucí vyšší kriminalita

4. atd. atd...

Za mě je to argumentů až až ...

Ale žijte si dál v tom svém naivním světě. Jen se bojím, že kvůli takovým jako jste "VY" si nabijeme držku všichni.

Hans
15. září 2021, 08:04

Uvědomte si prosím proč se tohle všechno dělá. Klimatická změna dopadá na nás všechny, je to naprosto zásadní problém. Všechna negativa, která jste zmínil a která samozřejmě nastat můžou, pokud to vezmeme za špatný konec, jsou ničím proti tomu co sebou přináší neodvratitelná klimatická změna. My se můžeme pokusit následky této katastrofy zmírnit a začít už něco konečně dělat místo nekonečného žvanění proč to nejde.

Milan
15. září 2021, 12:08

@Hans, to je blábol všech klimatických alarmistů. Vy si opravdu myslíte, že můžeme ovlivnit klima jak si přejeme? Nehledě na to, že ani nevíme jaký vliv má lidská činnost na klima, pokud vůbec nějaký. Neodvratitelná klimatická změna probíhá, tak jako se dělo v minulosti a bude dít v budoucnosti.

energetik
15. září 2021, 18:05

Dnešní ceny EE a plynu jsou na úrovni z roku 2008 a to hlavně proto že výstavba dalších levných OZE se zde blokuje. Jak se výstavba uvolní ceny klesnou jako tomu bylo po roce 2010. A co tam máte dál? Jen samé vaše nepodložené dojmy.

Emil
15. září 2021, 20:35

A vaše dojmy jsou podložené čím, rádobyenergetiku? Ceny elektřiny i plynu jsou letos na historických maximech a ne na úrovních roku 2008. Žádná výstavba OZE se tu neblokuje, jen se tu ukazuje jejich "atraktivita" bez provozní podpory.

Jiří Procházka
15. září 2021, 18:33

A že jim nevadí situace v Polsku,to si vyjednalo možnost využívat uhlí do roku dvatisicectyricetdva? Nedávno v Německu nefoukal vítr a tak rozběhli uhelnou elektrárnu.Je snadné uhelné elektrárny zbourat, nemělo by to být dříve než budou připravené náhradní zdroje.Jinak zpět do jeskyní!

Ivo
14. září 2021, 11:31

Vážený energetiku,

záměrně přehnaným a provokativním názvem jsem jen podtrhl potřebu selského rozumu, jehož použitím zvládneme transformaci energetiky bez ztráty co nejmenšího počtu kytiček....

Jednoduché poučky typu "přejdete na nové zdroje, nahradíte v krátké době stávající zdroje, zavřete rychle uhelné elektrárny, aj..... jsou terčem mé provokace.

Jak vidím, zabrala - diskuze zahájena.

Děkuji .

Jan Veselý
14. září 2021, 12:29

Ono by úplně stačilo, aby tady lidi ve vedení země konečně vyndali hlavu ze zadku a začali konečně něco dělat. Obzvláště, jestli ta změna má nějaký čas trvat. Spoléhat se na to, že nás spasí jeden zázračný reaktor za 15-20 let nelze. A spousta věcí se dá udělat fakt rychle. Obrovské množství uhlí se v ČR propálí úplně zbytečně.

Dalibor Fišer
14. září 2021, 13:12

"Obrovské množství uhlí se v ČR propálí úplně zbytečně...". Ne zbytečně, jen pro upřesnění parní elektrárny regulují síť, a tím stabilizují soustavu. Nebojte jak budou stárnout bloky porostou náklady na údržbu, a jak bude klesat spolehlivost bloku, tak budou vyřazovány z provozu přirozenou cestou.

Jan Veselý
14. září 2021, 13:19

Až čtvrtina uhlí v ČR se spálí kvůli exportu elektřiny, tj. zbytečně. České ekonomice to přináší minimální zisky a velké negativní externality. Navíc se tak plýtvá omezeným zdrojem. Tohle trvá už od dokončení JE Temelín, tj. 20 let.

Vinkler
15. září 2021, 17:40

Pane Hans a pane Veselý. Je třeba se podívat pravdě do očí.

Základní ekologický zákon říká, že množství zvířat závisí na dostupnosti potravy, to je energie.

Z historie víme, že kromaňonců bylo asi 100 tisíc. A stačili sežrat mamuty a neandrtálce.

Po "zprůmyslnění" ohně nastoupilo zemědělství a bylo nás milion.

Po 1. průmyslové revoluci tj. století páry nás byla miliarda.

Nyní je nás 10 miliard. Pokud bude levná energie dostupná všem, je možno reagovat na oteplování. Vyrobí se dostatek vody i potravin. To je nejdůležitější věc.

Pokud ne, tak dojde na triviální řešení a počet lidí bude "přírodou"! přizpůsoben množství dostupné energie. Sežere se celá příroda kolem. Dojde i na kanibalismus.

Při tom je skutečně vhodné omezovat CO2, rychle, nikoli však ukvapeně za každou cenu = cenu života lidí. Nechápu, proč se ekologisté brání jaderkám, když nic jiného s trvalým provozem není. FVE a VTE jsou nestabilní, baterie nejsou dost k dispozici a jsou drahé.

Já mám větší obavy z kolapsu civilizace, než z JE.

Jan Veselý
15. září 2021, 18:03

Souhlasím s tím, že při snižování emisí CO2 by měly mít přednost věci, co se dají udělat rychle a levně. Tedy je to v první řadě přestat dělat kraviny, jako je export elektřiny z hnědého uhlí.

A taky je důležité dělat aspoň něco, aby to "nejednat unáhleně" nakonec vlastně neznamenalo "nedělat nic". Jako je nicneděláním celá česká jaderná výstavba posledních 10 let.

Vinkler
15. září 2021, 19:00

Pane Veselý, kdyby se příliš nezveličovalo grínpísákama a spol. jaderné nebezpečí, už by stály. Ono sice objektivně je, ale co je zcela bezpečné.

Jan Veselý
15. září 2021, 21:07

ad Vinkler) A teď tu o Karkulce. žádný "grínpísák" nemůže za neschopnost jaderného průmyslu stavět v termínu a v rozpočtu. Žádný "grínpísák" nemůže za gigantománii jaderného průmyslu a jeho neschopnost najít si investory.

Vinkler
16. září 2021, 07:28

Pane Veselý, zaměňujete příčinu a důsledek.

Důvodem proč se nestaví jsou obrovské protijaderné kampaně grínpísáků. Lživé kampaně o počtu mrtvých, které obrovsky zdraží výstavbu, znemožní de facto legislativu, blokují stavební povolení a odradí i investory. A pak můžete to obrátit v tvrzení, že za to mohou atomčíci.

Milan Vaněček
16. září 2021, 07:55

Pane Vinkler, je přece naprosto zřejmé proč se málo staví nové jaderné elektrárny. Může za to havarie ve Fukušimě.

Ta zcela jasně ukázala, že ani zemětřesení ani zalití vlnou tsunami nezničí jaderný reaktor. Ten zničí teprve to na co jaderní inženýři asi zapoměli. Je to čistá fyzika. Jsou to totiž zbytkové reakce v reaktoru po jeho zastavení, které uvolňují tolik tepla že to (při nastalém přerušení nuceného odvodu tepla z reaktoru) vede k rozkladu vody na vodík a kyslík a k nekontrolovanému výbuchu a nakonec k protavení reaktoru,

Je to čistá fyzika, reaktory nad cca 100 MW tak mohou dopadnou všechny, záleží na souhře nečekaných událostí a chybách obsluhy v extrémně obtížné situaci havarie.

Za vším hledej fyzikální zákony.

luboš
14. září 2021, 12:02

Jedna nejmenovaná montovna automobilů v ČR plánuje nahradit špinavá fosilní paliva své teplárny za čisté palivo - dřevní štěpku. Tato automobilka bude potřebovat na svůj provoz a zásobování přilehlého města teplem palivo, které se urodí na ploše cca 5% využitelné lesní plochy ČR. Kolik je podobných závodů v ČR? 300? To abychom zalesnili všechny planety sluneční soustavy snad kromě Slunce, které dává vzácnou využitelnou energii.

Martin P
15. září 2021, 08:22

Nezapomínejte na výsadbu na asteroidech, to taky hodí nějaké to procento...

Dalibor
14. září 2021, 12:16

To jsou žvásty, copak dotyčný nevidí současný stav v síti?

a výrok " Měla by vyvinout nízkouhlíkové zdroje energie, které by ho nahradily". Prostě náhrada uhlí a plynu zatím neexistuje a my to máme vyvinout v nejbližší době. Tak ať zvládnutí termojaderné fúze vyvine on v nejbližší době, když je to tak jednoduchý. At na jeho zodpovědnost pod jeho jménem jen nařídí v EU neprodat z uhelných a plynových zdrojů na týden el. energie jak na dlouhodobých a pak krátkodobých kontraktů. v Stačí týden. Uvidíme jak si s tím trh poradí. Pak by měl nést zodpovědnost. Ono za to neodpovídat a radit někomu , to je hrozně jednoduchý. Fakt stačí týden třeba druhý září v roce 2023. Pokud už někdo neprodal. V plné nahotě by se ukázalo všem diskutujícím na toto téma jak by to vypadalo a měli by všichni jasno. Třeba by to fakt fungovalo já nevím. Všichni jen předpokládáme, a takto by to bylo vidět v plné nahotě.

Pavel Veselý
14. září 2021, 17:39

Přejdeme na plyn za 1000 USD, pokud na nás nějaký vůbec v Evropě zbude. Největší odběratel tj. Německo má plyn za 220 protože to dohodli přímo s Gazprom (Merkelová), podobně Maďaři. My ale jako největší rusofobové jsme vyhodili Rosatom z tendru a plyn pouze na burze za spotovou cenu.

No ČR má díky našim vládám , Koudelkovy a dalším expertům skutečně černou budoucnost.

Nefi
14. září 2021, 19:09

Výborný článek pro strhnutí šupin z očí.

Žádní aktivisté zde nehrají roli a nikdy nehráli. Chceš, aby někdo koupil tvé dluhopisy nebo akcie, musíš být zelený. Fondy, pojišťovny, obchodní partneři, všichni mají stejná pravidla jinak by se sami ocitli na blacklistu někoho jiného. Je to dokonale propojený systém. A jelikož všichni chtějí to samé tj. přispět k ochraně planety, tak vlastně i z čistě etického pohledu na věc, ten kdo lpí na starém systému fosilních zdrojů představuje zlo.

Emil
14. září 2021, 19:36

Ovšem jen do chvíle, než tenhle dokonale propojený systém dostihne fyzikální realita...

Vinkler
16. září 2021, 07:51

Ti, kteří jsou v tom letadle nahoře (fondy, pojišťovny, investoři...), věří, že se jim nic nestane. Umí spekulovat na krach. Zaplatí to všichni ostatní, včetně zelených pěšáků.

Milan
15. září 2021, 12:14

Šupiny na očích máte zřejmě vy, když nevidíte, kam takový systém spěje. Centrálního šmírování, zákazů a příkazů jsme si tady užili už dost. Bohužel k tomu zase spějeme.

Nefi
15. září 2021, 22:32

Fosilním dinosaurům nikdo nic nenařizuje. Pouze s nimi nikdo nechce mít nic společného a musí platit za externality, tj. za přenášení škod na ostatní. V ČR je jeden extrém, těžaři mohou těžit a těží na cizích pozemcích. Jestli je něco pozůstatek z minulosti tak toto.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se