Domů
Úspory energie
Firmy mohou uzavírat se státem dohody o energetické efektivitě. Mají přispět ke snížení spotřeby energie o 23 PJ/rok
rozvody tepla

Firmy mohou uzavírat se státem dohody o energetické efektivitě. Mají přispět ke snížení spotřeby energie o 23 PJ/rok

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo Strategické prohlášení / Dobrovolnou dohodu v oblasti dosahování energetické efektivity. K uvedené dohodě se mohou dle MPO připojit subjekty napříč podnikatelským sektorem, které chtějí přispět k naplnění cílů v oblasti zvyšování energetické účinnosti. Podle návrhu Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) by měly dobrovolné dohody přinést do roku 2030 až 23,2 PJ/rok nových úspor energie.

Uvedené dobrovolné dohody, které mohou s MPO jakožto regulujícím subjektem uzavřít společnosti aktivní na trhu s energií, připravilo MPO ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Českým plynárenským svazem a Českým sdružením regulovaných elektroenergetických společností.

„Pouze společné úsilí státu, subjektů na trhu s energetickými službami a dalších podniků pomůže zvyšovat energetickou účinnost, aniž by to významněji dopadlo na konečné spotřebitele energie. Rád bych tak vyzval nejen energetické distribuční a obchodní společnosti, ale všechny společensky odpovědně smýšlející podnikatele, aby se ke strategickému prohlášení připojily. A ochotu podílet se na udržitelné spotřebě energie a zvyšování energetické účinnosti deklarovaly konkrétní dohodou, kterou s MPO uzavřou,“ řekl vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček

MPO připomnělo, že Česká republika má v letech 2021 až 2030 s ohledem na změny klimatu a nutnost snižovat emise skleníkových plynů každý rok uspořit 0,8 % z konečné spotřeby energie. V absolutních hodnotách to znamená nové roční úspory ve výši 8,4 PJ/rok a celkové nové úspory do roku 2030 ve výši 84 PJ/rok.

Stanovení kumulovaného závazku ČR dle čl. 7 pro období 2021-2030 (v PJ). Zdroj: NKEP
Stanovení kumulovaného závazku ČR dle čl. 7 pro období 2021-2030 (v PJ). Zdroj: NKEP

Jedním z hlavních opatření pro dosažení tohoto cíle mají být právě dobrovolné dohody, které mají podle NKEP přinést do roku 2030 nové úspory ve výši 23,2 PJ/rok. Podle NKEP se přitom jedná o teoretický potenciál deklarovaný zástupci dotčených subjektů (distribučních společností a obchodníků s energií v oblasti plynárenství, elektroenergetiky a teplárenství) jako dosažitelný. Předpokladem pro jeho využití je zapojení většiny významných subjektů na trhu do tohoto schématu.

„Dohody je možné uzavírat ihned. Stačí se seznámit s její vzorovou podobou na webu www.mpo.cz a obrátit se na náš resort s představou, v jaké podobě by ji společnost chtěla uzavřít. Po shodě nad konkrétním zněním může být uzavřena takřka obratem,“ dodal náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Prokš
28. únor 2020, 10:05

Dobrý den,

Měl bych nápad efektivně snížit energetickou náročnost ČR. Ať ve všech státních úřadech vypnou vytápění a elektřinu. A začnou pěkně od nejvyšších státních pater. To znamená vypnout vládu a ministerstva. A energeticky zapasivovat veškeré úřední budovy - zamezit jakémukoli větrání a klimatizaci, protože tím se ztrácí teplo v zimě a tahá dovnitř teplo v létě. Žádná teplá voda na mytí, ta teplá voda končí přece v kanalizaci, ohromné tepelné ztráty zcela zbytečně. Počítače jen ultraenergeticky nenáročné, elektřinu k nim vyrábět šlapáním na rotopedu. To budou panečku úspory!

Jen ať si páni ministři a úředníci odzkouší, co fakticky znamenají zákony a vyhlášky co uvalují na nás sprostý lid.

Jan Veselý
28. únor 2020, 10:14

Hustá demagogie. Co vám který úřad tak strašného provedl?

Martin Prokš
28. únor 2020, 12:16

A jak by jste pojmenoval od stolu udělanou tabulku toho, jak bude celá ČR šetřit pro příštích 10 let? Pro letošek dobrovolně, příští rok když nebude dost dobrovolníků, tak stejně nevymislí nic jiného než pod zákonným trestem a okořeněné energetickými odpustky...

Za komárů byly pětiletky. EU má ekonomické sedmiletky a OZE desetiletky až třicetiletky.

Je špatná ta žába, která v hrnci aspoň kváká, nebo ty co ji šlapou pod hladinu aby byla zticha?

Jan Veselý
28. únor 2020, 15:24

Nezval bych to tak, že se někdo potřebuje vyvředit.

PE
28. únor 2020, 20:36

Jak velka je ,,konirna,,a kolik v ni maji primotopu na max,tam to nikdo neresi,kdyz jsou tam do noci.Nekteri si musi ,,pritapet,, v mistnim butetu. Za vlady KSC o sjezdu mel palac kultury spotrebu elektriny 3,5 MEGAWATT!!Mam to od znameho ,co se pohyboval na strane VN kopek primo v budove.Pri dnesnich cenach by si to DOMA nikdo nedovolil.

Richard Vacek
28. únor 2020, 15:19

Možná nám koronavirus usnadní splnit Green deal s předstihem a bez závazků.

David K
29. únor 2020, 16:47

Dobrovolné dohody nic neřeší.

Každá firma je sama tlačená konkurencí k tomu, aby vyrobila ekonomický výhodný výrobek. Není třeba tlaku na firmy. Jediný výsledek bude ten, že státy, kde se tak netlačí na pilu, firmy vyrábějící v EU převálcují a můžeme se jít akorát klouzat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se