Domů
Větrné elektrárny
Britské společnosti se podílí téměř z 50 % na výstavbě a provozu offshore VtE

Britské společnosti se podílí téměř z 50 % na výstavbě a provozu offshore VtE

Podle zprávy zveřejněné britskou asociací renewableUK je podíl nákladů plynoucích společnostem ze Spojeného království, které se podílejí přípravě, výstavbě a provozování offshore větrných elektráren (VtE), 48 %. Velká Británie je tak velmi blízko dosažení svého cíle 50% podílu britských firem do roku 2020.

V Británii má být během následujících 4 let investováno do výstavby offshore větrných parků 11,5 miliardy liber (přes 327 miliard Kč). Jen během příštích třech let má být postaveno 10 projektů offshore větrných parků. Investice do offshore větrných elektráren tak budou v Británii vyšší než investice leteckého průmyslu nebo investice do rozvoje síťové infrastruktury telefonních operátorů. Zájmem Spojeného království je, aby co nejvyšší suma z objemu investovaných prostředků následně zůstala ve Velké Británii.

V roce 2015 byl podíl výdajů plynoucích z podepsaných kontraktů souvisejících s provozováním a výstavbou offshore VtE s britskými společnostmi 43 %. Dle aktualizovaných údajů z letošního roku se podíl britských společností zvýšil na 48 %. Metodika použitá při vyhodnocování podílu britských firem sleduje pouze kontrakty s hodnotou 10 milionů liber a vyšší.

„Tato zpráva ukazuje sílu tohoto rostoucího odvětví a také to, že tento sektor pozitivně přispívá k růstu britské ekonomiky prostřednictvím celého dodavatelského řetězce. Budeme pokračovat i nadále s podporou offshore větrných elektráren, které nám mj. umožní omezovat emise skleníkových plynů,“ prohlásil britský náměstek pro průmysl a energetiku Richard Harrington.

Podle informací serveru Financial Times pomohlo k navýšení podílu britských firem oproti roku 2015 i otevření továrny společnosti Siemens na listy rotoru v Hullu během loňského roku.

Investiční výdaje si však i tak ze sledovaných oblastí vedou nejhůře, když pouze 29 % kapitálových nákladů skončilo na účtech britských společností. Také díky nové továrně Siemensu se však jedná o nárůst oproti hodnotě 18 % dosažené v roce 2015.

Výdaje spojené s vývojem projektů a jejich provozem pak již jdou ze 75 % britským společnostem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se