Domů
Obnovitelné zdroje
Poslední letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu se zaplnila, ceny mírně poklesly
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Poslední letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu se zaplnila, ceny mírně poklesly

V září v Německu proběhla letošní třetí a zároveň poslední aukce na podporu výstavby větrných elektráren na souši. Na rozdíl od předešlých dvou letošních kol a zároveň většiny aukcí z předchozích tří let se aukce zcela zaplnila, což pomohlo snížit průměrnou vysoutěženou cenu.

Do třetího letošního kola aukcí pro onshore větrné elektrárny v Německu developeři přihlásili celkem 210 projektů a souhrnném instalovaném výkonu 1824 MW. Na rozdíl od minulého kola, ve kterém německý síťový regulátor Bundesnetzagentury (BNetzA) snížil předem na základě předpokladu nedostatku projektů jeho objem, se tentokrát soutěžilo o původně avizovaných 1492 MW výkonu.

V aukci podle regulátora nakonec uspělo 166 projektů o instalovaném výkonu téměř 1494 MW. Většina vysoutěženého výkonu byla již tradičně soustředěna na větrnějším severu Německa ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko (401 MW), Severní Porýní-Vestfálsko (315 MW) a Dolní Sasko (265 MW). Na severu země je již nyní soustředěna většina výkonu větrných elektráren, což si v Německu vyžaduje intenzivní rozvoj tamní přenosové soustavy a s ním spojené investice v řádu desítek miliard eur.

Developeři úspěšných projektů si podle regulátora zajistili výkupní ceny v rozmezí od 52 do 59,2 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 57,9 EUR/MWh. Ve srovnání s 59,1 MWh z minulého kola se tak jedná o mírný pokles a zároveň o nejnižší průměrnou vysoutěženou cenu od května 2018.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jiří
16. říjen 2021, 15:18

Není teď lepší postavit bez aukce a prodávat elektřinu na trhu?

Jan Veselý
16. říjen 2021, 15:42

Není, pokud tedy vaše perspektivy nekončí příštím týdnem. Stavba větrné elektrárny je investice s perspektivou na 20+ let dopředu. nikdo, kdo si dal tu práci, aby si zjistil co je příčinou současných vysokých cen, si nemyslí, že současná situace vydrží tak dlouho.

Jiří
16. říjen 2021, 18:15

Při porovnání vašeho a Emilova příspěvku mám dojem, že absolutně netušíte jak aukce fungují a jen máte potřebu něco napsat ještě ke všemu s několika argumentačními klamy ve třech větách.

Josef
17. říjen 2021, 01:52

Pokud vím pane Veselý pak jste říkal, že spekulativní cena povolenek nevadí a že podnikatel má nést nějaké riziko .... můžete mi vysvětlit jak můžete podporovat nepředvídatelnou cenu povolenek a pak za pár dní kvitovat stabilní ceny výkupu pro OZE. Vy prostě říkáte jen to , co se vám právě hodí ve prospěch OZE....

Jan Veselý
17. říjen 2021, 06:37

To vám vysvětlit nemůžu, protože nemám potřebu obhajovat něco co jsem nikdy neřekl a potvrzovat něčí ničím nepodložené spekulace.

Emil
16. říjen 2021, 16:53

Není, protože aukce omezují cenu vyrobené elektřiny zdola a nikoliv shora. Výrobce ji na trhu prodává tak jako tak, jen v případě nižších než vysoutěžených cen ji dorovná tzv. jednostranná tržní prémie.

Jiří
16. říjen 2021, 18:03

Děkuji za vysvětlení, to jsem přesně potřeboval vědět.

Vinkler
16. říjen 2021, 19:14

No a to i po hodně hodin, když nefouká. To je gool.

energetik
17. říjen 2021, 06:50

Aukce byla na výkupní cenu, ne na bonus. To si pletete, u větrníků s akumulací byl bonus. Takže BNetzA tu silovou energii od výrobců vykoupí za 57,9 EUR/MWh a dále to samozřejmě BNetzA může prodat na trhu a teď s docela velkým ziskem.

Emil
17. říjen 2021, 08:32

Vůbec jste ten princip aukcí na výkupní cenu nepochopil, rádobyenergetiku. Jde v nich o tzv. plovoucí tržní prémii, která dorovnává vysoutěženou výkupní cenu v případě, že je vyšší než aktuální tržní. Na rozdíl od aukcí s akumulací, kde je ten bonus pevný. Viz třeba zde:

"The support is a one-sided floating premium (participants bid price level (a strike price), if market prices are lower, they are compensated and if higher they can keep the total income)."

mdpi. com/1996-1073/14/2/516/htm

energetik
17. říjen 2021, 08:52

Bonus by zde:

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecku-probehla-dalsi-inovativni-aukce-oze-vysoutezena-byla-jen-cast-nabizeneho-vykonu

V článku je napsáno že toto byla výkupní cena.

Motáte to dohromady jak se vám zrovna hodí.

Emil
17. říjen 2021, 16:40

Jediný kdo tu něco motá dohromady jste vy sám. O inovativních aukcích s pevnou tržní prémií jste začal vy, do té doby o nich řeč vůbec nebyla.

Výkupní cena v klasických aukcích neznamená, že v případě vyšších cen na trhu než je vysoutěžená výkupní cena musí rozdíl provozovatelé vracet, znovu cituji "if higher they can keep the total income".

Byly i aukce na offshore VtE, ve kterých se vysoutěžila nulová výkupní cena. Snad si nemyslíte, že to znamená, že by se v takovém případě zavazoval výrobce k tomu, že bude dvacet let dodávat elektřinu zadarmo.

Asd
17. říjen 2021, 12:02

To víte že není. Protože bez dotací by jste prodělal i kalhoty. Tak to máte jistotu že tu EE od vás nakoupí za vysoutěženou cenu. Nezapomínejte že když zafouká tak cena letí dolů a když nefouká tak nahoru. Ledaže by jste točil za bezvětří sám lopatkami. :-)

Vinkler
17. říjen 2021, 14:05

Jenomže ty větrníky mají nárok na platbu i když netočí.

A větrníků je na trhu nadbytek. Trh to říká, neboť když fouká je spotová cena záporná. No a když fouká je minimum ta soutěžní. Když nefouká je spotová velmi vysoká chybí výkon ale i pro netočící, nedodávající větrníky je to ta soutěžní (po dost hodin). A to vše se musí v prodejní koncové ceně objevit.

Proč se tedy všichni diví současné ceně?

Carlos
17. říjen 2021, 14:34

Dá se to brát tak že je buď moc větrníků, nebo nedostatek drátů. Mě přijde že problém je spíš s těmi dráty. Pokud by jich bylo dost, tak by nebyly situace kdy se na severu platí za nevýrobu a na jihu točí PPE. Že jim chyb nějaké další nácestné VE je pak taky další problém. Stejně tak bohužel existují stále úzká místa na hranicích, což bývá problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se