Domů
Větrné elektrárny
Vestas uzavře tři závody na výrobu komponentů pro větrné elektrárny v Německu, Dánsku a Španělsku
Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas
Zdroj: Vestas

Vestas uzavře tři závody na výrobu komponentů pro větrné elektrárny v Německu, Dánsku a Španělsku

Dánský dodavatel větrných elektráren Vestas oznámil, že ukončí provoz tří závodů na výrobu komponentů pro větrné elektrárny v Německu, Dánsku a Španělsku. Důvodem pro uzavření továren je dle společnosti potřeba vyhovění výrobním požadavkům na měnící se produktové portfolio, kdy poptávka po některých produktech klesá a u některých se postupně přesouvá mimo Evropu. 

Vestas v tiskové zprávě uvedl, že uzavření uvedených tří závodů je důsledkem pokračující integrace aktivit v oblasti onshore a offshore větrných elektráren, která je nezbytná pro zlepšení konkurenceschopnosti větrných elektráren a tedy i zrychlení rozvoje těchto zdrojů.

V Německu Vestas uzavře ke konci letošního roku závod v braniborském Lauchhammeru, kde v současné době zaměstnává asi 460 zaměstnanců. Společnost zde vyrábí lopatky pro větrné turbíny V117 a V136. Poptávka po těchto lopatkách bude pokryta zbylými závody Vestasu ve světě.

Důvodem pro uzavření španělského závodu ve městě Viveiro je dle Vestasu klesající poptávka po menších onshore větrných turbínách a dále potřeba optimalizovat výrobu komponentů pro offshore větrné elektrárny. Uzavření tohoto závodu se dotkne zhruba 115 zaměstnanců.

Ukončení provozu závodu v dánském městě Esbjerg souvisí podle společnosti s postupným přesunem poptávky po komponentech pro offshore větrné turbíny V164 a V174, které jsou zde vyráběny, primárně na mimoevropské trhy. Vestas v současnosti zaměstnává v tomto závodě zhruba 75 zaměstnanců.

Rozhodnutí budí rozpaky zejména v Německu

Obzvláště velký rozruch vyvolalo podle zahraničního serveru Clean Energy Wire rozhodnutí o ukončení provozu závodu v Braniborsku, tedy regionu, který bude v budoucích letech zasažen plánovaným německým odklonem od uhlí a kde bude tlak na zajištění pracovních míst pro zaměstnance končících uhelných aktiv.

Místostarosta Lauchhammeru Jörg Rother uvedl, že rozhodnutí Vestasu je pochybné vzhledem k tomu, že poptávka po větrných turbínách v Německu by v budoucích letech měla znovu růst. Rother dodal, že je s Vestasem v kontaktu a pokusí se vyjednat "úpravu" tohoto rozhodnutí.

Větrné elektrárny jsou největším obnovitelným zdrojem v Německu. V loňském roce měly téměř 27% podíl na celkové výrobě elektřiny, letos je to prozatím zhruba 21 %. Jejich rozvoj však v posledních letech prudce zpomaluje a aby Německo splnilo své závazky v oblasti navyšování podílu energie z OZE a snižování emisí CO2, potřebuje rozvoj těchto zdrojů znovu nastartovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Josef
24. září 2021, 10:13

Drahé energie, drahá pracovní síla , vysoké daně a silná regulace. Proč tedy vyrábět za těchto podmínek, když lze to samé vyrábět mnohem levněji v zahraničí.

Jarda
24. září 2021, 13:04

Treba v ekologicke Cine, a pak si je sem nechame dovest na te ekologicke lodi.

A tu na to nalepime zelenou nalepku a budeme vsem rikat jak je to uzasne a nasi pani ekoteroristi si z toho ucvrknou.

Michal K.
24. září 2021, 14:56

presne ako pisete. k tomu este vyrubeme prales v Brazilii, a spalime ho v nejakej elektrarni. Povieme, ze je to zeleny zdroj a chranime planetu. Euro sudruhovia z toho dosiahnu nirvanu.

Ideologia musi zvitazit, nepriatel zdravy rozum nemoze dostat najmensiu sancu.

Kamil Kubů
24. září 2021, 13:28

Nepsal sem někdo nedávno příspěvek do diskuze, že Německo si může dovolit utrácet za OZE, protože se zahraniční investoři mohou přetrhnout v tom, jak chtějí v Německu investovat do jejich vyspělých technologií?

Emil
24. září 2021, 14:15

A nedá ani velkou práci uhodnout, kdo to byl...

Martin Prokš
24. září 2021, 20:46

Dobrý den,

On nám to bloudům ale zajisté obratem vysvětlí. Ať již za pomoci learning curve, nebo pero-něco panelů. Konec konců je to nepopiratelně autor s největším počtem příspěvků na tomto serveru.

Milan Vaněček
24. září 2021, 21:07

Jeden z největších světových výrobců větrných elektráren restrukturalizuje svoji výrobu, už to není jen o Německu a Dánsku, poptávka je celosvětová, nejen VtE na souši ale i na moři

a tři nýmandi tady z toho slintají blahem....

Tož tak, orel mouchy nelapá....

Emil
24. září 2021, 21:39

Jestli tu někdo nad něčím "slintá blahem", tak to není nad problémy Vestasu, ale spíš nad tím, že se opět potvrdilo, jak jsou vaše argumenty mimo. A znáte to o potrefené huse?

Milan Vaněček
24. září 2021, 21:57

Jaké argumenty, žádné jste neuvedli. Ano, na ty nýmandy patří to pořekadlo o potrefené huse.

A nejvíc příspěvků má rozhodně Emil, je to přece jeho zaměstnání.

Emil
24. září 2021, 22:15

Takže to "nelapání much" spočívá ve lživých pomluvách typu "je to přece jeho zaměstnání".

pr
24. září 2021, 23:35

Ale vůbec nejsou Emile mimo. Prostě zafungoval normální trh a kapitalismus. Je velmi zajímavé, že zrovna Vám to vadí. Rother zatím zkouší. Důležitější je ale zda uspěje a pokud ne, tak co se bude dít potom. Najde se podnikavec, který za tučný vývar otrokáře dá odborníky ze zavíraných provozů dohromady? Po odbornících je totiž v Evropě hlad a každý stát v Evropě jim utrhá ruce. Jo že tam nejsou žádní odborníci? Je to jenom tupá montovna, která potřebuje pro svou bazální funkčnost nekvalifikovanou tupou pracovní sílu? Inu tak není absolutně žádný důvod provozovat pobočky tam kde jsou a klidně je přesuňme tam odkud davy lidí světem s ajfounama v ruce pěšky cestují. Příjemcem finalizačního zisku takovéto pobočky nejsou. To by snad mohl občan ČR dávno vědět. Pokud ne, chce to číst nejenom jedny ekonomy, ale i ty druhé, kterým je v něčem těmi prvními už konečně dáváno za pravdu.

Emil
24. září 2021, 23:53

Milé "pr", nevím z čeho usuzujete co mi vadí, ale usuzujete to každopádně špatně.

Kamil Kubů
25. září 2021, 08:01

Lapejte si co chcete, pane Vaněčku. Fakt je ten, že zahraniční investor do "technologií budoucnosti" v Německu raději zavře existující provoz než by jej další investicí modernizoval a vyráběl ještě lepší výrobky než doposud. Můžete namítnout, že se jedná o z pohledu německé ekonomiky bezvýznamný provoz s necelými pěti stovkami zaměstnanců. Ale většina lavin začíná uvolněním malého kamínku.

Ivan NovákN
24. září 2021, 21:39

Otázka ale jasná - čím se bude živit ta část EU, která nemá kapitál investovaný jinde a není dost pohodlná pro rentiéry? Prací v půlce řetězce přidané hodnoty? Suroviny tu nejsou, podmínky pro zemědělství nicmoc, organizovat obchod a vyrábět hightech nebo pořádné zbraně už umějí jinde buď lépe anebo levněji. Nemluví se tu plynně ani anglicky ani mandarinsky. Jedinou komparativní výhodu máme snad v tom, že se tu moc nepereme a přijatelně funguje infrastruktura, riziko poruch u jednoduchých dodávek nebo požárů ve skladech je malé.

pr
24. září 2021, 23:49

Podezírám Vás, že přes to, že se ptáte, nechcete odpověď slyšet. Což je varování před dalším čtením. Odpovědí je, že jediná možnost je zdanění toho kapitálu a přerozdělení té Vámi zmíněné "která nemá kapitál investovaný jinde". Čím dřív to bude, tím méně ajfouno-turistů zde již bude neodpáratelně usazeno a tím méně se v budoucnu bude přerozdělovat. To je dilema, že? Pro začátek bych Vám, jako tréning, nabídnul život vedle ubytovny. Před tím se nedá uprchnout, jen někteří na vlasní kůži pochopí dříve. Pokud ani potom nepochopí, tak potěš koště.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se