Domů
Vodík
Polsko bude investovat do vodíku a dále navyšovat podíl obnovitelných zdrojů
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Polsko bude investovat do vodíku a dále navyšovat podíl obnovitelných zdrojů

Vodík
Bez komentáře
16. prosinec 2021, 06:44
Zuzana Vrbová
V polské sbírce zákonů byla minulý týden zveřejněna národní vodíková strategie. Ta stanovuje cíle rozvoje trhu s vodíkem do roku 2030 a 2040 a zahrnuje i popis plánu na výstavbu vodíkové spojnice mezi severem a jihem Polska.Strategie, o jejíž publikaci informoval server Biznesalert.com, popisuje 44 individuálních opatření k rozvoji vodíkového trhu. Hlavním cílem historicky první polské vodíkové strategie je výroba vodíku v průmyslovém měřítku a správné nastavení doprovodného hodnotového řetězce pro výrobu a obchodování s komoditou.

Strategie podporuje všechny metody výroby vodíku s nízkými a nulovými emisemi. To bude zahrnovat jako elektrolýzu vody, tak i technologie zplyňování, fermentace nebo pyrolýzy biomasy, parního reformingu bioplynu, tepelného zpracování nebo pyrolýzy odpadů včetně technologií využívajících zachycování a ukládání CO2 (CCS/CCU). Dokument byl zveřejněn polským ministerstvem pro klima.

Součástí vodíkové strategie je rovněž vypracování studie proveditelnosti vodíkového potrubí Sever-Jih, které je v dokumentu označováno jako "vodíková dálnice". Strategie dále obsahuje studii, která má zkoumat připravenost stávající plynárenské infrastruktury z hlediska možnosti vtláčení vodíku a přepravy směsí vodíku a plynu.

Polsko chce mít do roku 2025 27-29 GW v obnovitelných zdrojích

Ministerstvo klimatu a životního prostředí předpokládá, že instalovaný výkon obnovitelných zdrojů v Polsku dosáhne v roce 2025 27-29 GW. Dle prohlášení ministerstva Polsko neztrácí ze zřetele “snahu o modernizaci země s využitím nejnovějších technologií, a to i v oblasti energetiky, včetně obnovitelných zdrojů energie," jak uvedl náměstek ministra pro klima a životní prostředí Ireneusz Zyska.

V současné době činí výkon instalovaný v polských OZE 15,2 GW. Podle Zysky se do roku 2025 tato hodnota navýší na přibližně 28 GW s využitím různých technologiích obnovitelných zdrojů. Polsko se bude soustředit na větrné elektrárny na souši i na moři, ale také na fotovoltaiku, biometan a biomasu. Jedním z cílů Polska je tímto navýšit i energetickou bezpečnost země. Ministerstvo pro klima informovalo, že celkový výkon fotovoltaik může činit přibližně 17 GW, v případě onshore větrných elektráren se má pak jednat o přibližně 10-11 GW.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zelené a diverzifikované plynárenství: cestou je připojování lokálních výroben biometanu a vodíku
23. květen 2022, 10:09
Jak se odpoutat od Ruska? Energetická krize urychlí přechod k obnovitelným zdrojům včetně vodíku
21. duben 2022, 17:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se