Domů
Německo
Německý průmysl kritizuje vládní škrty v zelených projektech a vodíkových investicích
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Německý průmysl kritizuje vládní škrty v zelených projektech a vodíkových investicích

Německo
9 komentářů
4. červenec 2025, 06:21
Jan Budín

Výrazně ořezaný rozpočet na podporu vodíkových projektů a dekarbonizace průmyslu představený novou německou vládou ohrožuje podle tamního svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) budoucnost německého průmyslu. Plány podle BDEW mimo jiné nezohledňují naléhavě nutné investice do udržitelného a odolného energetického systému. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Německá vláda přijala minulý týden v úterý návrh rozpočtu, v rámci kterého navrhuje například masivní navýšení výdajů na obranu, podporu zaměřenou na snižování cen energií a více peněz pro klimatický a transformační fond.

Šéfka svazu BDEW Kerstin Andreaeová v reakci na zveřejněný návrh rozpočtu upozornila na skutečnost, že například střednědobý rozpočet na financování národní vodíkové strategie byl snížen o třetinu.

"Návrh rozpočtu vysílá úplně špatný signál, zejména pokud jde o podporu rozvoje využití vodíku," uvedla Andreaeová.

Ještě větší škrty jsou podle BDEW navrženy u financování opatření explicitně zaměřených na dekarbonizaci průmyslu ve střednědobém horizontu. Zde došlo ke snížení z 24,5 miliardy eur na méně než dvě miliardy eur.

"Vláda dělá stejnou chybu jako Evropská komise - požadavky na transformaci nejsou v souladu s realitou rámcových podmínek," dodala šéfka BDEW.

Podle BDEW ohrožují navržené drastické škrty německý průmysl a obecně konkurenceschopnost Německa jakožto lokality pro průmyslovou výrobu.

Rušení a odklady projektů

Kritika ze strany BDEW přišla několik dní poté, co Arcelor Mittal zrušil své dekarbonizační plány pro dvě německé ocelárny v Brémách a Eisenhüttenstadtu. A to i přesto, že měl na projekty schválenou podporu od německé vlády i spolkových zemí v celkové výši 1,3 miliardy eur. Projekty podle vyjádření společnosti ekonomicky nefungovaly ani se schválenou podporou.

Prozatím na neurčito odložila své vodíkové plány na východě Německa také německá energetická společnost LEAG, která patří do skupiny EP Group miliardáře Daniela Křetínského.

"Nyní odkládáme plány na produkci vodíku v Boxbergu a zaměřujeme se na jiné technologie výroby, skladování a pružných dodávek elektřiny," citoval Reuters mluvčího firmy LEAG.

Společnost přehodnocení postupu zdůvodnila tím, že politické a ekonomické podmínky se nevyvinuly tak, jak se očekávalo. Poznamenala, že předchozí vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze nakonec nezavedla příslušný zákon, který by sloužil jako klíčová regulační podmínka. Zmíněný zákon by mimo jiné podpořil výstavbu plynových elektráren schopných využívat vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
koumák
4. červenec 2025, 07:16

To už je jako za socíku- firmy čekají, co se schválílo na ÚV KSČ a podle toho vyráběly. Vlastní vývoj, invence, podnikání=nula.

To jsme to tedy dopracovali, když ze Západu nyní slyšíme to samé v bleděmodrém.

Jan Grmela
4. červenec 2025, 08:39

Ta srovnání kulhá na obě nohy. Firmy čekají, jaké zadání dostanou, pak jsou ochotné investovat do výzkumu a vývoje. Problém je, když se zadání neustále mění. V energetice je potřeba mít výhled na desítky let dopředu. Firmám je celkem jedno, jestli bude zadání dekarbonizovat rychle nebo pomalu, přizpůsobí se. Ale potřebují investovat do vývoje a pak stavět zdroje s návratností. Když se podmínky neustále mění, prodražuje a odkládá to stavbu všech zdrojů, od OZE, přes plyn, až po jádro.

koumák
4. červenec 2025, 09:32

Není, článek je o tom, že došlo ke změnám v rozpočtu, že německá vláda zrušila podpory ve výši 1,13 mld.EUR.. takže se bavíme o penězích, nikoliv o zadání.

Zdeněk
4. červenec 2025, 09:36

Jan Grmela: A já myslel, že v kapitalismu je zadání jasné: "vyrábějte levně, efektivně a lépe než konkurence (vč. té světové)". Nebo ne?

koumák
4. červenec 2025, 09:39

to platilo do doby, než se se nám tady rozmohl takový nešvar- dotace. Od té doby se bez dotací nepodniká, vznikla tzv. nároková ekonomika, ta tržní zaniká.

Karel Valenta
4. červenec 2025, 09:39

A jiné už na další bláznivé pokyny od vlády čekat nebudou a zmizí do USA nebo Číny.

Vladimír Krteček
4. červenec 2025, 09:00

"Výrazně ořezaný rozpočet na podporu vodíkových projektů" ......jedine dobre. Hazet prachy do studny muzete klidne i u mne, mam ji hlubokou dost.

Kdybyste to zaplatili, my bychom to budovali (i kdyby to cele nakonec bylo k H...). Co si ted pocneme? Jeste se budeme muset obratit a zacit budovat neco, co opravdu dava smysl.

richie
4. červenec 2025, 09:59

+100

richie
4. červenec 2025, 09:58

"..Výrazně ořezaný rozpočet na podporu vodíkových projektů a dekarbonizace průmyslu představený novou německou vládou ohrožuje podle tamního svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) budoucnost německého průmyslu.."

tak sa zda, ze dalsia skupina zacina kricat (vyplakavat) ze im niekto chce priskrtit lukrativny zdroj financii (dotacie) na nezmyselne projekty ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se