Domů
Energetika v zahraničí
Belgický import elektřiny v důsledku nízké výroby z jádra loni prudce vzrostl
Zdroj: PxHere

Belgický import elektřiny v důsledku nízké výroby z jádra loni prudce vzrostl

Belgický čistý import elektřiny v loňském roce prudce vzrostl, když dosáhl hodnoty 17,4 TWh a v energetickém mixu tak měl 22% podíl. Hlavní příčinou růstu importu byla nízká výroba jaderných elektráren, která poklesla meziročně o 32 % na 27,3 TWh

Vysoká nedostupnost výkonu belgických jaderných elektráren v roce 2018 způsobila značný nárůst čistého importu elektrické energie, který vzrostl meziročně o 168 % na 17,4 TWh.

„Nicméně rok 2015 stále drží rekord (20,8 TWh). Vysoká úroveň importu elektřiny je způsobena na jedné straně vysokou úrovní nedostupnosti jaderných zdrojů a na straně druhé logikou trhu, která zvýhodňuje import, když je elektřina v sousedních zemích levnější než elektřina vyrobená v Belgii,“ uvedl provozovatel belgické přenosové soustavy Elia.

Belgie si v důsledku nedostupnosti výkonu jaderných elektráren prošla loni krizí v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny. Nejvíce kritická situace panovala v Belgii od poloviny října do poloviny listopadu, kdy byl v provozu pouze jeden ze šesti belgických jaderných bloků. Chybělo tak přibližně 4,9 z necelých 6 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren.

Podíl výroby elektřiny z jaderných elektráren na celkových dodávkách elektřiny tak v říjnu klesl na rekordně nízkých 15 %. Celkově měly v roce 2018 jaderné elektrárny 34% podíl v energetickém mixu, v roce 2017 to přitom bylo 50 %.

Rekordní podíl plynových elektráren v listopadu

Výroba elektřiny v belgických plynových elektrárnách dosáhla za loňský rok téměř identických hodnot  jako v roce 2017 – přibližně 22 TWh.

Podíl plynových elektráren na celkových dodávkách elektřiny nicméně v důsledku nedostupnosti výkonu jaderných elektráren dosáhl v listopadu rekordní hodnoty 43 %.

„Elektrárny spalující zemní plyn slouží často jako pojistka doplňující výpadky ve výrobě jaderných elektráren,“ připomněl provozovatel belgické přenosové soustavy Elia.

Několika rekordů zaznamenaly také OZE

Belgický PPS Elia dále uvedl, že několik rekordů zaznamenaly v roce 2018 také solární a větrné elektrárny. Celková výroba z těchto zdrojů vzrostla meziročně o 18 % na 9,8 TWh.

„Je zajímavé podotknout, že kombinace vysoké výroby solárních elektráren v létě a vyšší výroby větrných elektráren v zimě znamená relativně stabilní podíl těchto dvou zdrojů v jednotlivých měsících roku,“ uvedla Elia.

Historicky největšího podílu na celkových dodávkách elektřiny dosáhly větrné a solární elektrárny 28. července v 15:00, kdy pokrývaly 46 % zatížení belgické elektrizační soustavy.

Solární elektrárny si dále v červenci připsaly nejvyšší historickou výrobu 555 GWh. Onshore větrné elektrárny zaznamenaly nejvyšší historickou měsíční výrobu elktřiny v prosinci, kdy dodaly do sítě 452 GWh.

Komentáře(5)
Milan Vaněček
3. únor 2019, 11:04

Myslím že belgické pratické zkušenosti by měly zchladit naše atomhujery, kteří též sní o podílu jádra v naší energetice nad 50% jako v Belgii.

Petr
3. únor 2019, 14:24

Ale vždyť to s 50% jádra nakonec zvládli, i když udělali při údržbě tu největší blbost co šla, a pak museli skoro vše opravovat naráz.

75% tradičního jádra jako ve Francii je skutečně moc, ale 50% v dnešních podmínkách Evropy akorát, nad těch 75% se dá jít v budoucnu teprve až bude jádro vyrábět i vodík.

Milan Vaněček
3. únor 2019, 15:09

50% jádra může udržet jen Francie a to s maximální podporou státu (=dotacemi do ztrátových firem) a ochranou před trhem. Jinak všichni kdo byli přes 50% (jen Belgie) jdou od toho, trh způsobí že jádro bude v EU kolísat mezi nulou (ve většině zemí po 2040) a 30%.

Petr
4. únor 2019, 09:55

Na 50% navyšují tržně Slovensko, Finsko a Maďarsko, tož tak :)

Samuel
4. únor 2019, 18:57

Celosvetovo sa ukazuje že bez 40-50% jadra v energetike s rastúcimi nárokmi sa udržateľná bezemisná energetika dosiahnuť NEDÁ. Vetráčiky, Kremíkové družstvá a kráľ nezmyslov "bio" palivá to nezváldnu na 100% podielu bez zničenia obrovských území.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.