Domů
Energetika v zahraničí
Belgie je po dekádě čistým vývozcem elektřiny, výroba ovšem závisí z 50 % na dosluhujících jaderných blocích

Belgie je po dekádě čistým vývozcem elektřiny, výroba ovšem závisí z 50 % na dosluhujících jaderných blocích

Belgie se v roce 2019 poprvé po téměř deseti letech stala čistým vývozcem elektřiny. Důvodem je podle informací belgického provozovatele přenosové soustavy především vyšší dostupnost výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a zvyšující se výroba obnovitelných zdrojů.

Po téměř deseti letech se belgická přenosová soustava může opět pochlubit přebytkovou bilancí. Podle údajů od provozovatele tamní přenosové soustavy přesáhlo množství exportované elektřiny import o 1,8 TWh (cca 2,1 % celkové spotřeby elektřiny).

Takového výsledku dosáhla Belgie naposledy v roce 2010, kdy byl export pouze nepatrný – cca 0,2 % tehdejší spotřeby elektřiny.

K přebytkové bilanci nejvíce pomohla zvýšená výroba v jaderných elektrárnách. Zatímco v roce 2018 vyrobily jaderné reaktory pouze 27,3 TWh a podílely se na výrobě elektrické energie v zemi z necelé třetiny, v roce 2019 tvořily necelou polovinu výroby a dodaly do sítě celkem 41,4 TWh – díky tomu se staly s dostatečným předstihem nejvýznamnějším zdrojem belgické soustavy.

K přebytkové bilanci pomohly i obnovitelné zdroje, které vyrobily meziročně o cca šestinu více elektřiny (11,52 TWh). Podstatný nárůst výroby zaznamenaly především solární (v letních měsících) a větrné elektrárny (v zimních měsících). Rekordním měsícem byl prosinec, kdy z OZE pocházelo 16 % elektřiny spotřebované v Belgii.

Belgie – výroba elektřiny v roce 2019

Belgie plánuje investice do OZE a plynu

Na největší zdroj se ovšem Belgie nebude moci spoléhat dlouhodobě – do roku 2025 mají být veškeré jaderné reaktory v Belgii uzavřeny.

Podle veřejně dostupných údajů bude první reaktor definitivně odstaven v říjnu 2022 a poslední v prosinci 2025.

Belgie – přehled odstavování jaderných elektráren

Nedávno přitom místní provozovatel přenosové soustavy, společnost Elia, varoval, že soustava není na odstavení jaderných elektráren připravena.

Podle odhadů bude nezbytná výstavba dalších elektráren o instalovaném výkonu 3,9 GW, které budou dostupné od roku 2025. Odhady se odvolávají mimo jiné na to, že v regionu bude postupně ubývat výrobních kapacit v uhelných elektrárnách a import elektřiny tak nebude zajištěn.

Belgie se ovšem připravuje na období po éře jaderných elektráren – loni v dubnu místní parlament schválil zákon, který má nastartovat výstavbu obnovitelných zdrojů a elektráren spalujících zemní plyn.

Při současných tržních podmínkách se sázka na zemní plyn Belgii může vyplatit. Díky přebytku LNG a novým přepravním kapacitám jsou ceny zemního plynu na holandském virtuálním obchodním bodě TTF blízko 11 EUR / MWh. Při současných cenách emisních povolenek se marže uhelných a plynových elektráren srovnávají a často jsou u plynu i vyšší.

Komentáře

(7)

energetik II

10. leden 2020, 11:06

Belgie bude možná ještě zajímavější případ jak Německo. Během příštích 5 let si odpojí zdroje, které jí nyní produkují 50 % !! výroby elektřiny /41 TWh/. Pro roční výrobu 41 TWh je potřeba instalovat například větrníky o 14 GW , ale když nebude foukat, tak bude Belgii chybět 50 % elektřiny. Takže zase to "bude jistit plyn" !! Zdá se, že plyn má nyní před sebou doslova "zlaté časy". Evropa přejde na plyn jen pár let po USA a Čína také ročně zvedá spotřebu plynu dvojciferným tempem.

alex

10. leden 2020, 12:29

idealne pre nord stream - plyn od rusov

Josef

10. leden 2020, 23:35

Vtip je v tom, že Belgie nesplní díky svojí hloupé energetické politice svoje vlastní závazky o poklesu emisí CO2. Jinak cena plynu půjde patrně prudce nahoru, protože poroste jeho spotřeba.

igor

10. leden 2020, 13:41

Uvidíme jak na tom bude cena plynu.

Lukas

10. leden 2020, 14:37

To bude zaujímave keď to budu musieť všetko odpojiť, nielenže prídu o viac ako 50% produkcie el. energie ale budú to mať aj ťažšie so stabilizáciou siete. Ak sa ešte v tomto storočí dokončí 3. a 4. blok v Mochovciach tak nám to budú ešte závidieť.

Ivan Novák

10. leden 2020, 16:32

Dne 16. 12. 2019 začal na 3. bloku v Mochovcích další pokus o horkou hydrozkoušku. O výsledku ani ÚJD ani SE zatím nic nezveřejnily. Výše zmíněný odhad "v tomto storočí" je proto možná příliš optimistický.

Josef

10. leden 2020, 23:28

Mochovce - ono je to jedno , cokoli se objeví jako problém na prvním bloku sice zpozdí jeho spuštění , ale bude to hned opraveno i na druhém bloku ,takže tomu se zpuštění zase zrychlí ve výsledku si myslím , že letos pojednou oba bloky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.