Domů
Energetika v zahraničí
Kalifornie bije na poplach: Guvernér vyhlásil „stav nouze“ pro zajištění energetické bezpečnosti státu
Kalifornský guvernér Gavin Newsom
Zdroj: Gage Skidmore / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0 (licence)

Kalifornie bije na poplach: Guvernér vyhlásil „stav nouze“ pro zajištění energetické bezpečnosti státu

Americký stát Kalifornie se již delší dobu staví do pozice tahouna USA v oblasti rozvoje využívání obnovitelných zdrojů energie. Stát rovněž často pustoší rozsáhlé lesní požáry, které mají mimo jiné dopad na dodávky elektrické energie. Tamní guvernér nyní přichází s proklamací „nouzového stavu“, která má posílit úsilí v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů a zvyšování odolnosti tamní energetické infrastruktury.

Guvernérova vize dosažení energetického systému budoucnost, pojmenovaná California Comeback Plan, zahrnuje řadu plánů napříč celým elektroenergetickým sektorem včetně diverzifikace energetického mixu pomocí rozvoje využívání solárních či větrných elektráren umístěných jak na souši, tak na moři, rozvoje bateriové akumulace či přečerpávacích vodních elektráren a dalších prvků.

Dále klade důraz na modernizaci energetické infrastruktury a začleňování decentralizovaných zdrojů, navyšování počtu projektů dlouhodobé akumulace nebo zvyšování odolnosti přenosových a distribučních soustav proti požárům, včetně intenzivnějšího využívání podzemních kabelů a zlepšení systémů pro odhalování a lokalizování poruch. V neposlední řadě plán zahrnuje i snižování emisí skleníkových plynů pomocí elektrifikace dopravy, domácností i podniků.

„Kalifornie vede národ svými ambiciózními cíli v oblasti čisté energie a s ohledem na klimatickou krizi ohrožující komunity napříč západem musíme podniknout rozhodující kroky pro urychlení přechodu na elektroenergetický systém založený 100% na čisté energii, který vyhovuje požadavkům 22. století a dál. Zatímco budeme budovat bezpečnou, dostupnou a spolehlivou energetickou budoucnost, ze které budou těžit všechny naše komunity, budeme rovněž činit kroky pro zvládnutí výzev spojených s klimatickou změnou, která je již před naším prahem,“ uvedl guvernér Kalifornie Gavin Newsom.
Proklamace má již nyní reálné dopady, podle úřadu guvernéra například omezila jisté požadavky při povolovacích procesech, které mají umožnit navýšit výrobu elektřiny a podpořit velkoodběratele k instalaci záložních zdrojů energie, které by během kritických okamžiků ulevily tamní síti, a uvolnily tak přenosovou kapacitu pro ostatní odběratele.

Na následující dva roky je podle úřadu ve státním rozpočtu připraveno na 812 milionů dolarů, které mají sloužit k urychlení přechodu na využívání čisté energie a posílit pozici Kalifornie jako lídra v této oblasti. Z této sumy by mělo být vyčleněno 735 milionů dolarů na projekty dlouhodobé akumulace v předkomeční fázi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Petr Bartoň
5. srpen 2021, 09:07

Vzhledem k tomu, jaké jsou důsledky zastaralé distribuční sítě ve spojení s narůstající destrukcí infrastruktury vlivem plošných požárů a sucha (ať již je způsobují globální změny nebo ne), není částka 812 milionů nijak přesvědčivá.

Přeci jen jde o technologicky nejprestižnější část US.

Pokud chtějí jít příkladem, měli by přitlačit na pilku.

frank
5. srpen 2021, 12:17

technologie se už pár let stěhují jinam , tedy nejenom kvuli těmto problémům ale i kvůli tomu, že Kalifornie je prostě z hlediska ceny práce " drahá" ...

Jan Veselý
5. srpen 2021, 13:11

Jak co, ten síťový efekt Silicon Valley, kde je pro technologické start-upy už vše na místě, to jen tak někde neseženete. To, že má celá ta oblast problém s tím, že už tam je moc lidí, moc peněz, moc drahý život a daně. Tak holt už se některým vyplatí jít jinam, i když to znamená opustit lázeňské klima pobřeží severní Kalifornie a dát přednost třeba nízkým korporátním daním a levnému bydlení v, bez klimatizace prakticky neobyvatelné, texaské polopoušti.

frank
5. srpen 2021, 13:57

to nejsou jenom korporátní daně a levné bydlení, minimální mzda je v Texasu prakticky poloviční u firem nad 25 zaměstnanců a o 6,75 dolaru nižší pro menší firmy... Navíc i cena elektřiny je zásadně jinde, tudíž náklady na výrobu atd... v případě moderní domácnosti elektroauto + dům pro 4-5 lidí , je účet za elektřinu ve výsledk v Texasu cca 3x levnější než v Kalifornii a to i přes výrazně vyšší spotřebu . Kalifornie státní regulací vytvořila monopolní situace, nemluvě o tom, že energetický mix Texasu je zelenější než ten Kalifornský :) což je možná úsměvné, méne úsměvné je to, že ti lidé co nemají solární panely ( CHUDŠÍ) platí v cenách za kwh dotace těm co je mají ( BOHATŠÍM)zelená politika v Kalifornii vede přímo k transferu bohatství z kapes chudších do kapes bohatých :(

energetik
5. srpen 2021, 14:19

Mít panely v dnešní tobě na střeše není o tom jestli je někdo bohatší nebo chudší, ale o chytřejším a nechytřejším a zvláště v Kalifornii to platí. Solární panel dnes seženete za uspořené peníze z týdenního nekouření. Kdo chce ostatním škodit a používat emisní energii nebo jezdit Dragsterem do obchoďáku tak si připlatí, tak je to správné tak to má být.

Ondra
5. srpen 2021, 15:37

A Vy panely máte? Co si tak pamatuju tak tady pořad nadávate jak Vás obíraj za CZT protože i když topite na min a necháváte se vytopit sousedy tak musíte platit. Tak teď nevim jestli nejste dost bohatej na to si dovolit bydlet v baráku nebo ste "nechytrej" - Vaše vlastni slova.

pr
6. srpen 2021, 22:13

Jste Ondro perfektní žák páně Arthura Schopenhauera. Jeho dílo "Eristická dialektika čili Umění dostati v každé debatě za pravdu" máte v krvi.

Je zcela fuk zdali energetik cokoli vlastní či nikoli. Je to čistě jeho věc a to zda je takový či makový nijak neovlivňuje jak jsou na tom lidé které popisuje. Máte něco k tématu ceny FV komponent a vztahu k příjmu obyvatele USA? Pokud ne, jste ubohý okopávač kotníků. Líbí se Vám Vaše způsoby obrácené proti Vám?

Ondra
7. srpen 2021, 07:59

Pane pr energetik tady tvrdil že pořizení fotovoltaickýho zdroje není v dnešni době vůbec o pěnězích - to snad musite uznat i Vy že je totálně mimo. Rozdělovánim lidí na chytrý a nechytrý v podstatě dehonestuje nízkopříjmový skupiny obyvatel a často i středni třídu. Nic vic.

Samozřejmě že je jeho věc co má a co ne a jestli je takovy nebo makový. Ale pokud si podle něj může FVE dovolit každej obyvatel USA tak by si podle všeho měl být schopnej dovolit FVE i on - aspoň podle těch desítek a stovek instalací FVE a mikrogridů který tady často zmiňuje. Nebo změnit jiný věci na který si pořád dokola stěžuje včetně bydleni s vlastním zdrojem tepla (ani to nemusi být rodinnej dům protože bytovky taky sem tam mívaj lokálni topidla). Protože jestli ne tak jenom káže vodu a pije víno a tomu se řiká pokrytectví. Nebo v tomhle připadě spíš káže víno lidem který si ho nemůžou dovolit a sám pije vodu.

Jinak je celkem úsměvný že mi vytýkate že nemám nic ke vztahu ceny FV komponent a přijmů obyvatel USA - což neni tak úplně pravda - a přitom ste k tomu sám nenapsal ani čárku. Místo toho ste si přišel jenom tradičně plivnout na někoho kdo nesouhlasi s těmi "správnými" názory. Obráceni mých způsobů proti mě bych si vyprošoval protože já tady bezdůvodně neurážim ostatní.

Vypadá to že i energetik si uvědomil že v tomhle připadě trochu přestřelil a pak už se k tomu radši dál nevyjádřil. Ale jestli si chcete dělat ostudu i Vy tak Vám to vymlouvat nehodlam.

pr
7. srpen 2021, 21:01

Nikoli Ondro, ozval jsem se protože se snažíte pomocí eristické dialektiky odvést pozornost čtenáře na téma kde chcete, nevím proč, energetika zesměšnit. V lepším případě víte prd kdo je energetik, co za jakou dobu dokázal a kam míří.

Nesouhlasím s Vámi co se pořízení FVE v USA týká. Buď nespotřebovávají elektřinu a FVE nepotřebují, nebo ji platí a potom vždy lze nalézt nějakou míru sebezásobení která dává ekonomický smysl. Ale křičet to nejdééé je samozřejmě jednodušší a lépe se na to chytají baby do postele.

Holt řvoucí dav proletářů kteří ze zýsady v životě nic jiného "než svou práci" dělat nebudou má své kouzlo. To zde vidíme v diskuzi.

Ondra
8. srpen 2021, 07:25

Pane pr já se tady nesnažim nikoho cíleně zesměšnit ale jenom poukázat na pokrytectvi některejch diskutujícich. Že zrovna zastávaj stejný nebo podobný názory jako Vy s tim nic neudělám protože já jejich příspěvky nepíšu. Energetika osobně neznám a všechno co sem tady zmiňoval jsou informace který o sobě prezentuje on sám.

Svět neni černobílej a Vaše rádobyvtipný poznámky o chytáni bab do postele na tom nic nezmění.

Jediný v čem s Váma můžu souhlasit je že opravdu je vždy možný najit míru ekonomicky smysluplný samovýroby - ona totiž může být taky nulová. Ale i když vlastni zdroj dává smysl (a to může znamenat pro každýho člověka něco jinýho protože jednomu bude stačit návratnost 30 let a druhej se nespokoji ani s 5) tak to neznamena že je každej schopnej pokrýt takovej výdaj. Plno lidí žije z ruky do huby - někdy vlastnim přičiněním jindy kvůli vnějšim okolnostem nebo smůle. Třeba takový matky samoživitelky a důchodci nebo přistěhovalci co přišli do USA za lepšim životem. To samozřejmě neplati pro všechny ale na důkaz sporem by stačil jeden jedinej člověk.

Váš posledni odstavec ani nemá cenu komentovat... Než se na mě spusti vlna hejtů že sem jadernej strejc a odpůrce OZE tak radši předem dodám že proti obnovitelnejm zdrojům nic nemám. Naopak je dobrý je rozvijet ale je potřeba to dělat smyslupně a lidi co odsuzujou ostatni za to že si nemůžou dovolit vlastni FVE tomu dělaj jenom medvědi službu. Protože právě kvůli tomu se bude vztah lidí k OZE ještě zhoršovat.

energetik
8. srpen 2021, 09:28

Ondra

pr má pravdu, navíc lžete a překrucujte to co kdo napíše. Já jsem nikde nepsal že se nechávám vytápět sousedy. Já tady pouze zpozoruji na státem vydržované šmejdy a podvodníky z energetiky.

Fotovoltaické panely nemáme, ale přesto máme veškerou energii z OZE.

A hodnotit práci Greenpeace můžu, protože jim na to přispívám. A nebudu si přece někoho platit abych to potom dělal za něj a potom ještě nemohl zhodnotit jeho nepráci. Na to jste možná zvyklý vy, já ale ne.

Ondra
8. srpen 2021, 10:20

Energetik - s formulací vytápěnim od sousedů sem to asi trochu přehnal takže se omlouvam. To ale neměni nic na tom že pořád dokola nadávate na CZT a nic s tim nedělate. Kdybych měl s něčim takovej problém tak se snad seberu a jdu pryč ne? Ale nadávat ze židle je kolikrát jednodušši - nebo kdybych citoval pana pr "křičet to nejdééé je samozřejmě jednodušší". Když bydlite v bytovým domě s CZT tak prostě musite počítat s tim že se používá nějakej poměrovej rozpočet spotřeby tepla.

K panelům - sám ste označil lidi který v dnešni době nemaj panely za "nechytrý" co vic dodat. A jestli máte "veškerou energii z OZE" pomoci zelenýho tarifu od dodavatele tak ste teda velkej hrdina za těch cca 10-15 korun za MWh navíc. Protože asi tolik stojej záruky původy na elektřinu z OZE. Navic tohle nijak extra nepodporuje dalši výstavbu protože to sou z velký části buď starý vodní elektrárny nebo záruky z podporovanejch OZE.

Když sem chcete tahat Greenpeace tak Vám na to můžu napsat jenom to stejný jak předtim. Asi těžko ste je mohl platit za to aby vyhodili do vzduchu chladíci věže Chvaletic - nejsou tak hloupí aby měli extrémistickej program protože to by už byl ekoterorismus narozdíl od toho že se někde přivážou a jenom blokujou těžbu nebo dopravu.

energetik
8. srpen 2021, 20:49

Ondra

já nemám potřebu s tím něco dělat, já mám jen potřebu na to upozorňovat ostatní a to mi úplně stačí.

A jak jste přišel na to, že bydlím v bytovém době a beru teplo z CZT a nebo nejsem odpojený?

Také jsem zde psal i o nabíjení elektromobilů s ohledem na PPDS a přesto žádné auto ani distribuční síť nevlastním.

Ondra
9. srpen 2021, 17:45

Přišel sem na to jednoduše - jak už sem někdy dřív psal tak mistní diskuzi sleduju celkem pravidelně protože se tady často člověk mohl přiučit zajmavý technický věci. Bohužel v posledni době mi to přijde slabší protože různí křiklouni asi vyhnali chudáky slušný lidi kterejm přetek pohár trpělivosti.

Aby ste si nemyslel že sem nějakej stalker a zapisuju si komentáře jinejch lidi tak když tady někdo opakuje pořád to samý dokola tak to člověku uvízně někde v paměti. Navic ste se mě nedávno ironicky ptal jestli mi nefunguje vyhledávač když sem chtěl vědět jak ste přišel na to že ERU nedal licenci experimentálni PVE v Jeremenku. Na to ste jen tak mimochodem zatim neodpověděl. A vyhledávač (aspoň google) funguje tak dobře že dokonce vyhledáva v komentářich když zadáte dobrý klíčový slova.

Jestli ste se už odpojil tak ste to sem buď nenapsal nebo mi to uniklo - taky nemam šanci číst úplně všechno protože mám na práci i důležitějši věci třeba běžnou práci.

frank
5. srpen 2021, 15:22

energetik slušný blábol... Slyšel jste někdy o Beverly Hills nebo Bell Air a viděl jste někdy mapu kdo kde v LA county nejvíc používá elektřinu k pohonu aut a má největší počet solárních panelů a pak se podíval kde na ní leží Beverly Hills /Bell Air ? :) Slyšel jste někdy o tom, že existuje fond, který lidem " kteří se nevzdají kouření" dotuje solární instalaci ? Neslyšel ? Nu a když se pak podíváte, kde instalují, tak vám z toho opět vylezou místa, kde žije střední třída, ani ta totiž není vašimi slovy " tak chytrá" aby si to pořídila za svoje ...

pr
6. srpen 2021, 22:22

Lidé mají jednu krásnou vlastnost. Víru. Oni věří že tak špatně nebude. Na tom je postaven celý finanční systém. Investovat do zábavy až za hranu a potom natáhnout ruku. Je to stejné na celém světě. Lidé nežijí zítra. Žijí dnes a to pokud možno stejně jako včera. Čím bohatší tím pomalejší.

Jan Dvořák
6. srpen 2021, 17:30

Co cena energie, za chvíli jim tam dojde i voda. A to teprve bude sranda. Už dnes odtud utíkají lidé do jiných států a stěhuji se i celé firmy.

Roman Mysík
6. srpen 2021, 22:45

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kalifornie je bolševická obora osídlená miliony pologramotných přistěhovalců. Stylem "poručíme větru, dešti" budují skvělou společnost založenou a bídě a chudobě pro všechny. Ovšem ideově ukotvenou a spojenou tou jedinou správou pravdou! Teď jim zrovna došla voda a elektřina. Komunismus v praxi.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se