Cena emisní povolenky již ohrožuje černouhelné elektrárny, jejich výroba v Německu klesá na dlouholetá minima
Srpnová výroba elektřiny z černého uhlí v Německu bude na základě dosavadních údajů zřejmě rekordně nízká. Na objemu výroby elektřiny z černého uhlí se podepisují aktuální podmínky na trhu, které jsou příznivější pro plynové elektrárny.
Černé uhlí v Německu patří stále mezi hlavní paliva používaná k výrobě elektřiny. V letošním roce ovšem pozice černého uhlí významně oslabuje, a to zejména pod tíhou tržních podmínek, které jsou aktuálně čím dál příznivější pro výrobu elektřiny ze zemního plynu.
Hlavním důvodem je především vysoká cena emisní povolenky. Černo a hnědouhelné elektrárny patří k emisně nejnáročnějším zdrojům, přičemž jejich emise se pohybují v závislosti na účinnosti zdroje zhruba na úrovni 0,95 tun CO2/MWh. Vzhledem k současné ceně povolenky, která v posledních týdnech pohybuje na úrovni 26 až 29 EUR/t CO2, se tak plynové elektrárny s polovičními emisemi dostávají do popředí.
Zemnímu plynu ovšem v konkurenci vůči uhlí pomáhá i jeho aktuálně nižší cena. Německé, ale i další evropské zásobníky jsou aktuálně zaplněny přibližně z 90 %, přičemž zcela zaplněny by mohly být již před začátkem topné sezóny, což by vyvinulo další tlak na ceny plynu. Mimo to je relativně silný i import LNG do Evropy, který ceny zemního plynu rovněž drží nízko.
O výhodném postavení výroby elektřiny ze zemního plynu svědčí i marže jednotlivých výrobců – při porovnání marží pro kontrakt na dodávku elektřiny v následujícím roce je již nyní plyn výhodnější, a to až o 2 EUR/MWh.
Obdobná situace se ovšem dá vysledovat i na futures kontraktu pro rok 2021.
ICIS navíc na základě predikcí předpokládá, že stejný trend bude pokračovat nejen v srpnu, ale nejméně i v září.
Obdobnou cestou si ostatně prošla i Velká Británie. Po zavedení uhlíkové daně ve výši 18 liber za tunu emisí CO2 se energetika ve Velké Británii významně proměnila. Významný podíl černého uhlí převzala výroba z plynu, která nyní tvoří až polovinu tamní výroby elektřiny. Černé uhlí se z mixu, především v letních měsících, prakticky vytratilo.
Německo tak pouze dohání trend, kterým si již o několik let dříve prošla Velká Británie. Je ovšem nutné dodat, že ceny elektřiny ve Velké Británii jsou i díky zvláštní uhlíkové dani nad rámec evropského emisního systému EU ETS vyšší (a především v letech 2016-2017), než na trhu v Německu, což je pro plynové elektrárny výhodou.
Změnu výroby lze meziročně sledovat i v České republice – podle zpráv o provozu soustavy v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla výroba elektřiny v paroplynových elektrárnách o 35 %, ve druhém čtvrtletí se pak meziročně více než zdvojnásobila.
Mohlo by vás zajímat:
Ako sa volá elektráreň na ilustračnej fotke?
Moorburg.
Zajímavé, uvidíme jak se bude situace dále vyvíjet, kolik z toho poklesu bude kryto plynem a o kolik se postarají jiné typy elektráren. Situaci by ale mohlo zhoršovat pokud jsou PVE stále zatížené, poněkud nelogicky, poplatky za OZE.
Jistě jste si vzpomněl, jak Vattenfall neprovozoval Geesthacht, protože musel platit za odebíranou vodu tak, jako kdyby ji pak nevracel zpátky do Labe :-).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se