Kalifornie chce kvůli požárům zakopat tisíce kilometrů elektrického vedení
Západ USA nadále sužují desítky požárů, z nichž se jeden nově rozšířil ze severní Kalifornie do státu Nevada a vynutil si tam evakuaci několika vesnic. Lepší počasí však pomohlo hasičům v boji s momentálně největším ohniskem v USA na jihu Oregonu. Největší Kalifornská distribuční společnost PG&E oznámila, že plánuje zakopat tisíce kilometrů elektrického vedení, které často požáry způsobuje.
Na západě USA nyní hoří několik desítek ohnisek. Požár Tamarack, který překročilo hranice s Nevadou, má rozlohu asi 176 kilometrů čtverečních. Je jedním z mnoha, který zažehl úder blesku. S živlem bojuje asi 1200 hasičů, zničil již nejméně deset budov a vynutil si evakuaci desítek domů a uzavírku místních komunikací.
Požár nazývaný Dixie Fire dosáhl břehů jezera Almanor v severní Kalifornii a řadě lidí tím překazil dovolenou. PG&E uvedla, že oheň zřejmě vznikl po pádu stromu na její eletrické vedení, přičemž se od té doby rozšířil na území 162 kilometrů čtverečních.
Distribuční společnost čelí dlouhodobé kritice za špatný stav svého vybavení, které již způsobilo řadu požárů, včetně nechvalně proslulého Camp Fire z roku 2018. Ten stál život asi 80 lidí a zničil tisíce domovů, například kompletně srovnal se zemí město Paradise.
PG&E se v minulosti zakopání elektrického vedení bránila, zejména kvůli vysokým nákladům. Její postoj se však změnil po nástupu nové šéfky Patricie Poppeové letos v lednu. „Je příliš drahé to neudělat. Závisí na tom životy,“ řekla.
Podle nynějšího plánu by společnost zakopala asi 16.000 kilometrů elektrického vedení, tedy kolem deseti procent veškeré své sítě v Kalifornii. Náklady momentálně odhaduje mezi 15 a 30 miliardami dolarů (327 až 653 miliard korun). Projekt přitom potrvá roky.
Stát Oregon na části svého území zakázal rozdělávat táborové ohně. Nynější největší požár v USA zvaný Bootleg Fire, který zuří na jihu Oregonu, se rozšířil již na plochu 1616 kilometrů čtverečních, což je více než trojnásobná rozloha Prahy. Hasiči však tvrdí, že se díky lepším povětrnostním podmínkám zřejmě podaří živel více zkrotit, pod kontrolou je nyní asi ze třetiny. Oheň se rovněž blíží do oblasti, kterou již zničil předchozí požár, a kde tak již nebude mít co dál hořet. S požárem se potýká asi 2200 hasičů.
Západ USA letos sužují velmi vysoká vedra, jež nastoupila dříve, než bývá obvyklé. Některé části regionu se rovněž potýkají s rekordním suchem, kvůli němuž je boj s požáry o to obtížnější. Řada vědců nynější situaci spojuje se změnami klimatu, které v posledních 30 letech učinily oblast daleko sušší a teplejší. Zvýšilo se podle nich rovněž riziko extrémního počasí.
Mohlo by vás zajímat:
Inu asi nejsou v ČEZku. Má snaha o zakopání vedení přes pozemky při plánované stavbě ČEZem (kompletní odstranění původního vedení, sloupů, instalace nových sloupů do nových základů, natažení nového vedení s povýšeným průřezem a jiným vzhledem - místo původně téměř neviditelných stříbřitých vodičů tam vede hnusný černý svazek jak ruka ....) i přes platnou legislativu která to nařizuje byla zatím neúspěšná. Jojo, to se nám to podniká, když nám ty opravy zákazníci jsou povinni platit - viz. kdejaký vánek a desetitisíce lidí jsou bez proudu.
V USA neplatí, že majitel lesa je povinen provádět údržbu - probírky, prořez...odstranění náletu.. to je kromě sucha další příčina požárů.
Kdo byl někdy v USA v lese tak ví.. kdo viděl stav rozvodné sítě tak ví také..
Umíte si představit starat se o lesy v USA podobným způsobem jako ty plantáže tady? Ve státech to má daleko blíž k divočině než tu. A je otázka co je pro přírodu a v konečném důsledku i pro lidi lepší. Asi před pěti lety jsem četl v HN rozhovor s člověkem který se v Kanadě věnuje lesnictví a tady mu v restituci také nějaké lesy vrátili. Proti Kanadě tu je prý přebujelá byrokracie a vyžadují se postupy a činnosti které nedávají smysl, třeba vyžadovaná příliš vysoká hustota sazenic kde je následně nutné velké množství vykácet.
Další celkem nepěkná věc co se tu děje je přístup kdy o tom co se pokácí rozhoduje někdo jiný než vlastník lesa. V bývalé práci jsem měl kolegyni co měli kus lesa, ne moc, kdesi směrem na Tišnov a tam byl starý dub, když chtěli (nebo museli), ten les kácet, tak jim jakýsi byrokrat nařídil že musí jít pryč vše včetně toho dubu který shodit původně nechtěli. Nezlobte se, ale takový přístup se nedá tolerovat.
Myslivost a přístup myslivců k majetku je také kapitola sama o sobě. Možná by stálo za to ty honitby jim porušit a nahradit to obecným loveckým lístkem. Ono když si na svém nesmíte střelit zajíce k obědu, ale nějaký bafuňář si tam dělá hony protože si Vaše pozemky nechali přičlenit k honitbě, tak je zase něco zle.
A co se vedení týče, tak ani tu není stav sítě tak super jak se zdá, dva roky zpátky mí málem vedení spadlo na dědu, složilo se snad půl kilometru jen tak zničeho nic.
Co jsem viděl v Beskydech na Jablunkovsku tak tam rubou hlava nehlava celý rok, povolení nepovolení. Vytáhnou jeden strom a přitom jich kolem 5 zničí.
Hnutí duha pověsilo ptačí budky na stromy a teď to tam leží zničené na zemi na vyvrácených stromech, protože se s tím kmenem v zatáčce bez zničení okolích stromů nevytočili.
Šílená eroze půdy a vymletá koryta.
Káněti tam také zničilo hnízdo a spoustě jiných ptáků určitě také.
Zlatý kůrovec, ten tam nedělá tolik škody.
USA je v rozkladu a nás to čeká také. V západní společnosti se ztrácí schopnost logicky myslet a hledat nejlepší řešení.
Naopak vymýšlí naprosté hlouposti, zapomínají na dobré zkušenosti předků z důvodu úspory nákladů za každou cenu.
Otázka zní, jestli vedení v zemi je spolehlivější. Podle některých názorů, jsou vysokonapěťové kabelové linky uložené v zemi až desetkrát poruchovější, než ty na stožárech. Další věcí jsou náklady na udržování bezlesí a ochranných pásem nad těmito linkami. Hledat poruchu na vedení uloženého před dvaceti lety a ponechaném působení přírody, musí být chuťovka.
Existuje nějaký soupis poruch, jejich četnost a příčiny? Ono pokud je třeba v ČR kabelizováno zejména ve městech, tak ta data budou silně zkreslená, ona je jaksi mnohonásobně větší pravděpodobnost poškodit kabel někde kde se kope co chvilku a kde je taková změť trubek a kabelů že nevíte co to vlastně před sebou máte. Loni u nás ve městě kopali kanalizaci, vykopali kabel co snad patřil ještě ke stejnosměrnému rozvodu. (vzhledem k lokalizaci elektrárny, napájecích sloupů a místu nálezu to smysl dává) Přidejte k tomu že se různě míchají staré nefunkční a staré funkční kabely a že něco nechtě urvete je vysoce pravděpodobné. Ale kolik VN kabelů selže v meziměstském provozu?
Navíc pokud se bavíme o oblastech kde co chvíli hoří tak čísla budou zase jiná, jasně dalo by se to řešit betonovými stožáry, ale ty možná budou také praskat a ještě tam zůstane nepořádek, to raději ať to shoří.
To Carlos. Nemám statisticky spolehlivosti, ale co se týče podzemního vedení jednou velkou výhodnou je nezávislost poruch na počasí to znamená, že když přijde vichřice, pak je díky tomu u nadzemního vedení velké množství poruch, ale u podzemního ne a toto je hlavní výhoda podzemních vedení, protože se ty poruchy nekumulují a je dost pracovníků na jejich odstranění. Nevýhody jsou jasné odstranění poruchy je pracnější.
Z Vašich podnětných příspěvků vidím že nikdo z Vás v Kalifornii nebyl a stav rozvodné sítě nezná.
Stačilo by udělat v lesích pořádek, zavést pojem jako ochranné pásmo a právo distributora prořezat les... a vyměnit dřevěné stožáry na vvn.
zavést pojem jako ochranné pásmo a právo distributora prořezat les...
Ale to u nás existuje a stejně je to k ničemu. Škoda že sem nedají vkládat fotky, mám spousty fotek tras distribuční sítě které leží pod tíhou stromů, keřů a větví na zemi.
Když jsem volal poruchovou, přijeli dva technici a ukázal jsem jim místo kde se to zase utrhlo, tak to naspokojovali a klackem oklepali sníh z okolních větví. Asi za 5 hodiny jsem je volal znovu, to se opakovalo 4 x, pak přestalo sněžit. Potom holé vedení vyměnili za AES a to už několik let leží na zemi a na některých místech se už samo "zakopalo" do vrstvy listí a jehličí. Takže to vypadá že v našich podmínkách a při současné "údržbě" sítě se zaručeným neveřejným ziskem zaručovaným "nezávisím" ERÚ je nejspolehlivější AES na zemi. Ale proti požáru, to také nepomůže.
V některých zemích se netváří že zájem soukromé společnosti rozvádějící elektřinu má takovou velkou přednost před ostatními zájmy, jako je to v ČR. A popravdě bych to zavedl i zde. nechávat elektrárnám možnost dělat průseky a omezovat lidi v tak širokém pásmu jako je to u nás je zhovadilost 17 m široký pruh co je kolem vedení u nás je prostě moc.(bavíme se o 22kV, 110kV je ještě větší hnus) Zejména v kombinaci s arogantním chováním elektrárenských společností, viz nesčetné případy falešných oprav a následným vymáháním nových pásem, nebo snaha prosazovat řešení s největšími ekologickými a společenskými náklady.
A ZKOUMAL JSTE OCHRANNÉ PÁSMO kabelu HVDC a co tam smí být?
Pane Vinklere, prosím? Jakou souvislost má ochranné pásmo HVDC linky, se zakopáváním kabelů VN v Kalifornii, nebo chováním distributorů v ČR, kteří ani nejsou ochotní používat technologie které vyžadují mnohem menší ochranné pásmo nebo brát ohledy na to co jim obyvatelé a obce v místě průchodu plánovaného vedení píší?
Vysoké napětí zakopat do země na dlouhé vzdálenosti? Žeby úsvit masového rozšíření HVDC ? :-)
Ohledně lokalizace poruchy na kabelu, tohle by zas mohlo vést k širšímu nasazení "traveling wave fault location" = lokalizace na bázi záznamu proběhlého poruchového děje z obou konců vedení s přesnou synchronizací času (v tomto ohavném detailu mám tak trochu prsty), s využitím korelace obou záznamů. A na odpojené vedení lze snad také nasadit reflektometr. A na lokalizaci "osy vedení" podzemního kabelu jsou taky elektronické metody - když to funguje vodařům a plynařům, proč by to nešlo použít na elektrickém vedení...
Vrátím se k tématu v článku:
Měnit venkovní vn vedení za vn kabel má určitě smysl tam, kde jsou problémy s pádem stromů/větví do vedení, ať už vinou větru či námrazy. Ovšem nejsem si jistý, jak je zakopaný kabel schopen odolávat vysokým teplotám půdy při požáru. Možná bude muset mít nějakou speciální ochrannou vrstvu, možná ho položit dostatečně hluboko, nevím. Ale pak to bude samozřejmě dražší řešení než klasická kabelizace...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se