Sokolovská uhelná odloží propouštění v případě dočasného osvobození Vřesové od plateb za povolenky

DomůElektrárny v ČRSokolovská uhelná odloží propouštění v případě dočasného osvobození Vřesové od plateb za povolenky

Sokolovská uhelná nabídla státu, že by mohla prodloužit životnost plynárenské části ve Vřesové a tím i odložit propouštění až 1000 zaměstnanců, pokud by stát dočasně osvobodil tuto technologii od plateb za povolenky. Firma o tom dnes informovala na svých webových stránkách. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale zatím takovou možnost v rozhovoru s představiteli Karlovarského kraje odmítl.

Sokolovská uhelná kvůli nákladům na emisní povolenky plánuje ukončení provozu plynárenské technologie ve Vřesové na červenec letošního roku. O práci by tak přišlo asi 800 až 1000 lidí, a to v době, kdy na Karlovarský kraj, který zaměstnává řadu lidí v lázeňství a službách, dopadly důsledky opatření proti šíření koronaviru.

„Společnost proto navrhla, že pokud by stát na dobu nezbytně nutnou osvobodil tuto technologii od plateb za povolenky, bylo by možné prodloužit její provoz i za cenu nezbytných nákladů ze strany Sokolovské uhelné. A to na dobu dalších tří let,“ uvedla Sokolovská uhelná na webu.

Podle ní by náklady na takové opatření byly pro stát nulové. „Jde přitom o koncept, který by umožnil odložit plánované zrušení 800 až 1000 pracovních míst na dobu, kdy se zbývající část regionu podaří ekonomicky stabilizovat. Navíc by stát ušetřil na podporách v nezaměstnanosti a udržel výběr daní z příjmu i sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance,“ uvedla firma.

I přes odmítavý postoj ministerstva životního prostředí je Sokolovská uhelná připravena s vládou v květnu o předložené možnosti jednat.“ V případě negativního stanoviska dojde k ukončení plynárenského provozu v termínu dle původního záměru, tedy v červenci 2020,“ uvádí Sokolovská uhelná.

S provozováním všech tří elektráren, dvou tepelných, ve Vřesové a v Tisové, a paroplynové elektrárny ve Vřesové, která od července přejde na zemní plyn, Sokolovská uhelná ve svých záměrech nadále počítá.