Domů
Uhlí
Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů

Uhlí
42 komentářů
3. prosinec 2020, 16:20
ČTK

Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.

Podle středečního vyjádření některých členů však zatím rozhodnutí možná nepadne. Ministr životního prostředí a jeden ze dvou předsedů komise Richard Brabec (ANO) dnes uvedl, že vydání doporučení v pátek očekává. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy a druhý předseda Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že komise pracuje se scénáři konce uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

„V nedávné době vyšlo několik analýz, které jak z finančního, tak technologického hlediska, dokládají v ČR možnost dosažení konce uhlí už do roku 2030. Musí ale dojít k mnohem výraznějšímu rozvoji a podpoře obnovitelných zdrojů,“ uvedl Ač.

Je ale nutné zařadit konec uhlí mezi priority, dodal. Ač je člen stínové uhelné komise. Neformální skupina v listopadu označila všechny zmíněné scénáře projednávané uhelnou komisí za příliš pozdní.

Wagner je v otázce konce uhlí před rokem 2033 méně optimistický. „Podle mého názoru to při zachování bezpečnosti, fungování průmyslu a životní úrovně nelze,“ míní vědec. „Do té doby se podaří postavit jen minimum nízkoemisních zdrojů, které by uhelné nahradily. Určitě nebude stát nový jaderný blok. Ale také bude jen velmi málo větrných turbín. Jednotlivé se sice může podařit postavit rychle, ale taková kapacita, která by významněji nahradila zdroje uhelné určitě ne,“ poznamenal Wagner. Upozornil, že stavba větrných turbín naráží na odpor obyvatelstva, na přelomu 30. a 40. let bude také konec životnosti starých Dukovan i současných fotovoltaik a větrných zdrojů. „Ty je pak třeba nahradit,“ zdůraznil jaderný fyzik. Podle jeho názoru dřívější scénář útlumu než rok 2038 není možný.

Také Ač zmínil, že odpor vůči výstavbě několika tisíců větrných turbín je problém. Potíž podle něj může být i „ne zcela vydařená“ dosavadní podpora solární elektřiny. „Ekonomické překážky by měly být minimální, jelikož cena elektřiny jak pomocí větru, tak pomocí slunka, je již nižší než ostatní alternativy, a to dokonce i bez zpoplatnění fosilních paliv,“ dodal k budoucím letům vědec. K otázce jádra Ač řekl, že patří mezi stabilní a spolehlivé nízkouhlíkové zdroje, ale s nevýhodami náročného schvalování nových kapacit, vysokých nákladů i nároků na obsluhu. „Určitě bych neprotestoval proti rozšíření Dukovan, pokud se najdou zdroje a vhodný investor, nesmí to však být na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů,“ zdůraznil vědec.

Jako největší úskalí následujících let vidí Wagner „poměrně iracionální přístup nejen k energetice.“ „Velice často jsou sny a vize vydávány za realitu a energetické koncepce jsou vytvářeny na základě kampaní bez znalosti dané problematiky a reality,“ řekl fyzik. To podle něj v Evropě na základě kampaní bez znalostí problematiky může vést k nedostatku stabilních a spolehlivých zdrojů, nejen pro dobu zimních inverzí.

Wagner také řekl, že realizace státní energetické koncepce se v Česku nedaří, což se odráží i na způsobu podpory OZE či jednání o novém bloku v Dukovanech. Varoval před odkladem potřebných řešení.

sar mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Jaroslav Novák
3. prosinec 2020, 16:57

......logické řešení EE a ASEK by znělo: stavbu ETE34 zahájit co nejdříve za 250 mld.Kč stejné technologie, jako ETE12 pro řadu synergií+ PD + paliva + ND + zkušenosti s najížděním + provozem i montáží, smlouvy s RF na opci 2 bloků po dokončení ETE12 lze dojednat velmi brzo a levně! Kvůli tomu snad jedná Nejedlý v RF! Český energetický průmysl musí získat domácí zakázky, potom teprve může za hranice! stavaři za 3 roky přechází na Dukovany a EDU 56 je spuštěna 2030 a .......plníme i rok 2030 konec uhlí!!!!!!!!!!!!!!! Koželouh to snad pochopí a bude radostně metat kotrmelce v lomech celý měsíc. Postavíme i PVE a ČR se stává neemisní energetické srdce EU!!!!!!!!!!!!

Jaroslav Novák
3. prosinec 2020, 17:04

60 měsíců na ETE 34 musí stačit a nových 20 000 pracovních míst přijde vhod, socioekonomické dopady k rozvoji neemisní energetiky podpoří i EU, to je totální plnění shody s Green Deal EU!!! Babiš musí jednat, výsledky dotáhnout, podporu vyjednat, přestat se bát EU. Oni v EU požadují konec uhlí!!!

Náhodný Kolemjdoucí
3. prosinec 2020, 18:41

Takže Nejedlý v Rusku nám dojedná dostavbu ETE, ale bez řídicích systémů, protože se projekt v půlce změní a řídicí systémy nám dodá opět Westinghouse, aby to tedy bylo stejné jako ETE1,2? Nebo jak to myslíte?

Josef
3. prosinec 2020, 20:37

To PetrV. Ochlazení o 3-8°C je nereálné. 8°C = doba ledová ČR by byla téměř neobyvatelná od středních poloh by se začal vytvářet permafrost. Reálný pokles teplot bude 1°C teoreticky až 2°C což je ale nepravděpodobné - šance menší než 3%. Jinak samozřejmě může přijít zima s průměrnou lednovou teplotou -15°C. To ale není změna klimatu to je anomálie. Dlouhodobě svět míří k teplému klimatu v roce 2500 budou teploty ještě o 2°C vyšší než dnes bez ohledu na nějaké CO2, které už v té době nebude ani zvýšené protože do roku 2300 dojdu levně těžitelné zásoby fosilních paliv. Co se týče sopečné činnosti pak nevím geologii prakticky nerozumím, ale sopečnou činnost pokud vím neumíme předpovídat takže nevím z čeho vycházíte.

PetrV
3. prosinec 2020, 22:27

Pane Josef, jak jste zapocital do ochlazení vliv zvýšené sopecné cinnosti obdobu Laki Lakagigar z roku 1783?

To je ten hlavní ochlazovaci mechanismus.

Přečtěte si reserse Dr Kalendy. Je to geofyzik a zároveň velmi dobře rozumí astronomii a vluvu těles sluneční soustavy na skorapku jmenem zemská kůra.

Počítáte jen vliv Slunce.

Peoto prijde ochlazení, ale 2025 vlivem postavení velkých planet k zesílení zemětřesení a sopečné cinnosti.

Geofyzici vědí, jen neprekrici ekohlupáky.

Je to pruser pro lidstvo.

Jaroslav Novák
3. prosinec 2020, 23:50

architektura W Owation ETE12 je nahraditelná, tu vyrobil ZAT Příbram, a byl by schopen ji nahradit i českým vlastním ŘS, poté i nahradit v ETE 12 a sjednotit ŘS na všechny bloky ETE1234. Shodné řešení i na EDU56 a TETOV i BŘEZNO=8 nových BLOKŮ a ČR bude totálně neemisní už v 2032!!! I EU nám bude vděčná, že to jde, když se chce!

PetrV
3. prosinec 2020, 17:49

Ono zelené soudruhy včetně Ače vyučí jedna chladná zima, která díky změnám klimatu příjde brzy a navíc zemětřesení se sopečnými erupcemi.

Pak se podívají na postavení planet a měsíce a skočí mezi nefunkční listy VTE.

V roce 2019 vyvrcholilo oteplování a během následujících 20 ti let bude sešup o 3-8 C.

A jelikož jsou soudruzi zamrzlí v kůře mozkové, tak budou dál pindat něco o hokejkovém grafu.

Martin Hajek
3. prosinec 2020, 19:19

Pan Ač je zelený aktivista, jako vědec se jen tváří.

Josef
3. prosinec 2020, 20:51

Jediné co mě na tom mrzí je to, že kromě MPO niko otevřeně neřekne, že konečná cena el. energie bude při decentrální variantě - tedy OZE+plyn asi dvojnásobná než při variantě centrální - jaderné zdroje. Dvojnásobná cena bude znamenat nízké využití a to bude znamenat zejména využívání přímého spalování pro vytápění budov pomaleji půjde i přechod dopravy na EV.

Ivan Novák
3. prosinec 2020, 21:57

Bohatí si koupí statusové EV tak jako tak, a chudí by si ho nekoupili stejně.

Pokud jde vytápění přímým spalováním, nemůžete chtít po plynařích, aby to odmítali.

PetrV
3. prosinec 2020, 22:30

Plynaři jsou nenazrani. Kouknete na zisky net4gas a dalsich. Vše jde do zahraničí.

Jaroslav Novák
4. prosinec 2020, 00:01

A to se Moše chlubil jak dobře prodal strategické KI odvětví, za 4 roky zaplaceno!!! 30 let nám vládnou zrádci národních českých zájmů!!! Proč nevyzve Komise UHLÍ vládu k neprodlené dostavbě ETE34 a EDU56 českou cestou??? Chtějí politici ČR opravdu uhlíkovou neutralitu???

PetrV
4. prosinec 2020, 07:00

To vite, uplatky a touha po moci udělá s každým podrztaskoz své. Kouknete, jak kyvaji svazaci piráti na greendealy v evropském parlamentu. Vsou to ovce, co touží po moci, ale nic nechapou. Celý demoblok jsou ovce.

Pak budou stavět drahé kramy jako solary na polích, vetrniky u vesnic, baterky mimo misto spotreby, prostě to nejdražší co existuje z pohledu systemu zZdroj ee-PS-spotřeba

Pavel K
4. prosinec 2020, 09:26

To PetrV

A kdo neni dle Vas ovce? :-)

Jan Veselý
4. prosinec 2020, 08:09

Nikdo z MPO to otevřeně říct nemůže, to jsou totiž vaše utkvělé představy, ne jejich.

Matěj
4. prosinec 2020, 13:44

Naopak pan Ač je vědec a jako aktivista se jen tváří. Není vystudovaný klimatolog, ale tomuto oboru se věnuje a jeho problematice rozumí. Má vystudovanou environmentalni ekologii a Ph.D.

Termin "soudruzi zamrzlí v kůře mozkové" je typickym prikladem potrefene husy.

Martin Hajek
4. prosinec 2020, 14:10

Ono stačí se podívat na jeho odborné zaměření... kterým je ekologická fyziologie rostlin, globální změna klimatu, zobrazovací a nezobrazovací fluorimetrie, zobrazovací a nezobrazovací spektroskopie a využití rychle rostoucích dřevin v energetice. Prostě takový Ferda mravenec klimatolog.

Jan Veselý
3. prosinec 2020, 23:32

Jak se tak dívám, tak Amory měl pravdu. Fantazírování o jaderné energii s sebou přináší velké emise CO2, protože zatímco se na ně čeká jak na Godota, uhelné elektrárny si spokojeně kouří. V ČR už to došlo tak daleko, že kvůli nim nejaktivnější "jaderný věrozvěst" začal propagoval uhlí. To jsou konce.

Jaroslav Studnička
4. prosinec 2020, 08:54

Z vás se stal dobrý fanatik :-).

Vybavuji si články ekologických organizací o tom, kolik v Německu zemře navíc lidí kvůli termínu odstavení uhelných elektráren, protože odstavují jádro a čekají na OZE.

Jan Veselý
4. prosinec 2020, 09:43

Možná je to na vás příliš jemná nuance, ale já nejsem proti provozování již existujících JE (dokud to má technický a ekonomický smysl), ale jsem hrubě proti výstavbě nových, protože to je (jak pravil Amory), škoda času a peněz. S odstavováním JE v Německu jsem nikdy nesouhlasil, ale chápu jejich důvody a respektuju je. Taky na datech moc dobře vidím ten rozdíl mezi ČR a DE. Zatímco tady se už někdy od roku 2008 plánuje a buduje příští jaderný zázrak a dnes je jasné, že dalších bratru 10-15 let z toho nebude ani elektron, Němci snížili produkci elektřiny z uhlí o ~40% a budou v tom pokračovat. Oni totiž na nic nečekali a staví ty věci, které jdou stavět rychle a stále levněji.

pr
4. prosinec 2020, 21:43

Stačí si vyčíhnout termín, přihlásit se a zajet se podívat do Cventndorfu. Ta elektrárna byl maslostroj technologií odpovídající díži na stloukání másla. Na turbínu do generátorové místnosti elektrárny jde primární pára přímo z reaktoru!

A tuto pazourkovou jadernou technologii provozuje podstatné procento reaktorů za naší západní hranicí. Houmr jdoucí domu s jadernou peletou za límcem na košili je téměř dokonalé přirovnání.

Já se nespuštění Cventndorfu po jeho návštěvě, ani překotnému zastavování provozu JE v DE nedivím.

Jan Veselý
3. prosinec 2020, 23:40

Podle IEA přibude letos okolo 200 GW instalovaného výkonu elektráren z obnovitelných zdrojů, což je 90% všeho v roce 2020 uvedeného do provozu.

A tady se furt sní o nějakém "Hip, hop, atom", kvůli kterému se NUTNĚ musí ještě aspoň 15-20 let držet při životě hnědouhelné elektrárny :-P

Vladimír Wagner
4. prosinec 2020, 11:06

Pane Veselý, Vy si opravdu myslíte, že se ty tisíce vrtulí, z nichž řada by musela být i v relativní blízkosti domů a ekologicky cenných partiích krajiny, které by výrobou odpovídaly jadernému bloku, dají v situaci, kdy příslušná místa pro ně nejsou zatím vybrána a při odporu obyvatelstva proti nim, opravdu postavit rychleji, než je tomu u jaderného bloku, u kterého je stavební místo připraveno, obyvatelstvo v dané oblasti je pro a řada formalit ohledně ekologického posouzení a stavebního řízení už byla realizována?

Pavel K
4. prosinec 2020, 11:48

A nelze to ani na mori?

Kolik km vedeni chybi na propojeni nasi soustavy s Baltem a Severnim morem? Neslo by stavajici predelat (rozsirit) na UHVDC?

Vladimír Wagner
4. prosinec 2020, 13:05

My máme moře? A Němci prosím dokázali postavit potřebná vedení pro Bavorsko? A stihnou je dokdy? Myslíte, že co se Němcům nepovedlo za řadu desetiletí, tak mi stihneme za pár let?

Pavel K
4. prosinec 2020, 14:46

Jsme v Schengenu, kde je volny pohyb osob, zbozi a sluzeb, takze z tohoto meho pohledu mame more. Nebo co brani ceskym firmam stavet offshore VTE?

Kolik km vedeni chybi do Bavorska a kolik km vedeni chybi z nejblizsiho nemeckeho (z Luzic ci Saska, kde jsou koncici uhelne regiony) ci polskeho k nam (pres Krusne ci Luzicke hory)?

Jestli "par let" myslite pred 2038, tak pri trose snahy nasi politicke reprezentace a lobovani v EU navic s nynejsi podporou EU zelenym projektum to vidim za docela realne, Vy ne?

Martin Hajek
4. prosinec 2020, 14:15

Ne to by fakt nešlo. Rozkaz v Německu zněl jasně. Občan nechce koukat na žádné ošklivé dráty, takže čáry máry fuk, všechno pod zem.

Pavel K
4. prosinec 2020, 14:48

Mam 200 m od domu vedeni 440 kV. A nejsem z nej nadseny, bohuzel se delalo v dobe, kdy clovek nesmel beztrestne pipnout. Takze bych to videl takto. Vypocitat cenu nadzemniho a podzemniho vedeni a rozpocitat do distribuce a pak nechat lidi rozhodnout, cemu daji prednost. Z meho pohledu to je jen o komunikaci, nebo je neco z toho technicky neproveditelne?

Pavouk
4. prosinec 2020, 12:53

...a ukládání vyhořelého je taky vyřešeno. :-)

Emil
4. prosinec 2020, 13:18

Přesně tak, ukládání vyhořelého paliva je vyřešeno. Kdyby všechny problémy "moderní" energetiky měly z poloviny tak jednoduché řešení jako vyhořelé palivo, tak se tu nemusíme bavit o nových jaderných blocích.

Matěj
4. prosinec 2020, 13:52

Zamyslete se nad tim, jakym zpusobem je vyreseno ukladani vyhoreleho fosilniho paliva... Do atmosfery, uz 150 let. A uz to neni kam davat.

Je dobre se na vyhorele palivo z lehkovodnich reaktoru divat jako na surovinu, ktera porad obsahuje 95% vyuzitelne energie. Jde jen o to, vyuzit to v odpovidajicim typu reaktoru.

Pokud mi z 1 GW kontinualniho el. vykonu zbyde rocne 35 tun vyhoreleho paliva, tak je to naprosto uzasne ve srovnani s cimkoli jinym.

Pojdme stepit a rychle snizit emise, zlepsit nase zdravi a zivotni prostredi. Otazka jaderneho odpadu je mnohem mene nalehava, nez otazka klimatickych zmen.

pr
4. prosinec 2020, 21:58

Dokud se vyhořelé palivo nevyužívá, tak prvně dejme na hromadu peněžní částku nutnou pro hlídání každého vzniklého kilogramu jaderného odpadu na dobu 100

000 let. Stačí v dnešní průměrné mzdě a nákladech na sklad.

Dodnes nemáme ani zlámanou grešli z této částky. To co se ukládá na spec. účet je výsměch.

Potom můžeme pokračovat tím co píšete.

Emil
4. prosinec 2020, 22:29

Milé "pr". Ta částka, která se odkládá na speciální účet, je vypočtená tak, aby pokryla veškeré náklady na vybudování a provoz úložiště, je spočtená i na základě zkušeností s náklady na budování úložiště ve Finsku, které je v dost pokročilé fázi výstavby. Předpokládané náklady se pravidelně aktualizují, když se ukáže, že jsou vyšší, odváděná částka se upraví. Což se už v minulosti stalo. Výsměch jsou jen vaše amatérské protijaderné výkřiky do tmy.

pr
5. prosinec 2020, 12:46

Tak ta směšná částka o které hovořím je spočítána přesně podle zkušeností se 100 000 let provozovaným trvalým jaderným úložištěm?

Tak to v ústech žmouláte pěkný trus.

Nevíte, stejně jako komise vůbec nic ani o roku 2030, nemáte ani podklady pro rozhodování a budete tvrdit takovéhle bláboly? Obyčejným manipulativním tlučhubou Vás pro sebe pasuji.

Emil
5. prosinec 2020, 16:51

Trvalé hlubinné úložiště se neprovozuje 100 tisíc let, plánuje se provozovat pouze zhruba 100 let do té doby, než se zaplní, pak se uzavře a dál už na něm není téměř nic k provozování a tudíž ani negeneruje prakticky žádné další náklady. Když už chcete urážet, tak si aspoň zjistěte základní fakta.

pr
6. prosinec 2020, 09:52

spolu s panem Wagnerem ve vašem výroku vidím „poměrně iracionální přístup nejen k energetice.“ Ví se, (fyzika) že jaderný odpad je problém na příštích 100 000 let a vy tvrdíte (kdo ví je-li to pravda) že máte financování na 100 let. Tedy jedno promile z doby kdy odpad bude problémem. A ještě se snažíte dělat z ostatních ty co seno žerou. Má slova o trusu z vašeho (mo)mentálního pochodu jsou přesná, nyní však jsem již přesvědčen, že jde o úmysl.

Emil
6. prosinec 2020, 10:32

Milé "pr", po ukončení provozu budou obalové soubory na věky uzavřeny v hloubce půl kilometru pod povrchem. Vchod bude mimo jiné zalit tlustou vrstvou betonu. Nikdo a nic se do něj nedostane. Tak mi laskavě vysvětlete, jaké další obrovské náklady očekáváte.

pr
9. prosinec 2020, 21:09

Jo. A kdo neviděl grandiózní kaňón tak tomu věří. A betonu samozřejmě taky. Šak železobetonové mosty nepadaj.... Obaly jsou taky navěky... ;-)

Emil
9. prosinec 2020, 21:41

Radši si o tom něco nastudujte.

Martin Hajek
4. prosinec 2020, 14:14

Zato v Německu se to roztleskávání větrníků daří výborně. Na souši se nestaví skoro nic a to, co se postaví, se ještě musí omezovat kvůli chybějícím vedením.

František Šimunek
4. prosinec 2020, 16:58

Nějak nevim o jakém uhlí se tu mluví ? Když jsem byl mladej tak všichni významní vědci tvrdili že uhlí dojde za dvacet let. Kolem roku 1990....

Taky brilianty měly už dàvno dojít !!

A zàsoby pazourku ? Ty měly dojít už začàtkem pravěku !!

pr
4. prosinec 2020, 21:10

Inu bude zajímavé sledovat jak si odsouhlasíme odchod od huhlí až někdy. Edu dostavíme pravděpodobně ještě později a kolem roku 2025 převládne situace, že obchodníci budou nakupovat levnou elektřinu a to kdekoli. Vývoj na trhu tomu naznačuje. Takže pro naše megalomanské zdroje to bude znamenat tak 3 měsíce koktavé výroby kdy se jim ekonomisticky vyplatí dodávat EE. (celoroční ekonomika ale bude červená) Prostě ten nástup energetické konkurence jako vždy v ČR nestihneme. Což o to, já jsem v pohodě, ostatní domy na instalaci FVE mají tak 10 let což se zvládnout dá, ale garantuji vám, že mentálně to do deseti let nestihnou zpracovat a zase to povede koncem desetiletí k překotným instalacím za nekřesťanské peníze. Jako v roce 2010.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se