Pardubický kraj je podjatý v případu Opatovic, rozhodlo MŽP
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodlo, že úředníci Pardubického kraje jsou podjatí v případu řízení o výjimce z emisních limitů pro Elektrárnu Opatovice. Rozhodování proto ministerstvo delegovalo na Kraj Vysočina. ČTK o tom dnes informovala ekologická organizace Greenpeace. Pardubický kraj kvůli možné systémové podjatosti o vyloučení z případu sám požádal. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Pardubičtí krajští zastupitelé v prosinci odhlasovali, že nedoporučují s ohledem na ochranu zdraví občanů žádost o výjimku akceptovat. Chtěli také, aby se posoudila její samotná nezbytnost a požadovaný rozsah výjimky. Kvůli negativnímu postoji k žádosti měl krajský úřad zajistit postoupení řízení jinému orgánu k rozhodnutí.
Organizace Greenpeace upozornila, že samo vyjádření zastupitelů podle MŽP stav podjatosti nezpůsobilo, proto nejdříve námitku odmítlo. „Ovšem když se vyjádřil proti výjimce pro Opatovice i hejtman Martin Netolický a zástupcem kraje v řízení proti udělení výjimky se stal jeden z krajských úředníků, ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodnutí svého resortu během řízení o rozkladu přehodnotil,“ uvedli ekologové.
Elektrárna Opatovice požádala o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť. Společnost uvedla, že v letech 2014 až 2016 investovala do modernizace a rekonstrukce kvůli splnění emisních limitů 2,7 miliardy korun. Závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT), které stanovují ještě přísnější limity platné od roku 2021, však byly vydány až následující rok po provedení rekonstrukce v roce 2017.
U oxidů dusíku elektrárna žádá, aby mohla vypouštět 192 miligramů na metr krychlový. Aby mohla plnit nový limit 175 miligramů na metr krychlový, musela by investovat odhadem půl miliardy korun. Elektrárna žádá i o výjimku pro limity rtuti na šest let s přezkumem po třech letech, kdy bude pravděpodobně schopna přísnější podmínky plnit. Do té doby chce najít spolehlivou technologii pro snížení emisí. Pro rtuť v předchozích obdobích žádné emisní limity stanoveny nebyly a jsou zařazeny nově.
O podobné výjimky požádala už vloni i elektrárna Chvaletice, která patří společnosti Severní energetická. Také v tomto případě byl Pardubický kraj z řízení vyloučen, rozhodování bylo delegováno na kraj Olomoucký. Rozhodnutí, které vydal tamní krajský úřad, napadají ekologické organizace, podle nichž elektrárna již při modernizaci o budoucích nových emisních limitech věděla, mohla se na ně připravit a chce jen ušetřit na úkor životního prostředí.
Ekologové mají výhrady i v případě opatovické elektrárny. Požadovanou výjimku na šest let v případě rtuti a osm let u oxidů dusíku považuje organizace Greenpeace za příliš dlouhou. Odmítavé stanovisko má i spolek Frank Bold Society.
Mohlo by vás zajímat:
A kdopak je platí za zrušení CTZ? Viz Wikipedie:
Kromě výroby elektřiny dodává elektrárna teplo do 62.000 domácností ve městech včetně Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi.
Tak to bude zajímavé sledovat jak bude zajištěna topná sezóna od druhé poloviny příštího roku...:-)
Při vší úctě si pan hejtman Netolický nevidí ani na špičku nosu. Pardubice mají jedno z nejlevnějších tepel v ČR a ta výjimka skutečně žádné významné narušení životního prostředí neznamená. Právě naopak, emise z teplárny dramaticky klesly a významným zdrojem imisní zátěže nebyla ani před tím. Prostě hloupost a politika opět jdou ruku v ruce.
Tak si nalijme čistého vína. 9.11.2002 se poroučela střecha nad elektrárnou. Celá aglomerace zůstala bez tepla. Nemrzlo a nebyl to vůbec teroristický čin. Vzhledem k tomu, že se před tím zbouraly až na jednu všechny staré kotelny, byl to docela šrumec (nedovedu si představit, kdyby někdo vyhodil potrubí podél opaťáku do vzduchu při mínus 10°C) . Poté se potichoučku a za peníze odběratelů vybudovaly plynové vykrývací zdroje, které tam stojí, aby se mohly použít, kdyby se stala podobná šlamastyka.
Elektrárna dnes patří panu Křetínskému, tak zaplať Bůh aspoň český kapitalista. Posledních několik let nebyly žádné zimy a tak ty kšefty s teplem nebyly nic moc. A tak tam nějaký filuta (toho si pan majitel musí chovat jak v bavlnce) vymyslel platby za příkon s hlídáním 1/4 hod. maxima. Představte si, roury napěchované tisíci kubíky přehřáté vody, kde je obrovská setrvačnost a hlídá se maximum jako by to byla elektřina. Divím se, že jim na to ERÚ ještě nevlítnul. Jak se postupně v Hradci, Pardubicích a Chrudimi zateplují domy a fabriky, tak ta spotřeba samozřejmě klesá. Takže se to pomalu mění na platby nikoliv za teplo, ale za to, že ho od nich odebíráte, tedy za připojení. A tady už ódy na centralizaci a CZT dostávají vážné trhliny, i když je to kogenerace, protože cena za GJ potom neskutečně vyroste. Doba jde dopředu a technologie taky. A pokud by odběratelé měli ještě skousnout půl miliardy za rtuť a dusík, možná už by se poohlídli po něčem jiném. Třeba po něčem co nejen v zimě topí, ale v létě i chladí.
V zimě topí, v létě chladí. Hezký Kačenko, moc hezký.
Jinými slovy zbourat 50 tisíc bytů a postavit znova a úplně jinak.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se