Největší větrná turbína na světě Haliade-X začala vyrábět elektřinu

DomůElektrárny v EvropěNejvětší větrná turbína na světě Haliade-X začala vyrábět elektřinu

Společnost GE Renewable Energy zaznamenala důležitý milník na cestě k získání certifikace pro svoji větrnou turbínu Haliade-X. Prototyp této v současné době největší turbíny na světě začal minulý týden v rotterdamském přístavu vyrábět elektřinu. Haliade-X s instalovaným výkonem 12 MW a lopatkami s délkou přes 100 metrů by se měla začít sériově vyrábět do dvou let. Výrobce eviduje zájem o tento typ turbíny u projektů s instalovaným výkonem téměř 5 GW.

Prototyp největší větrné turbíny na světě s instalovaným výkonem 12 MW, Haliade-X, minulý týden vyrobil první kWh elektřiny. O úspěchu informoval výrobce turbíny, společnost GE Renewable Energy. Turbína Haliade-X, která je určena pro offshore instalace, je nyní v testovacím provozu na pobřeží v rotterdamském přístavu.

„Tato první kWh je pro náš celý tým zásadním úspěchem, který je naplněním naší vize a veškeré investované tvrdé práce. Inovace je součástí DNA společnosti GE, což je dokonale ilustrováno tím, že jsme úspěšně zprovoznili první 12 MW větrnou turbínu na světě. Za tímto velkým úspěchem stojí více než 500 žen a mužů z GE, kteří rok a půl pracovali na tom, abychom tohoto cíle dosáhli. Při této příležitosti bych zároveň rád poděkoval všem našim partnerům a dodavatelům za jejich odhodlání a podporu,“ uvedl John Lavelle, ředitel Offshore Wind ve společnosti GE Renewable Energy.

Během testovací fáze bude společnost GE Renewable Energy analyzovat různé provozní stavy a chování turbíny. Výrobce předpokládá, že testování dokončí a získá certifikaci pro Haliade-X během příštího roku.

Sériová výroba v roce 2021

Společnost GE Renewable Energy oznámila výstavbu prvního prototypu na začátku tohoto roku. V dubnu pak byla pro prototyp Haliade-X vyrobena první lopatka na světě delší než 100 metrů. Stožár s výškou 260 metrů pak byl na místo určení odeslán letos v červnu.

GE Renewable Energy předpokládá, že se sériovou výrobou turbíny začne v druhé polovině roku 2021. Jedna turbína Haliade-X by v průměrných podmínkách Severního moře u Německa měla za rok vyrobit 67 GWh elektrické energie (brutto).

Naplánovány jsou instalace již 400 turbín

Společnost GE Renewable Energy byla vybrána jako dodavatel větrných turbín  pro tři offshore větrné projekty. Jedná se o Skip Jack (120 MW) a Ocean Wind (1100 MW) v Americe a o projekt Dogger Bank (3600 MW) ve Velké Británii. Tyto tři projekty s instalovaným výkonem téměř 5 GW budou disponovat 400 turbínami typu Haliade-X.

Zdroj úvodní fotografie: GE Renewable Energy