Domů
Společnosti ve světě
Monopol Gazpromu na vývoz plynu možná skončí
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.

Monopol Gazpromu na vývoz plynu možná skončí

Ruská vláda zvažuje ukončení monopolu na export zemního plynu prostřednictvím plynovodů pro státem vlastněnou společnost Gazprom. Uvedl to včera ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Velké ruské společnosti jako Rosňeft a Novatek již delší dobu usilují o získání práv na využití plynovodů pro vývoz této strategické suroviny.

Ruský gigant Gazprom, jež vlastní největší zásoby zemního plynu na světě, získal monopol na vývoz plynu z Ruska v roce 2006. Již předloni ruská vláda rozhodla o zrušení exkluzivních práv společnosti na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Rosněfť prohlašoval, že aby byly jeho plynárenské projekty ve východní Sibiři životaschopné, mělo by mu být povoleno plyn vyvážet.

Novak oznámil, že ministerstvo energetiky uvažuje o umožnění vývozu plynu dalším ruským společnostem také skrz plynovody. Dodal ovšem, že podrobnosti takového opatření musí být ještě projednány.

Gazprom získává více než polovinu svých příjmů prodejem zemního plynu do Evropy. Pro řadu evropských zemí včetně České republiky je klíčovým dodavatelem.

Navzdory ukrajinské krizi svůj vliv v Evropě zvýšil dvěma dohodami. Na začátku měsíce získal větší přístup k obchodování a skladování plynu v Evropě a podepsal dohodu s evropskými partnery na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream, tento projekt se stal trnem v oku východním zemím Evropské unie.

Gazprom byl letos Evropskou komisí obviněn z porušování antimonopolních pravidel. Údajně bránil zprůchodnění plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snažil se překazit plány některým z nich na zajištění dalších zdrojů dodávek.

Více o statistikách, problémech a plánech Gazpromu zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se