Japonský jaderný regulátor minulý týden v pátek schválil dokončená opatření posilující bezpečnost tří jaderných reaktorů. Tento krok je druhým ze tří kroků, které jsou zapotřebí během procesu restartu. Jednotky budou následně podrobeny bezpečnostní kontrole před tím, než bude povolena obnova jejich provozu.

V současné době je v Japonsku 42 provozuschopných reaktorů s potenciálem restartu po jejich odstavení, které následovalo po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011. Nyní je v provozu celkem 5 reaktorů. Provoz prvních dvou byl obnoven v srpnu a říjnu 2015, od té doby došlo k dalším třem restartům. U dalších 21 reaktorů proces obnovení provozu probíhá.

V rámci procesu opětovného spuštění jaderných reaktorů v Japonsku jsou provozovatelé povinni zažádat Úřad pro jadernou regulaci (NRA) o povolení ke změně instalace reaktoru, schválení plánu výstavby za účelem posílení bezpečnosti a jako třetí krok o konečnou bezpečnostní kontrolu, ověřující, zda reaktor splňuje nové bezpečnostní požadavky.

Do konce letošního roku by mohly být opětovně spuštěny další 3-4 reaktory. Tři z těchto reaktorů prošly minulý pátek schválením pozměňovací stavebních plánů. Jedná se o reaktory Ohi 3 a 4 společnosti Kansai Electric Power Company a reaktor Genkai 3 společnosti Kyushu Electric Power Company.

Po schválení stavebních plánů regulátorem obě společnosti uvedly, že nyní plánují požádat o inspekci těchto reaktorů, která potvrdí, že bezpečnostní opatření jsou v souladu se stavebními plány.

Společnost Kyushu rovněž uvedla, že dále plánuje předložit stavební plány pro reaktor Genkai 4. Kansai předpokládá obnovení provozu rektorů Ohi 3 a 4 v listopadu letošního roku. Do konce roku by rovněž mohl být spuštěn reaktor Genkai 3, případně i Genkai 4.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ohi, zdroj: IAEA Imagebank, Flickr

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *