Domů
Jaderné elektrárny
Kontrolní mise Ensreg se vrací na běloruskou jadernou elektrárnu Ostrovets
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovec (zdroj Rosatom)
Zdroj: Rosatom

Kontrolní mise Ensreg se vrací na běloruskou jadernou elektrárnu Ostrovets

Skupina evropských dozorných orgánů pro jadernou bezpečnost (Ensreg) zahájila své druhé hodnocení běloruské jaderné elektrárny Ostrovets. Experti z osmi evropských zemí stráví tři dny ověřováním, zda byla řádně přijata doporučená bezpečnostní opatření.

Národní akční plán

Navržená zlepšení vyplývají ze „stress testů“ provedených na všech evropských jaderných elektrárnách po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiči v březnu 2011. Běloruský provozovatel JE Ostrovets zahájil tento proces v roce 2016 a následně v roce 2018 obdržel po návštěvě Ensreg zpětnou vazbu, na jejímž základě byl vytvořen národní akční plán popisující 23 oblastí pro zlepšení, která ještě nebyla implementována.

V březnu členové Ensreg schválili předběžnou zprávu o postupu JE Ostrovets při zavádění tohoto plánu, založenou na únorové návštěvě. Komise uvedla, že na základě poskytnutých informací a návštěvy bylo dosaženo pokroku při realizaci všech doporučení, která se týkají sedmi otázek z úrovně vyšší priority.

Mezinárodní složení týmu expertů Ensreg

Vedení JE Ostrovets uvedlo, že současná návštěva potrvá od 31. srpna do 2. září a zaměří se na tři oblasti: vnější hrozby, ztráta napájení a odvod zbytkového tepla a řízení vážných havárií.

Mezinárodní tým expertů Ensreg. Zdroj: Ostrovets

Týmu Ensreg předsedá Petteri Tiippana, generální ředitel finského úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost. Členové týmu jsou z organizací pro jadernou bezpečnost z České republiky, Finska, Litvy, Německa, Rakouska, Řecka, Švýcarska a Ukrajiny.

Dva nové reaktory VVER-1200

Jaderná elektrárna Ostrovets se skládá ze dvou reaktorů VVER-1200 s celkovým instalovaným výkonem 2400 MWe. Jedná se o první jaderný reaktor typu VVER-1200, který společnost Rosatom dodala mimo území Ruska. První blok elektrárny byl připojen k národní elektrizační soustavě v listopadu minulého roku a na druhém bloku začalo zavážení zkušebních palivových souborů v březnu tohoto roku.

V současné době se úspěšně dokončují dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec (zdroj stránky Běloruské jaderné elektrárny). Dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec. Zdroj: Beales

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
2. září 2021, 09:51

Zbývá dodat, že hned první den provozu se blok na této jaderné elktrárně porouchal. Stejný blok má být stavěn i v Maďarsku, kde se od roku 2014, kdy bylo rozhodnuto s Rosatomem o výstavbě ještě nezačalo stavět. Další budované jaderné elektrárny v Evropě se prodražují a protahuje se také výstavba. Jedná se o finské Olkiluoto, o Francii i Británii a nesmíme zapomenout ani na třetí a čtvrtý blok v Mochovcích. Tam platí to, že velká část prcovníku, kteří tam začali stavět se po desetiletích ani spuštění nedožije.

jozka
2. září 2021, 10:40

Jak to bylo s tou poruchou uz vam vysvetlili asi tak pred pulrokem. Kratka pamet?

Josef
2. září 2021, 13:27

Kdyby jste byl starší pamatoval byste si zpuštění jaderné elektrárny Temelín. První blok vypadával prakticky pravidelně a pak se ještě předělávala turbína. Proti tomu je tato elektrárna zlatá škoda, že to nebude stát v Temelíně a Dukovanech.... Kdybychom chtěli mohli by to Rusové začít příští rok stavět a tak za 6 let by to bylo funkční.....

Karásek
3. září 2021, 00:29

Ten Temelín si pamatuju moc dobře. Většinou to bylo tak jednou za čtrnáct dní, někdy na prvním a někdy na druhém bloku. Většinou u toho na pár minut padala elektrika a ne že ne. Prostě neměli k dispozici hned náhradu, tak se vypínalo. Když to řeknu opačně, tak když padla elektrika, tak byla zpráva na teletextu, nebo ve večerních zprávách, že z duvodu poruchy byl odstaven jeden či druhý temelínský blok. Samozřejmě bylo většinou zdurazněno, že porucha se stala ne nejaderné části a nebyla ohrožena jaderná bezpečnost.

Emil
3. září 2021, 07:29

Kolikrát jen už jsem tu četl argument, že veškerá produkce Temelína jde na export, a teď ještě k tomu zjišťuji, že když jeden ze dvou bloků vypadl, tak nebyla k dispozici náhrada. :-)

Odborník žasne, laik se diví...

jozka
3. září 2021, 09:53

Zas tak ostry to nebylo, kdyz vypadla elektrika a on presto cetl teletext...

Karásek
3. září 2021, 11:09

Samozvaný odborníku Emile, nebyla k dispozici okamžitá náhrada. Vypadl během desítek vteřin, nebo maximálně několika minut 1000 MW blok a to se sítí zamávalo. U OZE toto nehrozí, tam je náběh vždy pozvolný.

Emil
3. září 2021, 11:21

To je samozřejmě úplný nesmysl, Karásku. Kritérium N-1 vám evidentně vůbec nic neříká.

Karásek
3. září 2021, 11:12

Odpověď pro Jozku. Elektřina vypadla na několik minut, jak jsem napsal, proto už večer bylo možné číst teletext. Tak prosím konec ozářené demagogie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se