Domů
Jaderné elektrárny
Komponenty ze zrušené americké jaderné elektrárny Virgil C. Summer míří na Ukrajinu
Generátor pro reaktorový blok AP1000; Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Komponenty ze zrušené americké jaderné elektrárny Virgil C. Summer míří na Ukrajinu

Dokončení čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny na Ukrajině bude urychleno použitím skladových komponent volných díky zrušené výstavbě nových reaktorů na Jaderné elektrárně Virgil C. Summer v USA. Šéf společnosti Energoatom si prohlédl sklady Westinghouse, aby zkontroloval stav hlavních komponent pro AP1000.

Reaktorová nádoba pro AP1000 ve skladu v Jižní Karolíně; Zdroj: Energoatom

„Kompletní sestava částí pro reaktorový ostrov je k dispozici,“ řekl Petro Kotin, zastupující ředitel Energoatomu. „Jejich využitím budeme schopni výrazně zkrátit dobu výstavby, protože ušetříme čas potřebný pro výrobu tohoto zařízení,“ dodal.

Spojení dvou technologií tlakovodních reaktorů

Kotin podepsal Memorandum o spolupráci s Patrickem Fragmanem, prezidentem a generálním ředitelem společnosti Westinghouse, minulý týden, což předznamenalo dokončení bloku Chmelnický 4 použitím technologie AP1000. Výstavba reaktoru byla zahájena v roce 1987 jako projekt VVER, ale poté byla v 28 % zastavena.

Horní reaktorový blok; Zdroj: Energoatom

Energoatom zveřejnil fotografie, na nichž Kotin kontroluje řadu komponent ve skladu umístěném v Jižní Karolíně, kde byl v roce 2017 zrušen projekt výstavby dvou reaktorů AP1000 na lokalitě VC Summer. Snímky ukazují reaktorovou nádobu, parogenerátor, nejméně tři hlavní cirkulační čerpadla, kompenzátor objemu, generátor a v krabicích zabalené vnitřní součásti reaktoru.

Parogenerátor vertikálního typu pro design reaktoru AP1000; Zdroj: Energoatom

Na snímcích společnosti Energoatom byly k vidění také dvě integrované hlavice. Tyto 215 tunové moduly obsahují všechny důležité komponenty pro demontáž poklopu reaktorové nádoby a regulačních tyčí za účelem výměny paliva: zvedací plošinu, seismické zábrany pro mechanismy pohonů regulačních tyčí, podpěru ventilačního potrubí pro vnitřní zařízení, kabelové podpory a sestavu chladícího krytu.

Zisk z prodeje si firmy rozdělí v poměru 2:1

Podle dohody o narovnání, kterou strany uzavřely v září 2020, demontované komponenty vyrobené pro reaktorové bloky VC Summer 2 a 3 lze znovu použít pro nové projekty výstavby. Součásti nyní vlastní a skladuje společnost Santee Cooper, zatímco odpovědnost za jejich marketing a prodej nese Westinghouse. Výnosy z prodeje by se dělily v poměru 67:33 %.

Kompenzátor objemu uskladněný pro Westinghouse (AP1000) a u něj Petro Kotin; Zdroj: Energoatom

Stejně jako dokončení čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny předpokládá nedávná dohoda mezi společnostmi Energoatom a Westinghouse také další výstavbu až čtyř dalších reaktorů AP1000 v dalších elektrárnách na Ukrajině. Společnosti budou opět jednat příští týden v Kyjevě.

Zdroj úvodní fotografie (generátor pro reaktorový blok AP1000): Energoatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
PetrV
11. září 2021, 14:33

Kolik těch ap 1000 je funkčních? A za jaké peníze?

Pavel Veselý
11. září 2021, 20:35

Bože jak by s tím chtěli dostavovat původní projekt VVER 1000. To je úplně jina konstrukce stavební části a technologie.

Ivan Novák
12. září 2021, 00:17

Myslím, že proto je řeč jen o 4. bloku, protože třetí je už příliš stavebně předurčen. Vytlučou základy až na holou desku. Hluboké kanály TCHVD mohou použít alternativně, AP1000 je v principu nepotřebuje. Zaplatí to, hádám, z části USA, Kongresem to projde jako kompenzace za NS2, proud odtud nakoupí Polsko. Stejně to bude kouzelnický projektantský trik, ale když mohli kdysi Rusové nacpat VVER do Busehru...

Radim
12. září 2021, 09:09

Nějak to dokončit asi musí. Použít ruské komponenty mají problém, protože s největší pravděpodobnosntí má Ukrajina u ruských firem buď totální nevyřčené embargo nebo defakto embargo. Kdy se zakázka minimálně protahuje a opožďuje nebo jsou jiné "problémy".

Dostavit to na původně ruské základy asi taky je problém, protože za prvné od chybějících komponent nemusí mít kompletní výrobní dokumentaci a jednak je otázka, kdo a za jakou cenu a v jaké kvalitě by jim kopie ruských komponent vyrobil.

Mají tedy výhodnější, z podstatné části, koupit už vyrobené Westinghouse komponenty a stavbu na ně přizpůsobit.

Carlos
11. září 2021, 21:00

Nebyl by někdo s to dát dohromady přehled o stavu Chmelnické JE a které části již jsou na místě?

P.S.

Vážená redakce, domnívám se že Váš nový ochranný mechanismus se mine v konečném důsledku účinkem tak jako se sto stalo snad na všech webech které se pokusily problém s problematickými komentáři řešit povinnými registracemi. Podívejte se na stav diskusí na iDnes, Novinkách, nebo jiných webech kde zpřísňováním opatření došli až ke zrušení možnosti diskuse.

Mechanismus registrací jen stěží odradí lidi co mají v popisu práce šířit nesmysly a propagandu, stejně jako jejich přičinlivé fanboyz z řad veřejnosti. Chápu, je to celosvětový problém, který je třeba řešit, nicméně řešení, které se chystáte použít povede nejvýše ke snadné blokaci účtu, než že by daný problém skutečně řešilo. Zvoleným postupem spíše vznikne situace kdy sem přestane chodit ta slušnější část diskutérů.

Sbohem, a díky za ryby.

Abc
11. září 2021, 21:59

Dovolím si nesouhlasit. Drtivá většina lidí tu diskutuje slušně a až na pár exotů věčně a fundovaně. Čehož si velice vážím.

Radim
12. září 2021, 09:14

On je problém v tom, že diskuze se stává u některých přispěvatelů politickou, protože místo uvádění faktů se ji svými příspěvky hlavně snaží využít k ovlivnění lidí - veřejnosti, co dané články čte.

Ovšem kdo z diskutujících by neuvítal, že jeho příspěvky někoho jiného ovlivní? Problém je v těch lidech, co to dělají hloupě, drze, sprostě a podobně. A potom možná jsou za to i placeni a snaží se tak příliš tlačit na pilu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se