První turbína nové 10GW vodní elektrárny Wudongde byla připojena k síti

DomůElektrárny ve světěPrvní turbína nové 10GW vodní elektrárny Wudongde byla připojena k síti

První turbína nové vodní elektrárny Wudongde (Wu-tung-te) o instalovaném elektrickém výkonu 10 200 MW byla připojena k síti. Po úspěšném připojení byl proveden 72 hodin trvající zkušební provoz. Vodní elektrárna Wudongde je umístěna na řece Jinsha (Ťin-ša) a uvedení do provozu je plánováno na rok 2021.

Projekt nové elektrárny Wudongde (Wu-tung-te) je ve vlastnictví společnosti China Three Gorges (CTG) a je umístěn v dolním toku řeky Jinsha (Ťin-ša). Je to třetí vodní elektrárna s instalovaným elektrickým výkonem nad 10 000 MW v Číně a sedmá na světě. Nová vodní elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2021 a měla by dosáhnout roční výroby elektrické energie 39 TWh.

Umístění vodní elektrárny Wudongde. Zdroj: CYPC

Americká GE Hydro Solutions poskytuje pro tento projekt šest Francisových turbín, každá má elektrický výkon 850 MW. Instalovaný elektrický výkon všech šesti turbín tedy bude 5 100 MW. Zbylých šest turbín o instalovaném elektrickém výkonu 5 100 MW, každá o elektrickém výkonu 850 MW, dodá německá společnost Voith. Celkový instalovaný výkon nové vodní elektrárny tak bude 10 200 MW. Použité Francisovy turbíny budou největší, které kdy byly použity pro výrobu elektrické energie.

„Gratulujeme CTG a všem zúčastněným stranám k úspěšnému uvedení první turbíny vodní elektrárny Wudongde do provozu. Skutečnost, že tato obří turbína o elektrickém výkonu 850 MWe je nyní funkční, je jasným důkazem schopností našich místních konstručních a výrobních týmů. Za více než 20 let spolupráce vytvořily GE a CTG dlouhodobé partnerství v oblasti dodávek zařízení a výměny technologií. Sdílíme zkušenosti, výsledky a především náš společný závazek učinit z vodní energie základ budoucího energetického mixu Číny“, uvedl Pascal Radue, generální ředitel společnosti GE Renewable Energy Hydro Solutions.

Zdroj úvodní fotografie: Global Power Journal