Indie položila základy svého největšího parku kombinujícího solární a větrné technologie

DomůObnovitelné zdrojeIndie položila základy svého největšího parku kombinujícího solární a větrné technologie

Indie má ambiciózní plány na energetickou transformaci a ve velkém investuje do obnovitelných zdrojů energie. Na konci minulého roku položila základy pro zatím největší elektrárenský park založený čistě na obnovitelných zdrojích energie. Park bude mít instalovaný výkon 30 GW a kombinovat bude jak solární, tak větrné technologie.

O plánech Indie na svůj prozatím největší větrno-solární park, které nyní začínají být realitou, informoval minulý týden například server energylivenews. Hybridní park se bude nacházet ve státu Gudžarát, v západní části Indie. Rozkládat se bude na 70 000 hektarech půdy, což odpovídá přibližně velikosti Singapuru.

Elektřinu bude vyrábět za pomoci solárních a větrných zdrojů a v plánu je také stavba zařízení pro akumulaci energie. Krom hybridního parku byl položen i základní kámen desalinační stanice pro výrobu pitné vody, do které bude park dodávat elektřinu.

„Elektřina, kterou bude park produkovat čistě z obnovitelných zdrojů energie, ušetří 50 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně. To by odpovídalo výsadbě přibližně 90 milionů stromů,“ řekl indický premiér Naréndra Módí, který při kladení základního kamene zdůraznil důležitost stavby pro snížení prozatím velmi vysoké uhlíkové stopy Indie.

Díky spojení dvou technologií a svému instalovanému výkonu půjde o největší projekt svého druhu na světě. Výstavba parku je v souladu s plány Indie na instalaci 175 GW obnovitelných zdrojů energie do roku 2022. Do roku 2030 pak vláda premiéra Módího plánuje další navýšení, a sice na 450 GW. V současnosti je přitom celkový instalovaný výkon OZE v zemi na pouhých 89,6 GW.

Indie má ambiciózní plány na přechod na obnovitelnou energetiku. Do roku 2030 plánuje dosáhnout maxima výroby energie z uhlí, následně poté výrobu již jen snižovat. Investovat plánuje jak do tradičnějších obnovitelných zdrojů, tak i do vodíku a inovativních technologií na skladování energie. Například v létě tohoto roku zástupci Indie jednali se svými protějšky ze Spojených států ohledně budoucí spolupráce v oblasti energetických inovací.

Zdroj úvodního obrázku: MHI Vestas Offshore Wind