Domů
Elektrárny ve světě
První turbína nové 10GW vodní elektrárny Wudongde byla připojena k síti

První turbína nové 10GW vodní elektrárny Wudongde byla připojena k síti

První turbína nové vodní elektrárny Wudongde (Wu-tung-te) o instalovaném elektrickém výkonu 10 200 MW byla připojena k síti. Po úspěšném připojení byl proveden 72 hodin trvající zkušební provoz. Vodní elektrárna Wudongde je umístěna na řece Jinsha (Ťin-ša) a uvedení do provozu je plánováno na rok 2021.

Projekt nové elektrárny Wudongde (Wu-tung-te) je ve vlastnictví společnosti China Three Gorges (CTG) a je umístěn v dolním toku řeky Jinsha (Ťin-ša). Je to třetí vodní elektrárna s instalovaným elektrickým výkonem nad 10 000 MW v Číně a sedmá na světě. Nová vodní elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2021 a měla by dosáhnout roční výroby elektrické energie 39 TWh.

Umístění vodní elektrárny Wudongde. Zdroj: CYPC

Americká GE Hydro Solutions poskytuje pro tento projekt šest Francisových turbín, každá má elektrický výkon 850 MW. Instalovaný elektrický výkon všech šesti turbín tedy bude 5 100 MW. Zbylých šest turbín o instalovaném elektrickém výkonu 5 100 MW, každá o elektrickém výkonu 850 MW, dodá německá společnost Voith. Celkový instalovaný výkon nové vodní elektrárny tak bude 10 200 MW. Použité Francisovy turbíny budou největší, které kdy byly použity pro výrobu elektrické energie.

„Gratulujeme CTG a všem zúčastněným stranám k úspěšnému uvedení první turbíny vodní elektrárny Wudongde do provozu. Skutečnost, že tato obří turbína o elektrickém výkonu 850 MWe je nyní funkční, je jasným důkazem schopností našich místních konstručních a výrobních týmů. Za více než 20 let spolupráce vytvořily GE a CTG dlouhodobé partnerství v oblasti dodávek zařízení a výměny technologií. Sdílíme zkušenosti, výsledky a především náš společný závazek učinit z vodní energie základ budoucího energetického mixu Číny“, uvedl Pascal Radue, generální ředitel společnosti GE Renewable Energy Hydro Solutions.

Zdroj úvodní fotografie: Global Power Journal

Štítky:čína
seznam

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Lukas
11. červenec 2020, 16:59

Tak to je mazec, to by 2x pokrylo spotrebu slovenska.

St
11. červenec 2020, 17:07

Krásná práce. Ať jim to dlouho a bez problémů slouží. Škoda jen, že jsme těm Čínanům ty turbíny nedodávali my. Byla by to o hodně veselejší, radostnější zpráva.

Lukas
11. červenec 2020, 17:44

To mas pravdu kdyby byla turbyna z cech meli by lide praci bohuzel nekteri politici spis koukaji na plusove body pro sebe nez aby lide meli praci bud dodavat rusku nebo cine

karel
12. červenec 2020, 11:16

Neumíš ani napsat slovovo turdybna?!

nedamse
11. červenec 2020, 17:59

To musite poděkovat opozici,která je proamerická a o Rusku a Číně nechtěji nic slyšet,takže budeme nadál vyrábět náhradní díly pro Německo

Miroslav Heyduk
11. červenec 2020, 17:44

...před sametovým pučem 1989 byla výroba turbín v ČSSR špičkovou evropskou třídou...pak po roce 1989 výrobu sametová politická garnitura zlikvidovala, aby nekonkurovala na světovém trhu našim novým západním přátelům...a to samé se stalo s lehkým, textilním, obuvnickým, zbrojním, automobilovým průmyslem, (nákladní auta, autobusy, vojenské obrněné transportéry...a další), zemědělskou výrobou, výrobou masa kuřat hovězí vepřové...byla zlikvidována soběstačnost ve výrobě potravin a vše se dnes dováží...byla zlikvidována ohromná státní bytová výstavba a na její místo nastoupili západní drazí developeři.....a mohl bych od Francisových turbín psát stále a stále....až po méněhodnotné potraviny oproti těm západním co jsou dodávané do germánských nečeských nákupních center...ale je to prd platné

Karel
11. červenec 2020, 19:29

Já si myslím že tak velikou turbinu již bychom neuměli postavit, není kdo...machři vymřeli.

JOSEF GORČÍK
11. červenec 2020, 19:31

BOHUŽEL,,,,, NAPROSTO SOUHLASÍM,,, DAREBÁNA OD POČÁTKU VČETNE TOHO BLBCE OŽRALU HAVLA

Josef
11. červenec 2020, 23:09

To není pravda průmysl se naopak etabloval na nové podmínky něco muselo zaniknout a něco zase vzniklo - dnes jsme jednou z nejvíce průmyslových zemí světa a první v Evropě.

Carlos
11. červenec 2020, 20:23

ČKD Blansko

Hydrohrom

MAVEL

Cink

Podzimek

GES

Strojírny Brno

Vše aktivní výrobci vodních turbin. To je zlikvidovaná výroba? Nojo akorát holt oběžné kolo s obrovskými rozměry od nás nevyvezete.

Něco Vám k tomu "zlikvidovala aby nekonkurovala" řeknu. Disk dělaný na konci 80. ve Zbrojovce Brno měl kapacitu asi desetiny disků ze Západu. Počítače stály na zastaralé architektuře i8080, těžký průmysl měl megaspotřebu energie a mizernou účinnost, fabriky byly zaměřené na výrobu en masse s minimální marží. Najděte si rozhovor s panem Baťkou, majitelem Fosfy Poštorná, v jakém stavu fabrika byla když ji přebral (deset let po převratu, žádní inovace za tu dobu stále v českých rukou).

Další obrovský problém byl že nikdo nevěděl jak získat zakázky, slyšel jsem pár historek o tom jak vedení některých podníků bylo naráz bezradné protože naráz jim nikdo z ministerstva neříkal kolik čeho mají dělat a nevěděli jak sehnat odbyt. Efektivita průmyslu byl další problém. Pokud ve světě byly plně automatické moderní a výkonné tkalcovny a tedy se jelo na strojích pamatujících první republiku s vysokou spotřebou lidské práce, tak se nedalo konkurovat holt.

Zbrojní průmysl? Myslíte tu fabriku co dělala Consuly, nebo tu co vyrábí CZ75 a CZ805 BREN? Navíc zbrojní průmysl měl blbou základnu a zastaralé technologie. To co produkoval průmysl u nás bylo mnohdy desítky let za západem... západem... Japonskem a Taiwanem! Sice jsme byli Japonsko východního bloku, ale v momentě pádu režimu jsme museli začít konkurovat tomu skutečnému.

Hlavní myšlenka toho průmyslu byla hodně, levně a desítky let stejně, a o to nebyl zájem na západě. Nebyl problém ani v tom hodně a levně, ale v tom desítky let stejně. Tím pádem se u nás udržela jen některá výroba, něco muselo padnout a něco muselo vzniknout znova. Pokud průmysl našel vhodnou niku kam jít, tak se udržel a celkem slušně prosperuje. Například lisovna LPček v Loděnici nebo JJ Electronics ze slovenské Čadce vyrábějící elektronky, fabrika na gramofony v Litovli. A hromada dalších specializovaných firem se dožila dneška a další vznikají, nebo se některé pomalu vrací.

Ano, padlo třeba ČKD, ale vzniklo CZ Loko, které má asi větší úspěch než Škoda Transportation, která sice nepadla, ale 380 nejsou moc úspěšné.

Co se obuvnického průmyslu týče, nic Vám nebrání si pořídit prestižky, nic Vám nebrání si pořídit pracovní boty vyrobené v ČR, nic Vám nebrání si pořídit si pláště na kolo vyrobené v ČR, ale musíte si to holt všechno připlatit!

Ne, to nezničil mnohdy zlý západ, ale nenažranost našich spoluobčanů. Máme všichni možnost si koupit v zásadě cokoliv, jenže výrobek vyráběný zde do kterého se vkládá dost lidské práce bude dražší než dovezený z Číny. A pokud nakupujete stylem že koupíte ve slevě troje pláště za 1000Kč z Číny a ne jedny za 1200 z ČR, tak se nedivte že průmysl popadá. To stejné boty na ven, můžete si koupit na chození se psem za nějakých 12-13 stovek farmářky vyrobené v ČR, nebo 1500-2000 nějaké boty z Číny, ale značkové. Můžete každý rok kupovat nové tenisky za 5 stovek, nebo jednou za dva tři roky koupit zmíněné prestižky...

Jiří Kovařík
11. červenec 2020, 22:06

Naprosto souhlasím

quandall
11. červenec 2020, 22:15

ČKD Blansko: ano tam je zázemí něco vyrobit, ale oproti minulému režimu je to už zhoršené, například kaplanovu turbínu o pr. 5 m (Gabčikovo) už asi nevyrobí. Jinak současná výroba je zlomek výroby za bolševiků.

Hydrohrom: vyrábějí turbíny pro MVE pr OK cca 0.6 až 1.5 m

MAVEL: To samé jako Hydrohrom,při menším objemu výroby

Cink: Trochu nevyzpytatelná firma. Jejich produkce vychází z vývoje z časů bolševiků.

Podzimek: malý objem výroby

GES: neznám tak, abych se vyjadřoval.

Strojírny Brno: Dobří a zavedení na opravy. Třeba turb. francis pr OK cca 1 m.

Problém je v něčem jiném, v rozpadu celého systému dodávky. Zákazník objednal, Hydroprojekt naprojektoval, ČNB zajistila finanční krytí a ČKD dodalo i velká soustrojí do vodniho díla stavěného pod kontrolou našich lidí. Instalované výkony byly řádově 100 MW určitě. Ale to platí pro všechny výše uvedené výrobce, neřešitelné je hlavně získat od zahraničních bank (naše prostě nejsou) v Čechách finanční krytí. Taktéž podpora státu v zahraničních soutěžích je pro naše výrobce mizivá. Zmizelo také technologické zázemí, největší odlitky pro ČKD z oceli lili ve Vítkovicích. Asi víte jak to s nimi je. Škoda je nejvíc ČKD, jehož věhlas začal už za 1. republiky, zejména s kaplanovými turbínami a mohlo dodat už tehdy třeba 20 MW soustrojí. Takže dnes dělají hlavně subdodávky: klapky, kulové ventily, oběžná kola, investičně méně náročné výrobky. No a s tím současně začínají chybět zkušenosti z velkých akcí.

Carlos
12. červenec 2020, 10:06

Díval jsem se ještě včera na stránky MAVELu a ti uvádí průměr OK pro kaplanovy turbíny v provedení PIT nebo Vertikální až 5.5m.

GES vyrábí turbíny v podobě Archimédova šroubu, dva tři roky zpátky se uváděla do provozu takto řešená elektrárna na Vltavě.

LZ
23. červenec 2020, 17:38

"Taktéž podpora státu v zahraničních soutěžích je pro naše výrobce mizivá."

Podpora státu? Myslíte tu podporu, kdy Železného vyhodila zahraniční firma z ním vybudované televize, aby ji mohla prodat a pak po ignorované a prohrané arbitráži zaplatila té firmě miliardu?

Nebo, když Nová Huť žádala v Praze překlenovací úvěr do doby než se rozjede úplně nová technologie minihuť?

Rozjela se, Indickým vlastníkům.

Já se spíše divím, že české podniky ještě našemu státu platí daně a nepřestěhovaly sídlo do daňového ráje jako většina korporací.

Martin Pácalt
12. červenec 2020, 07:11

Pěkný přehled, Carlosi. :-)

jan starý
12. červenec 2020, 08:55

Nenamáhejte se "Carlosi" s argumenty podepřenou pravdou (viděl bych to podobně - v rámci Východního bloku jsme špička byli, ale ve srovnání se Západem drobeček. Naštěstí jsme měli a máme chytré lidi a ak jsme leccos dohnali) - dnes už pravda nikoho z jednodušších lidí nezajímá! Ti nahoře tady v debatě "mají jasno" a jejich "hnědou" černo-bílou pravdu jim nikdo jako "Carlos" nebude argumenty vyvracet.

petr
12. červenec 2020, 21:51

Pane Carlosi, ne vždy s vámi souhlasím, ale zde jste to popsal excelentně.

Gratuluji, docela by mne zajímalo kdo ve skutečnosti jste...

T
12. červenec 2020, 22:53

Zbrojovka Brno-SROVNANA SE ZEMI!!! CKD BLANSKO VYTUNELOVAL p.BEDNAR,lide jsou v duchodu a zbytek odborniku se rozutekl. CKD je v konkurzu a tedy ve srackach.Nove obezne kolo pro Dlouhe strane delali Slovinci, Asi tak...

Keb
13. červenec 2020, 13:46

Svatá pravda a kdo se chce hádat může si pustit vítr v kapse a Vaculíkem. Jako ilustrační obrázek to stačí. Opravdu mohly kapitalismus a západní konkurenci přežít fabriky, jde bylo x takových dříčů? Ne nemohly. A ta pohádka o těžkém zbrojním průmyslu je taky zábavná. To nezničil Havel, to prostě chcíplo, kdo by taky kupoval po pádu železné opony východní obrněnou techniku, když se jí celý východní blok ve velkém zbavoval atd.

St
11. červenec 2020, 20:40

Pane Heyduk dovolím si Vám oponovat. Za socialismu jsme sice toho hodně vyráběli i exportovali, ale rozhodně jsme nemohli být konkurenceschopní tak jak tvrdíte. Stačí se jen podívat jaké jsme tehdy produkovali automobily a jaké auta si mohli koupit lidé na západ od nás. V neposlední řadě je se třeba podívat a srovnat mzdy u nás a např. v tehdejší NSR. Nominálně český dělník vydělat stejně jako ten Západoněmecký. Něco kolem 2000 Kčs a DEM. Jaký byl neoficiální kurs si jistě vzpomenete a hlavně to jak se ke konci 80. let začal propadat.

Neefektivita plánovaného hospodářství a neschopnost zajistit lidem odpovídající životní úroveň taky byla jednou z hlavních příčin pádu minulého režimu.

Opravdu jsme před rokem 1989 nepatřili ke špičkovým zemím co se týče hospodářství. Však na tom udělali hoši z prognostického ústavu kariéru, když otevřeně řekli jak bídně jsme na tom byly.

Pavel Fukala
12. červenec 2020, 06:43

Škoda že k tomu nepřidali i tebe a podobné chytráky.

Lukáš
11. červenec 2020, 17:52

Jsou to opravdu borci škoda že u nás je taková korupce že u nás by to stálo majlant za 30 let jsme nepostavily žádnou megastavbu jedině hovno no není se co divit když se u nás krade ve velkém dokud lide nevyjdou do ulic a nevyhodi ty hovada politický z okna budeme pořád ve sračkach elektřina se bude porad zdražovat a voda taky

Carlos
11. červenec 2020, 20:47

A na co by nám boha megastavba byla? Kde by měla být? Chcete zatopit údolí Berounky? Podyjí? Česká republika megastavby nepotřebuje a nemá na ně ani místo, potřebuje naopak chytré a citlivé stavebnictví. To se ale u nás moc nenosí, takže problémy. V republice je místo asi na 5 energetických megastaveb: Lipno - Aschach, PVE ČSA, PVE Bílina, PVE Nástup-Tušimice. VE Vranov-Znojmo. Pak pár velkých staveb a pak několik velkých dopravních, ale nic z toho pak není megastavba a z těch všech opravdu hoří celé dvě, VRT Přerov - Ostrava a D35.

Uvědomte si jednu věc, s křikem "Vyhažte korupčníky" se tam navolilo to co tam je a co opakovaně prokazuje velmi mizerný výkon a schopnosti. Tady nepomůže revoluce, ta by byla opět unesena, naopak tady pomůže jenom evoluce a to že lidé nebudou volit někoho jenom protože to "nandá" někomu koho nemají rádi.

Lukáš Končický
11. červenec 2020, 23:20

naprosto rozumný názor Carlose, plně souhlasím

M
13. červenec 2020, 12:55

Připojuji se, naprostý souhlas s Carlosem! Oni jim to nandají, to je něco, do ničeho si nenecháme kecat a uděláme si to po svém. A hlavně ve finále pro sebe! To že Vás okradou a ještě víc, to už nevidíte. Řekněme si to na rovinu a je to smutné, ale aktuální politická i jiná situace v zemi je ve velké míře způsobená "vysokou" inteligencí našich spoluobčanů volících aktuální politickou garnituru.

Josef
11. červenec 2020, 23:39

vodní energetika v Číně je na neustálém vzestupu, zhruba 1/3 světové výroby el. energie z vody pochází z Číny a svým objemem se Čína dotahuje na výroby el. energie z vody ve všech vyspělých státech světa (OECD) a příštích letech patně i toto uskupení Čína překoná. Za posledních 10 let Čína svojí výrobu el. energie z vody zdvojnásobila a stejně tak zdvojnásobila svojí výrobu el. energie, vodní energie tedy v Číně stále drží svůj podíl na výrobě el. energie. Navíc poměrně velký poddíl vodní energie je významný pro regulaci sítě a umožňuje integraci nestabilních zdrojů letos jejich překoná výroba překoná výrobu v EU.

Samozřejmě je také nutno si uvědomit že Čínská výroba energie dále poroste a to proto, že jejich výroba energie stále nedosahuje úrovně vyspělých zemí, které vyrábějí na hlavu o 78% více energie než Čína.

Vlastimír
12. červenec 2020, 10:39

podívejte se řádné kolem sebe, a uvidíte i příznivci demožumpy,že každý druhý výrobek je z číny! Co na to vygumovaní Havloidi??

Jan Veselý
12. červenec 2020, 11:25

A o co vám jde? Žijete v zemi, kde prakticky neexistuje nezaměstnanost a je v ní navíc okolo půl milionu gastarbeiterů. Prostě tu není místo na produkci levného zboží s minimální marží. Na troskách Nekonkurenceschopných komunistických molochů obvykle vyrostly spousty menších a konkurenceschopných firem. Založili je ti schopní a pracovití inženýři a technici z oněch molochů.

energetik II
12. červenec 2020, 23:46

Blahopřání do Číny 16 000 stavitelům Wudongde , díla za 15 mld. USD. Rovněž blahopřání tisícům stavitelů Baihetanu, elektrárny, kde se první turbína domácí čínské výroby o výkonu 1.000 MW roztočí už příští rok a bude jich celkem 16. Po neúnavné a těžké práci stamilionů posledních 40 let se Čína nezadržitelně sune před USA. A zcela zaslouženě , Čína je řízena velmi schopným vedením, kterému US Trumpeta nesahá ani po kotníky a když má schopné vedení navíc k dispozici tak pracovitý národ jako Číňané jsou , pak jde dílo rychle kupředu.

P.S. Počet nových případů coronaviru za den :

USA = 70 000 , Čína = 5

Keb
13. červenec 2020, 13:56

Myslím si, že ten svobodný lid z Číny s vámi jistojistě souhlasí. Namátkou třeba ujgurska populace. Nicméně jen tak dál, dobře děláte svoji práci. Pokračujte ještě chvíli a budete si moci koupit jízdenku na vlak a pokud ve svém úsilí nepolevite, bude moci vaše dítě jít na vysokou.

Energetik 007
13. červenec 2020, 07:10

V Evropě zbývá jen přehradit Gibraltar a Dardanely tedy asi 2x50GWe. Rozhodně lepší než vyrábět vodík.

Carlos
13. červenec 2020, 08:49

Já bych Sörgelovu Atlantropu už nechal spát jednou pro vždy, akorát by z toho byl zlá krev. Větší smysl by mělo provrtat tunely, eventuálně prokopat průplav(y) v Egyptě a pouštět vodu do Katarské prolákliny, problém bude zasolování, takže by to chtělo udělat to i jako PVE zpět do Středozemního moře.

Ale to by byl šílený projekt, reálný, ale logisticky a technologicky komplikovaný.

Z pohledu EU by bylo lepší zaměřit se na nalezení vhodného způsobu jak využít rezervy na velkých tocích jako je Rýn či Dunaj a z pohledu Evropy jako světadílu je to rozvoj využití zdrojů, zejména vodních na východ od Karpat. A vlastně i rozvoj jihovýchodu EU. Tak ještě historicky nevyužité zdroje jsou.

Energetik 007
13. červenec 2020, 09:12

Pod Železnými vraty na Dunaji mezi Rumunskem a Bulharskem je od Cauceska rozestavěná vodní elektrárna (min 6x1000MWe) a novodobí soudruzi se nějak na dostavbě nemohou dohodnout.

Ani Lipno-Aschnach neprošlo...

Carlos
13. červenec 2020, 10:50

Lipno - Aschach se pořádně ani nezačalo plánovat.

Mohl bych odkaz na tu rozestavenou elektrárnu? Nebo alespoň název abych si to mohl najít.

Energetik 007
13. červenec 2020, 12:13

Turnu Magurele Nikopol, na satelitu je to částečně vidět. Odkazů na netu moc není.

Matěj
13. červenec 2020, 09:01

Mne vzdycky trochu srdce krvaci, kdyz vidim nektriticke jasani nad spoustenim podobnych mega projektu. Instalovany vykon je fajn vec. Mega vykon znamena i mega zábor krajiny, mega vysidlovani lidi a dlohodobe prirodni dopady.

energetik II
13. červenec 2020, 12:05

TO : Matěj

Wudongde ročně dodá 38 TWh. To by v převodu na větrníky dělalo nějakých 12 000 MW výkonu třeba ve větrnících po 3 MW každý. Představte si tedy v krajině 4.000 kusů 120 metrů vysokých točících se větrníků. Já třeba mám raději jednu velkou přehradu někde hluboko v horách , než se dívat na 4000 stometrových větrníků.

St
13. červenec 2020, 18:07

Tak nějak. Nehledě na to, že větrníky zabíjejí hmyz a ptactvo. Navíc taková přehrada má i spoustu pozitiv.

PetrD
14. červenec 2020, 08:23

Najděte u nás někde prostor hluboko v horách..., a pak ještě dostatek vody a dostatečný rozdíl hladin.

St
14. červenec 2020, 17:16

To se mě jako ptáte zdali je někde u nás hluboko v horách prostor, kde by se dala postavit vodní elektrárna?

Obávám se, že něco takového nemáme moc k dispozici. Bohužel bitvou na Moravském poli jsme přišli o Rakousko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se