Australská vláda investovala 20 milionů australských dolarů (357 milionů Kč) do projektu nového lithiového dolu. Navýšení těžby má zajistit dostatek suroviny pro výrobu baterií, které budou s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů a rozvojem elektromobility stále potřebnější.

Pro zajištění financování projektu, který si v první fázi vyžádá až 234 milionů australských dolarů, vydala společnost Pilbara Minerals dluhopisy v přepočtu za 132 milionů dolarů, dalších 80 milionů získala prodejem akcií. Z vydaných dluhopisů získala 20 milionů australská vláda skrz svou investiční společnost Clean Energy Finance Corporation, pomocí které se snaží navýšit příliv financí do sektoru čisté energetiky.

„Lithium je nezbytným komponentem používaným v bateriových systémech pro skladování energie, které pomáhají podporovat rostoucí využívání obnovitelných zdrojů v Austrálii. Navýšení dodávek lithia podpoří rozvoj technologií z oblasti čisté energie, jakými jsou elektrická auta a bateriová akumulace,“ uvedl v prohlášení Josh Frydenberg, australský ministr životního prostředí a energetiky.

Výstavba nového dolu má vytvořit přibližně 300 pracovních pozic a jeho provoz by měl být zahájen začátkem příštího roku. Získávaný lithiový koncentrát má být následně vyvážen, a to zejména do Číny, kde bude dále přepracován na suroviny sloužící k výrobě řady dalších produktů s obsahem lithia. Kromě lithia bude důl rovněž významným zdrojem tantalu.

Lithia se v Austrálii ukrývá dostatek

Austrálie byla v minulém roce největším světovým těžařem lithia. Země podle odhadů tamní federální Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu disponuje čtvrtými největšími zásobami této suroviny na světě, díky čemuž bude i nadále profitovat z rostoucího globálního trhu s bateriemi.

Pilgangoora, dceřiná společnost Pilbary, jež bude důl provozovat, si pomocí dvou dlouhodobých kontraktů již zajistila odbyt pro většinu z plánované roční produkce 2 milionů tun zpracované rudy. Většina lithia tak poputuje k čínským společnostem Ganfeng Lithium a General Lithium.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *